Ким Чен Ун наблюдава изстрелването на подводен дрон с ядрена способност – държавни медии

0
41
Военен кораб и подводница.
Снимка: Пиксабей

Северна Корея съобщи, че е тествала подводен дрон, който може да предизвика радиоактивно цунами, пише „BBC“.

Тайното оръжие е поставено във водите край провинция Южен Хамгионг във вторник, съобщава държавната информационна агенция KCNA. Той е пътувал повече от 59 часа на дълбочина от 80 до 150 метра и е бил взривен край източния бряг, се казва в доклада. Анализаторите обаче призовават към предпазливост по отношение на твърденията на Северна Корея относно възможностите на новото оръжие.

Напрежението на Корейския полуостров нараства, след като САЩ и Южна Корея приключиха в сряда най-големите съвместни полеви учения от пет години насам. Президентът на Южна Корея Юн Сук Йол заяви в петък, че „ще се увери, че Северна Корея ще плати цената за безразсъдните си провокации“.

Наречено „Haeil“, цунами на корейски, оръжието на Севера е предназначено да атакува вражески кораби и пристанища, като предизвиква „супермащабна“ радиоактивна вълна, допълва KCNA. Медията пише още:

„Този ядрен подводен атакуващ дрон може да бъде разположен на всяко крайбрежие и пристанище или да бъде теглен от надводен кораб за работа.“

AFP  предаде:

„Севернокорейският лидер Ким Чен Ун ръководи това учение и каза, че то трябва да послужи като предупреждение за САЩ и Южна Корея да „осъзнаят, че неограниченият капацитет за възпиране на ядрена война на КНДР се засилва с по-голяма скорост.“

Най-новото оръжие на Северна Корея изглежда симулира руските торпеда Poseidon, за които се твърди, че са способни да предизвикат радиоактивни вълни в океана и ядрени цунамита, които могат да унищожат крайбрежните градове в САЩ.

Но Лейф-Ерик Ийсли, професор в университета Ewha в Сеул, смята, че последното твърдение на Пхенян „трябва да бъде посрещнато със скептицизъм“. Той обяви:

„Ясно се цели да се покаже, че режимът на Ким разполага с толкова много различни средства за ядрена атака, че всеки превантивен или обезглавяващ удар срещу него би се провалил катастрофално.“

Анкит Панда, специалист по ядрени оръжия във Фондацията Карнеги за международен мир, заяви:

„Склонен съм да приемам Северна Корея сериозно, но не мога да изключа възможността това да е опит за измама (психологически операции).“

Юн обясни, че Северна Корея „напредва с ядрените си оръжия всеки ден и извършва ракетни провокации с безпрецедентна интензивност. Той направи коментарите на церемония по случай Деня на отбраната на Западно море, ежегоден празник в памет на войниците, загинали при защитата на Северната гранична линия, спорна морска граница между Кореите.

Отделно, Северът изстреля стратегически крилати ракети в сряда, „заредени с тестова бойна глава, симулираща ядрена бойна глава, казва KCNA.

Миналия четвъртък Пхенян изстреля междуконтинентална балистична ракета само часове преди лидерите на Южна Корея и Япония да се срещнат за важни преговори. През 2022 г. Северна Корея изстреля повече от 90 ракети – най-многото, което някога е изстреляла за една година до момента – въпреки че е обект на множество санкции от ООН, САЩ, ЕС и съседните държави.

Северна Корея стана по-настоятелна в ядрената си стратегия при Ким Чен Ун, който ръководи голяма част от скорошното развитие на оръжейната й програма и четири от шестте ядрени опита досега.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments