Колко български семейства са пострадали от частните съдебни изпълнители?

2
1526
Документ
Снимка: Pixabay

Тревожна е статистиката затова колко български семейства са пострадали от частни съдебни изпълнители. В периода между 2008 до 2021 година задлъжнелите българи са над 1 милион. Въпросът тук е как тези обикновени български граждани изведнъж стават жертва на измама?

Отговорът на този въпрос получаваме от „Сдружение на потърпевшите от частните съдебни изпълнители и съдебната система – Солидарност“ с ръководител капитан инженер Ивайло Илиев. Организацията се занимава активно с пострадали българи, които са загубили много пари, имотите си, здравето си, а някой от тях дори и живота си. Според сдружението в нашата страна се заобикаля нормалният начин за провеждане на съдебното производство. Причината е, че длъжниците научават за задълженията си от ЧСИ-тата и по този начин е нарушено правото им на независим и безпристрастен съд.

Никой от тези пострадали не отрича, че дължи пари и че не трябва да върнат взетото. Тук идва казусът доколко съдът и ЧСИ спазват техните законови права. За тези институции обикновеният човек е лесна мишена. Практиката на частния съдебен изпълнител може да се сравнява с тези на лихварите – идват, взимат и си отиват. Според сдружение „Солидарност“ тези хора са станали жертви на безнаказано ограбване. За тях е изключително важно всички потърпевши да са единни и обединени. Длъжниците искат единствено независим и справедлив съд, за да могат да живеят живота си нормално, а не в страх за бъдещето си.

Мариан Пенев от Пловдив и Т. Михайлова от Сливен са двама от многото потърпевши от действията на частни съдебни изпълнители. Господин Пенев е със задължения към „Easy Credit“. От 2014 година е изтеглил 500 лева, оттам след една година са го осъдили, че дължи първоначално 750 лева и впоследствие сумата е нараствала. Преди месеци е поучил запор от 1444 лева. Той обясни, че е осъден от ЧСИ, но парите му по вноските не отиват към София в Агенцията по взиманията. Мариан допълни:

Всеки месец моята счетоводителка превежда на Петко Илиев по 50 лева, а той превежда само по 4,40 лева, съобщиха от София. Това е вече пет месеца. Аз съм си изкарал бланките от октомври с подпис и печат и продължавам да погасявам.“

Пенев беше възмутен, че първо не е бил уведомен, че ще го съдят и отделно, че не е присъствал на делото. Там според него е било възможно да се защити или да се направи споразумение с прокуратурата. Той уточни, че по този начин му е било отнето правото да изплати реалната взета сума, а не три пъти по-голяма. Мариан допълни:

Изведнъж ми идва банков запор от 1444 лева, който на всичкото отгоре е и фирмен, на счетоводството. Ако ме бяха викнали на делото щях да изкарам 600 лева и да си го платя. Те ме съдят, слагат си лихвите и аз нищо не подозирам. Най-интересното е, че преди половин година ми идва споразумение от София, с което ми предлагат да си платя 30%, за да могат да ми махнат задълженията. Тук идва парадокса, че аз плащам, а никой не го отчита. Имам и документи за платените суми.“

Втората потърпевша е Т. Михайлова, която има много сериозни и дългогодишни проблеми с ЧСИ-тата. Жената разказа тъжната си история, по време на която е изгубила съпруга си Иван Златанов, когато дъщеря им е била едва на 16 години. Всичко това се е случило заради проблемите с частните съдебни изпълнители. Те са започнали да търсят задълженията си от момичето, макар че тя е сирак и е непълнолетна. Майката разказва:

Продадохме един апартамент да може да платим част от дълговете си, аз изтеглих кредит да може да платим и дълговете към друг частен съдебен изпълнител на втория апартамента, в който живеем. Покойният й баща Иван Златанов още дължи суми към „EVN“ от 2017 година и сега неговата дъщеря ще трябва да плаща. На 2 март получихме от Павел Георгиев, че дължим сумата от 471 лева към енергото. Никой през цялото това време не ме е уведомявал, че имаме такива задължения. Нито са ни викали в съда, когато са издавали изпълнителните актове, нито нищо…“

Михайлова уточни, че съпругът й е влязъл в психиатрична болница през 2008 година, защото е полудял от кредитите, които е имал към апартаментите. През това време, докато той е в болничното заведение, неговият приятел П. Б. го е изкарал оттам и го е завел при различни нотариуси и в две банки. Б. е накарал мъжа й да ипотекира и двата апартамента. За всичко това те разбират след години, след като са получили известия от частните съдебни изпълнители Павел Георгиев и Миглена Минкова и те ги уведомяват, че обявяват имотите им на търг. Жената сподели още:

Прокуратурата оправда П. Б., човекът, който е взел кредитите, а Иван Златанов (мъжът ми) е обвинен, защото е подписал. Макар че не е осъзнавал действията и постъпките си, защото той имаше тройна психиатрична експертиза. Като научих, започнахме дело за запрещение. Въпреки всичко прокуратурата оневини измамника.“

Жената се оплака от отношението на ЧСИ, че са идвали с полиция да заплашват детето й, което е ученичка. Заплахите са били свързани с това, че ще я изхвърлят и ще й вземат всичко. Потърпевшата обясни, че адвокатката й е взела хонорар в размер на 9000 лева, но не е свършила нищо. На делата, които е представлявала, за двата апартамента, тя ги е загубила.

Ако вие имате подобен казус можете да потърсите консултация във Facebook: „Съюз Длъжникът-Солидарност“ или на телефон на кап. инж. Ивайло Илиев: 0876671109

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Име
Име
3 години по-рано

Машина, кажи на Нинчето да се ограмоти малко. Щото всички глупости, които е изписала, падат на твоя гръб. И не се занимавайте с Ивайло Илиев, той е луд, а при него ходят само откачалки.

ДМК86
ДМК86
3 години по-рано

Срамота… Така става, когато едни хора имат само права и никой не упражнява елементарен контрол!