Китай изпраща първите астронавти на нова космическа станция в най-дългата досега мисия с екипаж

0
82
Изстрелване на ракета.
Снимка: Пиксабей

Ракета с трима астронавти-ветерани, насочени към модула на орбиталната космическа станция на Китай, ще излети от пустинята Гоби в северната част на страната след малко повече от 24 часа, съобщи китайската космическа агенция в сряда, цитирана от “CNN”.

Тримата мъже, 56-годишният Ни Хайшен, 54-годишният Лю Боминг и 45-годишният Танг Хонгбо, ще станат първите китайски астронавти, кацнали на началните етапи на космическата станция, наречена Tiangong или Небесният дворец, която все още се строи в ниска земна орбита.

Китайският офис за пилотирано космическо инженерство обяви това на пресконференция в сряда, заявявайки, че изстрелването ще се състои в 09:22 часа сутринта по пекинско време (21:22 ч. ET) в четвъртък от космическия център за изстрелване Jiuquan в пустинята Гоби.

Мисията, наречена Шънджоу-12 или Божественият кораб, е първата от четирите планирани мисии на Тиангонг, според държавните медии, и отбелязва важен етап в бързо разрастващата се космическа програма на Китай. През последните седем месеца учените в страната вече успешно приземиха проучвателни марсоходи на Луната през декември и на Марс през май.

Като част от плановете си да има изцяло екипажна космическа станция до декември 2022 г., Китай успешно пусна първия ядрен модул, известен като Tianhe или Harmony of the Heavens, на 29 април. Модулът е най-големият космически кораб, разработен от Китай до момента, с с обща дължина 16,6 метра (55 фута) и жилищна площ от 50 кубически метра (1765 кубически фута), според China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC).

Екипажът от трима души ще бъде воден от Ни Хайшен, най-възрастният член на екипажа. Изстрелването ще отбележи третото пътуване на Ни в космоса, след като е бил на борда на първата мисия на Китай с повече от един астронавт през 2005 г. и мисията му през 2013 г. да тества технологията за скачване.

Лю Боминг, вторият най-стар член на екипа, се присъедини към космическата мисия на Китай през 2008 г., в която той помогна на Жай Жиган да стане първият китайски астронавт, извършил космическа разходка. Най-младият член на екипажа, Танг Хонгбо, е единственият от тримата, които все още пътуват в космоса, въпреки обучението от 11 години, според държавните медии.

Според длъжностно лице в Китайския офис за пилотирано космическо инженерство астронавтите ще направят две космически разходки, в които ще бъде инсталирано оборудване на космическата станция по време на своята мисия. Все още няма официално съобщение кога ще стартират останалите секции на космическата станция, но се очаква модулът да работи поне 10 години.

Товарен космически кораб, превозващ провизии за тримата астронавти, включително храна, оборудване и гориво, е качен на космическата станция на 30 май, съобщава държавната агенция Синхуа.

Китайските астронавти отдавна са изключени от международната космическа станция (МКС) поради политически възражения на САЩ, наред със законодателни ограничения. Русия, която е дългогодишен сътрудник на МКС, също напусна проекта и сега обмисля да стартира собствената си космическа станция до 2030 г. Преди това Китай е експлоатирал две космически лаборатории в орбита, Tiangong-1 и Tiangong-2, като и двете са били изпитания за по-голямата космическа станция, която страната изгражда в момента.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments