Какво показва отчетът на здравното министерство за периода от 16 септември до 10 декември?

0
16
Министерство на здравеопазването
Министерство на здравеопазването. Снимка: Искра.бг, Архив

Здравното министерство публикува отчет за свършената работа в периода от 16 септември до 10 декември. В него се изброяват редица от нещата, предприети от звеното в борбата с COVID-19, дейности по ремонта на болничните заведения, координацията между различните институции и много други.

През отчетния период Министерството на здравеопазването, съвместно с Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/, създаде условия за обособяването на т. нар. „COVID зони“ в лечебните заведения за извънболнична помощ. Към момента в страната има разкрити над 115 COVID зони. По този начин е осигурена още една възможност за лечение на пациенти с леко или със средно тежко протичане на коронавирусна инфекция, освен възможността да бъдат прегледани и лекувани от избрания от тях общопрактикуващ (личен) лекар.

В COVID зоните се обслужват всички нуждаещи се, независимо от здравноосигурителния им статус, като хората могат да бъдат насочени към тях от личния лекар или да се самонасочат при проява на симптоми на болестта или съмнение за наличието на такива. Клиничните прегледи, медико-диагностичните изследвания и лекарствата се заплащат от НЗОК.

С цел осигуряване достъп до медицински грижи в условията на пандемия от COVID-19 за всички нуждаещи се, въз основа на наблюдение и анализ на актуалната епидемичната обстановка, своевременно бяха посочени указания на РЗИ за създаване на организация и преструктуриране на лечебните заведения с оглед осигуряване на необходимия брой болнични легла за всички нуждаещи се пациенти, включително и за деца, със и без COVID-19; за разпределението на ремдесивир, моноклонални антитела и кислород в болниците; за осъществяване на ефективен контрол по спазването на противоепидемичните мерки; за анализ на смъртността в съответните области и други.

С цел преустановяване на порочната практика в процедурите по обжалване на експертните решения на ТЕЛК експертизата да се връща многократно от НЕЛК към ТЕЛК, което поставя хората с увреждания в неблагоприятната ситуация на продължаващо с години преосвидетелстване, без да могат да получат окончателно и влязло в сила експертно решение, на РЗИ, ТЕЛК и НЕЛК бе изпратено Указание на министъра на здравеопазването за прилагане на Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи.

Продължава работата по изготвяне на Национален антираков план, в който ще бъдат предвидени мерки по отношение на онкологичните заболявания в четирите ключови области: превенция, ранно откриване, диагностика, лечение и подобряване качеството на живот на пациентите с рак. За целта е създадена работна група, в която са включени водещи специалисти в областта на превенцията, скрининга, диагностиката и лечението на онкологични заболявания. Организирано е участието на специалистите в международна онлайн конференция „Европейската стратегия за борба с рака: Дългосрочният ефект за нашето здраве“ с участието на еврокомисари, депутати от Европейския парламент, български и чуждестранни експерти в областта на медицинската онкология.

Продължава работата по Националния план за борба с инсулта. Заложените в него цели са свързани с намаляване на смъртността и инвалидизацията от мозъчно-съдови заболявания. В работната група е включен широк кръг от доказани специалисти с богат професионален опит по нервни болести, неврохирургия, образна диагностика, включително интервенционална рентгенология, анестезиология и реанимация, както и специалисти, имащи отношение към рехабилитационните дейности.

По повод Европейския ден за борба с инсулта представители на Министерството на здравеопазването и специалисти в областта на неврологията, неврохирургията, образната диагностика, кардиологията и неправителствени организации, работещи в тази област, подписаха Декларация, с която се ангажираха да работят за намаляване на инсултите в страната с 10%.

Продължава и процесът по деинституционализация и закриване на домовете за медико-социални грижи за деца, като на тяхно място се разкриват центрове за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания. Целта е предоставяне на грижа, лечение, рехабилитация, специализирани здравни услуги, психо-социална рехабилитация, социална подкрепа на децата и техните семейства.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments