Ключов газопровод от Русия за Европа възобновява дейността си след прекъсване

0
93
Газопровод
Газопровод. Снимка: Pixabay

Природният газ започна да тече отново по голям газопровод от Русия за Европа след 10-дневно спиране за поддръжка, съобщиха от ръководството. Очаква се обаче в рамките на днешния ден потокът на газ да не достигне пълния си капацитет, а перспективите са несигурни.

Газопроводът „Северен поток 1“, който преминава по дъното на Балтийско море, достигайки Германия, беше затворен от 11 юли за годишна профилактика. На фона на нарастващото напрежение във връзка с войната на Русия в Украйна германски високопоставени служители изразиха опасенията си, че газопроводът – основният източник на руски газ за страната, който напоследък осигурява около една трета от доставките на газ за Германия, може изобщо да не възобнови дейността си. По-късно оператори на съоръжението съобщиха, че газът е започнал да тече отново днес сутринта, а данните от мрежата му показват, че газът е започнал да постъпва нормално след планирания край на поддръжката в 6 ч. сутринта. Очакваше се доставките да бъдат доста под пълния капацитет на газопровода.

Ръководителят на германския мрежови регулатор Клаус Мюлер заяви в Twitter, че руската енергийна компания е уведомила днес, че ще бъдат осъществени доставки само на около 30% от капацитета на газопровода.

В средата на юни държавната компания „Gazprom“ намали потока на газ до 40% от капацитета. Тя се позовава на предполагаеми технически проблеми, свързани с оборудването, което партньорът “Siemens Energy” е изпратил в Канада за основен ремонт, но то не е могло да бъде върнато навреме поради санкциите, наложени заради войната на Русия в Украйна. По-рано този месец канадското правителство даде разрешение турбината, която захранва компресорната станция в руския край на газопровода, да бъде доставена в Германия.

Германското правителство отхвърли обяснението на „Газпром“, че причините за намаляването на газа са технически, като обвини многократно руската страна, че това е само претекст за политически мотивирано решение, което цели да предизвика несигурност и да повиши допълнително цените на електроенергията.

Руският президент Владимир Путин заяви във вторник, че „Gazprom“ все още не е получил съответните документи за връщането на турбината. По-късно той предупреди, че компанията ще спре дейността на друга турбина заради ремонт в края на юли и ако изпратената в Канада турбина не бъде върната дотогава, потокът на газ ще намалее още повече. Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви вчера, че турбината е „в транзит“ и че няма основателна да не се доставя газ. Комисията предложи на страните членки да намалят потреблението си на газ с 15 % през следващите месеци, тъй като блокът се подготвя за евентуално пълно спиране на доставките на газ от страна на Русия

Германия и останалата част от Европа се опитват да запълнят газовите си хранилища навреме за зимата и да намалят зависимостта си от руския внос на електроенергия. За Германия, която има най-развита икономика в Европа, газът е важен за захранването на промишлеността, отоплението и донякъде за производството на електроенергия. За да компенсира недостига, германското правителство даде зелена светлина на компаниите за комунални услуги да пуснат в действие 10 неработещи електроцентрали, захранвани на въглища, и шест, които се захранват с петрол. На други 11 електроцентрали, работещи на въглища, чието спиране е било планирано за ноември, ще бъде разрешено да продължат да работят.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments