Китай симулира удари по „ключови цели“ в Тайван

0
30
Военен самолет
Военен самолет. Снимка: Pixabay

Китай симулира прецизни удари срещу ключови цели в Тайван и околните води по време на втория ден от военните учения, предаде „BBC“.  Ученията, които Пекин нарече „строго предупреждение“ към самоуправляващия се остров , са отговор на посещението на президента на Тайван в САЩ миналата седмица.

Докато китайските военни симулираха обкръжаване на острова, САЩ призоваха Китай да прояви сдържаност. Тайван съобщи, че около 70 китайски самолета са прелетели около острова днес. Забелязани са били и 11 китайски кораба.

Вчера Тайван съобщи, че 45 бойни самолета или са пресекли средната линия на Тайванския проток – неофициалната разделителна линия между тайванската и китайската територия – или са прелетели в югозападната част на зоната за идентификация на противовъздушната отбрана на Тайван.

Операцията, наречена от Пекин „Общ меч“, ще продължи до понеделник. В събота представители на отбраната в Тайпе обвиниха Пекин, че използва посещението на президента Цай в САЩ като „извинение за провеждане на военни учения, което сериозно подкопава мира, стабилността и сигурността в региона“.

В първия ден от ученията един от китайските кораби стреля докато плаваше близо до остров Пингтан, най-близката точка на Китай до Тайван. Съветът по въпросите на океана на Тайван, който ръководи бреговата охрана, показа видеозапис, на който се вижда един от неговите кораби да засенчва китайски военен кораб, но не предостави местоположението му.

На кадрите може да се чуе как моряк казва на китайския кораб по радиото:

„Вие сериозно накърнявате регионалния мир, стабилност и сигурност. Моля, незабавно се обърнете и напуснете. Ако продължите, ние ще предприемем мерки за експулсиране“.

Други кадри показват тайвански военен кораб, Di Hua, придружаващ кораба на бреговата охрана до точката, която офицерът от бреговата охрана нарича „противостояние“ с китайския кораб.

Представители на Държавния департамент на САЩ призоваха Китай да не използва посещението на президента Цай в САЩ и призоваха за „сдържаност и липса на промяна на статуквото“. Говорител на Държавния департамент посочи, че САЩ „наблюдават отблизо действията на Пекин“ и настоя, че Вашингтон разполага с „достатъчно ресурси и способности в региона, за да осигури мир и стабилност и да изпълнява ангажиментите си за национална сигурност“.

САЩ прекъснаха дипломатическите връзки с Тайпе в полза на Пекин през 1979 г., но са длъжни по закон да осигурят на Тайван средствата да се защити. Президентът на САЩ Джо Байдън каза на няколко пъти, че САЩ ще се намесят, ако Китай нападне острова.

На срещата в сряда в Калифорния Цай благодари на председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти за „непоколебимата подкрепа“ на Америка, като каза, че е помогнала „да се уверят хората в Тайван, че не са изолирани и не са сами“.

Маккарти първоначално планираше да отиде в Тайван, но вместо това избра да проведе срещата в Калифорния, за да избегне разпалването на напрежение с Китай.

Китайските държавни медии обявиха, че военните учения, които трябва да продължат до понеделник, „едновременно ще организират патрули и настъпления около остров Тайван, оформяйки цялостно обкръжение и позиция за възпиране“.

В него се добавя, че „ракетна артилерия с голям обсег, военноморски разрушители, ракетни лодки, изтребители на ВВС, бомбардировачи, устройства за смущения и зареждане с гориво“ са били разположени от китайската армия.

Но в столицата на Тайван Тайпе жителите не изглеждаха обезпокоени от последните маневри на Китай.

„Мисля, че много тайванци вече са свикнали с това, усещането е като – ето го отново!“ посочи вчера Джим Цай.

Междувременно Майкъл Чуанг каза:

„Те (Китай) изглежда обичат да го правят, обикаляйки Тайван, сякаш е техен. Вече съм свикнал с това. Ако нахлуят, така или иначе не можем да избягаме. Ще видим какво крие бъдещето и ще тръгнем оттам.“

Статутът на Тайван е неясен от 1949 г., когато Гражданската война в Китай се обърна в полза на Китайската комунистическа партия и старото управляващо правителство на страната се оттегли на острова.

Оттогава Тайван се смята за суверенна държава със собствена конституция и лидери. Китай я вижда като отцепила се провинция, която в крайна сметка ще бъде поставена под контрола на Пекин – със сила, ако е необходимо.

Президентът на Китай Си Дзинпин каза, че „обединението“ с Тайван „трябва да бъде осъществено“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments