Китай изпрати над 30 бойни самолетa над Тайван

0
19
Самолети
Самолети. Снимка: Архив

Китай e изпратил 38 бойни самолета към Тайван вчера, като това е най-големият брой китайски военни самолети, нарушили зоната за идентификация на въздушната отбрана на острова в рамките на един ден, откакто Тайпе започна да оповестява публично подобни дейности от миналата година насам, предаде „BBC“.

Самолетите, които принадлежат на Военновъздушните сили на Народноосвободителната армия на Китай са били изпратени на две вълни, съобщиха от Министерството на отбраната на Тайван. 25 военни самолети са навлезели от посока югозапад вчера през деня, а други 13 са се насочили към острова вечерта, гласи официално изявление по случая. Според данни на Министерството на отбраната на страната по време на следобедния полет машините са останали в крайната югозападна част на зоната за идентификация на въздушната отбрана, а по време на вечерния полет останалите са прелетели през отбранителната зона и са се насочили към североизток, след което са обърнали курса си, за да се  върнат към континенталната част на Китай.

Сред първоначално изпратените самолети е имало 18 многолицеви изтребители J-16, четири изтребителя Су-30, два бомбардировача H-6 и един самолет, специално разработен за атаки срещу подводници, носещ името Y-8. По-късният полет е бил извършен с летателни апарати от типа изтребители 10 J-16, два бомбардировача H-6 и един самолет за ранно предупреждение KJ-500.

Набезите не нарушават суверенното въздушно пространство на Тайван, което се простира на 12 морски мили от брега му. Както е известно, Федералната авиационна администрация на САЩ определя зоната за идентификация на въздушната отбрана на Тайван като „зона, определена от въздушно пространство над суша или вода, в рамките на която дадена държава изисква незабавна и положителна идентификация, местоположение и контрол на въздушното движение на самолети в интерес на националната сигурност на страната“.

Предишният еднодневен „рекорд“ за най-голям брой изстреляни самолети над провинцията беше през юни, когато там бяха регистрирани 28 китайски военни самолети. Вчерашната въздушна операция беше осъществена точно в деня, в който Пекин празнува 72 години от основаването на Китайската народна република през 1949 г.

Ето как Китай избра да отпразнува своя Национален празник – чрез заплаха, извършена чрез военни действия.“, коментира Дрю Томпсън, бивш служител на Министерството на отбраната на САЩ и гостуващ старши научен сътрудник в един от водещите университети по политически науки в Сингапур.

Преди време китайският президент Си Дзинпин заяви, че за момента отказва да изключи възможността за прилагане на военна сила за превземане на Тайван, ако това се наложи. В миналото много анализатори бяха убедени, че такива полети вероятно служат за няколко цели на Китай, като например да демонстрира своето надмощие над Тайван пред местните жители, както и да събере нужната информация за китайското военно разузнаване, която би могла да се използва при всеки потенциален конфликт с острова.

Както е известно, Тайван и континентален Китай се управляват отделно от края на гражданската война преди повече от седем десетилетия, в която победените националисти избягаха в Тайпе. Пекин обаче разглежда Тайван като неделима част от своята територия, въпреки че Комунистическата партия на Китай никога не е управлявала демократичния остров с население, наброяващо около 24 милиона души. Тайванското министерство на външните работи подчерта отново този факт миналата седмица, след като Пекин изпрати общо 24 военни самолета над въздушното му пространство в рамките само на един ден.

Тайван си е Тайван и не е част от Китайската народна република. Китайската народна република никога не е управлявала Тайван дори само за един ден.“, гласи изявление на тайванското министерство на външните работи.

В четвъртък Китайската служба по въпросите на Тайван отправи изявление и разкритикува остро външния министър на Тайван Джоузеф Ву, като го обвини, че провокира напрежение, произнасяйки такива разпалени речи за независимостта на Тайван на международната сцена. В отговор на това Съветът по въпросите на континенталната част на Тайван отвърна на удара и обвини Пекин, че използва „изключително неприемлив език“, за да клевети и злепоставя външния министър.

Според Гросман, анализатор в областта на отбраната, за момента яростният директен сблъсък между Тайван и Китай все още може да бъде избегнат, въпреки големия брой изпратени бойни самолети и суровите думи, които двете страни си обменят: „Не смятам, че засега има голяма или дори средна вероятност Китай да нападне Тайван, нахлувайки в територията му. Китай напълно осъзнава сериозните негативни последици от една потенциално неуспешна атака или инвазия срещу Тайван, затова вероятно ще продължи да изчаква.“, споделя той пред CNN.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments