Какво наистина иска Путин от Байдън?

0
51
Президент на Русия Владимир Путин
Президент на Русия Владимир Путин. Снимка: Архив

Срещата на върха в Женева между Владимир Путин и Джо Байдън на 16 юни няма да бъде приятелска, пише “BBC”. За начало Русия наскоро включи САЩ в официалния си списък на “недружелюбните държави”И двете страни описват отношенията си на дъното и понастоящем нито една от тях няма посланик в ответната. Висши руски служители са под американски санкции за всичко – от анексирането на украинския Крим до предполагаемото намесване на изборите, а двама бивши американски морски пехотинци сега са в руските затвори – единият, служил 16 години, е обвинен в шпионаж.

На всичкото отгоре се споменава моментът през март, когато Джо Байдън се съгласи с интервюиращ, че Владимир Путин е “убиец”. И все пак двамата мъже ще се срещнат за първи път като президенти, а някои в Русия виждат това като постижение само по себе си.

Става въпрос за статус

Андрей Кортунов, директор на мозъчния тръст на RIAC в Москва, споделя:

“Срещата на върха е важна от гледна точка на символиката; тя поставя Русия в същата лига като САЩ, а за Путин символиката не е маловажна.”

Срещата идва рано по времето на Байдън в Белия дом, при първото му пътуване в чужбина и по негово искане – всички бонус точки за Кремъл. Това е и пълна среща на върха – не кратка среща, приложена към друго събитие. И въпреки наситения дневен ред, включително срещите в централата на НАТО в Брюксел в понеделник, има особен интерес към крайната спирка на Джо Байдън по време на европейското му пътуване, неговата индивидуална среща в сряда с Владимир Путин.

“Путин определено иска да бъде равен на американския президент. Иска да бъде уважаван при неговите условия”, съгласна е политическият анализатор Лилия Шевцова. Тя допълва още:

“Путин иска да демонстрира мачо мускули и да бъде член на клуба.”

История и надежди

Изборът на Женева като среда се връща към срещата от Студената война през 1985 г. – първата среща на върха между Роналд Рейгън и Михаил Горбачов. Но има малка перспектива събитието от тази седмица да съвпадне с това или за лична връзка, или за политическо размразяване.

Днешният Бял дом казва, че целта му е „стабилна“ и „предсказуема“ връзка с Русия. Но да поддържаме хората да гадаят – и да бъдат предпазливи – е начинът на Владимир Путин, откакто неговите “малки зелени човечета” влязоха в Крим през 2014 г. и полуостровът беше анексиран от Украйна. Това беше началото на тази глава в отношенията между Русия и САЩ.

“По-осъществима цел би била да се провери къде лежат“ червените линии „на другия”, предлага Шевцова, както и „разбирането, че диалогът е пътят обратно от пропастта“. Тя твърди:

“Ако не говорят, Русия ще стане по-непредсказуема.”

Могат ли да доставят?

Този уикенд Владимир Путин заяви пред държавната телевизия, че има „въпроси, по които можем да работим заедно“ със САЩ, като се започне с нови преговори за контрол на ядрените оръжия, обсъждане на регионални конфликти, включително Сирия и Либия, и климатичните промени. Руският президент се аргументира така:

“Ако можем да създадем механизми за работа по тези въпроси, тогава мисля, че можем да кажем, че срещата на върха не е била напразна.”

Някои в Русия предполагат, че примирието в „дипломатическите войни“ също може да бъде възможно: САЩ експулсира десетки руски дипломати и затваря две съединения през последните години; сега на мисиите на САЩ в Русия трябва да бъде забранено да наемат местни жители, което означава драстични съкращения на услуги, включително визи. Като минимум Москва може да позволи на своя посланик да се върне във Вашингтон.

САЩ също така ще повдигнат въпроса за съдбата на своите затворници в Русия, сред които е и Пол Уилан, който беше арестуван през 2018 г. и осъден за шпионаж, което той винаги е отричал.

Русия наскоро поднови настояването си за смяна на затворници, но досега условията на САЩ бяха невъзможни за САЩ и едностранният жест на щедрост от страна на Владимир Путин изглежда малко вероятен.

Враждебният Запад

Напоследък руският президент се е постарал да подчертае възгледа си към Запада като враждебен. На този месец на икономическия форум в Санкт Петербург той отново заяви, че САЩ искат да „сдържат“ развитието на Русия.

Няколко дни по-рано той заплаши да „избие зъбите“ на всеки чуждестранен агресор, който иска да „захапе“ Русия, настоявайки, че светът трябва да се събуди за възстановения статут и сила на страната. Кортунов подчерта:

“Очевидно той вярва, че САЩ са противник, който не желае Русия и не мисля, че тази визия ще се промени.”

Въпреки това той твърди, че Русия може да се стреми да намали температурата с една или две стъпки.

Да се ​​охлади

“Като рационален политик Путин би искал да намали загубите и рисковете, свързани с тази състезателна връзка”, смята Кортунов.

Това включва икономически санкции: последният кръг ограничи капацитета на правителството да набира средства и нови стъпки може да бъдат постигнати по-нататък, добавяйки повече напрежение към икономиката през ключовата изборна година.

“Руската общественост вече няма апетит за победи на ниво външна политика като заместител на решаването на изгарящи социални и икономически проблеми у дома”, казва Кортунов и допълва:

“Каквото и да иска Путин, не мисля, че може да спечели нищо на вътрешно ниво чрез ескалация.”

Неизбежна лекция

Това, което Владимир Путин не иска, но е подготвен за него , е лекция за правата на човека – включително случая с Алексей Навални, руски опозиционен политик, първо отровен, а сега в затвора. Политическите служби на Навални и антикорупционната организация наскоро бяха забранени като „екстремистки“ от московски съд – решение, което лесно би могло да бъде отложено до срещата на върха.

Вместо това изглежда, че времето трябва да изпрати съобщение: че Владимир Путин ще продължи да смазва несъгласието и това не е въпрос на Америка. Шевцова сухо прогнозира:

“Байдън ще изпее своята песен – прелюдията си за Навални и правата на човека; след това Путин ще изпее неговата – че САЩ са същите.”

“Но фактът, че се провежда тази среща, означава, че след” ордьовъра “по човешките права те ще преминат към основното ястие. И това е: нека направим нещо, за да намалим напрежението”.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments