Китай разплита темата за COVID-19 и предстои разследване от СЗО

0
106
COVID-19
Снимка: Pixabay

Екип на Световната здравна организация (СЗО) се готви да посети Китай, за да разследва произхода на COVID-19, а междувременно Пекин удвои усилията си за предотвратяването на нови огнища на пандемията. Страната обяви, че ще разкаже подробно кога и къде е започнала пандемията.

Китай отхвърли критиките, че здравните власти не са се справили навременно с овладяването на коронавируса, идентифициран за първи път в град Ухан в края на 2019 г., а говорителят на външното министерство Хуа Чунинг заяви вчера, че страната ще приветства екипа на СЗО.

На фона на тлеещото геополитическо напрежение, експертите заявиха, че едва ли ще бъде позволено на разследващите да разгледат някои от по-наболелите аспекти, свързани с пандемията, тъй като Пекин отчаяно иска да избегне вменяването на вина за разпространението на вируса, който до момента е причинил смъртта на повече от 1,8 милиона души в световен мащаб.

Докато други страни продължават да се борят с нарастващия брой заразени, при Китай се наблюдава постепенно намаляване на новите случаи, макар че миналата седмица голям брой новозаразени в град Шенян, наложи затварянето на цели общности, като всички служители и работници, които не предлагат стоки и услуги от първа необходимост получиха разпореждане да си останат вкъщи.

В събота старши дипломат Уанг Йи похвали усилията на страната в борбата с пандемията, като заяви, че Китай не само успява да ограничи новите случаи в рамките на своята територия, но и вече е поел водещата роля в определянето на глобалните противоепидемични мерки за предпазване, предоставяйки помощ на повече от 150 държави. Предвид нестихващите критики, с които Китай се сблъсква в световен мащаб, Уанг постави под въпрос теорията относно произхода на COVID-19, като подчерта, че „все повече проучвания“ показват, че той е възникнал в множество други региони.

Прозрачност

Китай е обвинен в прикриване на важна информация, което е забавило навременната реакция за борба с вируса и вследствие на това той се е разпространил и в други държави по света. Темата остава наболяла, като до момента само няколко проучвания за произхода на COVID-19 са достъпни за широката общественост. Въпреки това страната даде ясно да се разбере, че е готова да сподели информация, която противоречи на официалната картина, позната до момента.

Миналата седмица проучване, проведено от китайския Център за контрол на заболяванията показа, че кръвните проби, взети от 4,43% от населението на Ухан съдържат антитела срещу COVID-19, което означава, че степента на заразяване в града е далеч по-висока от първоначално признатата. Учените от други части на света смятат, че Китай трябва да споделя всички констатации, включително тези, които предполагат, че COVID-19 е циркулирал вътре в страната много преди официално да бъде идентифициран през декември 2019 г.

Италианско проучване показа, че COVID-19 най-вероятно е бил активен в Европа няколко месеца преди първия официален случай в Китай. Китайските държавни медии на свой ред използваха писмени данни в подкрепа на теориите, че COVID-19 произхожда от чужбина и е влязъл в Китай чрез замърсени замразени храни или чуждестранни спортисти, състезаващи се в Ухан през октомври 2019 г.

Райна Макинтайр, ръководител на Програмата за изследване на биосигурността към Института „Кърби“ в Австралия, заяви, че разследването е необходимо, за да се изготви „цялостна глобална картина на епидемиологичните улики“, включително всички доказателства, че COVID-19 е присъствал извън Китай преди декември 2019 г.

Политическите противоречия между отделните правителства обаче ще окажат влияние, което означава, че е малко вероятно да се даде пълната свобода за разследване на една от хипотезите, гласяща, че заразата е тръгнала от Института по вирусология в Ухан. „Мисля, че е малко вероятно всички вируси в лабораторията по това време да бъдат предоставени на екипа.“, твърди Макинтайр. „По тази причина не смятам, че някога ще разберем истината.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments