Китай пуска стотици необитаеми острови под наем

0
180
Китайски острови.
Снимка: Пиксабей

Китайската североизточна провинция Ляонин е дом на стотици необитаеми острови – и сега те са на разположение под наем, пише “CNN”През юли отделите за финанси и природни ресурси в Ляонин издадоха разпореждане, което тази седмица беше широко разпространено в китайските социални медии и което изброява “такси за ползване” за необитаемите острови.

Въпреки че островите, като повечето земи и ресурси в Китай, са собственост на правителството, те могат да бъдат отдадени под наем на физически лица. Цените им достигат едва 3700 юана (около 535 долара) на хектар на година, според китайската държавна информационна агенция Синхуа.

Ляонин е дом на най-големия брой острови в северен Китай – общо 633 острова, от които 44 са населени, а останалите 589 са празни. Въпреки че някои от островите лежат край брега в Жълто море, много от тях са разпръснати по река Ялу, която отделя провинцията от съседна Северна Корея. Столицата на Ляонин Шенян е на около 430 мили приблизително източно от Пекин до Бостън до Вашингтон.

През последните години натискът върху морските ресурси в региона се увеличава и някои от островите и прилежащата им морска територия са “използвани неефективно и безобразно”, се казва в доклада на Синхуа.

В горния край на скалата островите могат да струват до 25 милиона юана (около 3,62 милиона долара) на хектар на година, според доклада. Цената зависи от няколко фактора, включително колко ще бъде разработено пространството и за какви цели.

Най-ниското, което можете да заемете, е за 535 долара годишно, като изберете най-евтините опции от всички фактори. Например, това означава избиране на острови с най-нисък ранг в шестстепенна скала, която се сортира въз основа на “социално-икономическо развитие”; колкото по-висок е рангът, толкова е по-скъп.

Но просто набирането на пари не е достатъчно. Островът също ще трябва да отговаря на стандартите за „първоначално използване“, което означава, че не се изисква рекултивация на земя или други видове благоустройство на земята, които биха могли да повишат цената до 20 пъти. Това изискване действа като възпиращо средство за развитие, за да насърчи опазването на околната среда, подчертава Синхуа.

И накрая, зависи за какво искате да използвате острова – туризъм, селско стопанство, риболов, възобновяема енергия, градско развитие или други. Има девет възможни категории за употреба, всяка от тях с различни ценови точки.

“Туризмът и развлеченията са най-често избираните цели за тези острови под наем”, заяви Ю Синггуанг, член на Третия китайски институт по океанография в Китай, според държавната медия Global Times.

Перспективата за притежание на остров набра невиждан бум на китайската платформа за социални медии Weibo – но служителите предупредиха, че не е толкова просто като подписване на договор и опаковане на вашите чанти. Целта на освобождаването на това изявление и създаването на такава сложна система за ценообразуване е да се осигури по-добра защита на островите – което означава, че бъдещите наематели трябва да преминат през дълъг и строг процес на кандидатстване.

Наемателят ще трябва да представи доклади за проекти, за да демонстрира спазването на регулацията на околната среда, както и специфичните планове за развитие и използване. Едва след внимателен преглед наемателите биха могли да бъдат одобрени и ще им се дават ключовете от новия им необитаем остров.

“Стойностите на островите се изчисляват внимателно след полеви изследвания и екологичните фактори, като редки видове, сладка вода, плажове и други ресурси, също трябва да бъдат взети под внимание в цялостния план”, казва Ю в доклада на Global Times.

През последните години Китай предприе международен контрол заради скока в копаенето и рекултивацията на земи за изграждане на изкуствени острови, за които природозащитниците казват, че предизвикват хаос върху морските хабитати и екосистемиПрез 2018 г., след като бяха опорочени доклади за въздействието върху околната среда, централното правителство обяви, че ще спре одобряването на рекултивация на търговски земи. През следващата година бяха стартирани инициативи за възстановяване на коралови рифове, повредени от рекултивацията на земята.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments