Какво се обърка? Въпроси относно разузнавателните способности на Израел след атаката на „Хамас“

0
58
Ивицата Газа
Снимка: Pixabay

Палестинците в Газа никога не могат да избягат от погледа на Израел. Безпилотни самолети за наблюдение кръжат постоянно в небето. Строго охраняваната граница е пълна с камери за сигурност и военнослужещи на пост. Разузнавателните служби работят активно с източници и кибернетични възможности, за да извличат информация, пише “Associated Press”.

Въпреки това, очите на Израел сякаш са били затворени в навечерието на безпрецедентната атака, извършена от въоръжената групировка „Хамас“, която разруши израелските гранични бариери и изпрати стотици свои бойци в Израел, за да извършат дръзко нападение, при което загинаха стотици хора, а регионът бе тласнат към конфликт.

През десетилетията израелските разузнавателни служби са придобили ореол на непобедимост, благодарение на редица свои постижения. Израел е осуетил заговори, организирани на Западния бряг, предполага се, че е издирвал агенти на „Хамас“ в Дубай, като наред с това е обвинен в убийството на ирански ядрени учени в сърцето на Иран. Дори когато усилията им са се проваляли, агенции като „Мосад“, „Шин Бет“ и военното разузнаване са успявали да запазят своята мистериозност. Атаката през уикенда, която изненада Израел по време на честването на голям еврейски празник, обаче поставя тази репутация под съмнение и повдига редица въпроси за готовността на страната да се изправи срещу по-слаб, но решителен противник. Повече от 48 часа по-късно бойци на „Хамас“ продължиха да разменят огън с израелските сили на израелска територия, а десетки израелци бяха в  хванати в плен от членове на групировката в Газа.

Някои експерти твърдят, че е твърде рано да се приписва вина единствено на разузнаването. Те изтъкват вълната от насилие на ниско ниво на Западния бряг, която пренасочи някои военни ресурси там, както и политическия хаос, обхванал Израел заради стъпките на крайнодясното правителство на Нетаняху за преразглеждане на структурата на съдебната система. Спорният план застрашава сплотеността на мощната армия на страната. Все пак, очевидната липса на предварителна информация за заговора на „Хамас“ вероятно ще бъде разглеждана като главен виновник за веригата от негативни събития, довели до най-смъртоносната атака срещу израелци от десетилетия насам.

През 2005 г. Израел изтегли войските и заселниците си от ивицата Газа, което го лиши от възможността да контролира събитията на територията, но дори и след като „Хамас“ превзе Газа през 2007 г., Израел изглежда запази влиянието си там, използвайки солидно технологично и човешко разузнаване. Израел винаги убедено е твърдял, че знае точното местоположение на ръководството на „Хамас“, и изглежда го доказва чрез убийства на лидери на бойци чрез добре организирани атаки, понякога дори докато те спят в домовете си. Израелските сили са били наясно къде да нанасят удари по подземните тунели, използвани от групировката за придвижване на бойци и оръжия, като е унищожил мили (километри) от тези тайни проходи. Въпреки тези способности този път членовете на „Хамас“  са успели да запазят плана си в тайна. Свирепата атака, която вероятно е отнела месеци на планиране и щателна подготовка, включително координация между множество бойни групи, явно е минала под рада на израелското разузнаване.

През последните години израелските служби за сигурност все повече гледат на „Хамас“ като на субект, който има стремеж към лидерство, опитва се да развива икономиката на Газа и да подобрява жизнения стандарт на 2,3 милиона местни жители. Експерти твърдят, че истината е, че „Хамас“, която призовава за унищожаване на Израел, все още счита тази цел за свой приоритет. През последните години Израел от своя страна позволи на до 18 000 палестински работници от Газа да работят на негова територия, където могат да получават заплати около 10 пъти по-високи, отколкото в бедния крайбрежен анклав. Властите видяха в този подход начин за поддържане на относително спокойствие в региона.

Съюзниците, които споделят разузнавателна информация с Израел, заявиха, че агенциите за сигурност този път не са разтълкували правилно ситуацията. Служител на египетското разузнаване сподели, че Египет, който често служи като посредник между Израел и „Хамас“, е говорил многократно с израелските власти за „нещо мащабно“, но не пожела да даде по-конкретна информация.  Той разкри още, че израелските служители по сигурността са се съсредоточили върху Западния бряг и са омаловажили заплахата от Газа. Както е известно, правителството на Нетаняху е съставено от поддръжници на еврейските заселници на Западния бряг, които призова за репресии в областта на сигурността в условията на нарастваща вълна от насилие там през последните 18 месеца.

Понастоящем Израел е загрижен и фокусиран върху плана на Нетаняху за преразглеждане на съдебната система, която е възможна причина за отклоняване на вниманието то Газа. Премиерът е получавал многократни предупреждения от своите ръководители на отбраната, както и от няколко бивши ръководители на разузнавателните служби на страната, че планът за разделение подкопава сплотеността на службите за сигурност.

Мартин Индик, който е бил специален пратеник за израелско-палестинските преговори по време на управлението на Обама, призна, че вътрешните разногласия относно правните промени са били утежняващ фактор, който е допринесъл за това Израел да бъдат изненадан от атаката.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments