Какво да знаем за хиперзвуковите ракети, изстреляни от Русия по Украйна?

0
66
Ракета
Ракета. Снимка: Pixabay

Русия е използвала хиперзвукови ракети при нахлуването си в Украйна, потвърди президентът на САЩ Джо Байдън, пише „CNN“. Американският президент заяви:

„И ако забележите, (Русия) току-що изстреля хиперзвукова ракета, защото това е единственото нещо, с което могат да преминат през обсадата с абсолютна сигурност. Това е последващо оръжие… почти невъзможно е да го спреш. Има причина да го използват.“

Но британското разузнаване и дори собственият министър на отбраната на Байдън омаловажиха използването на Русия на нейните въздушни ракети „Кинжал“.

„Не бих го тълйувал като промяна в играта“, каза шефът на Пентагона Лойд Остин пред „Face the Nation“ на „CBS“.

Министерството на отбраната на Обединеното кралство заяви, че ракетата „Кинжал“ е просто въздушна версия на балистичната ракета с малък обсег „Искандер“, която Русия е използвала многократно при нахлуването си в Украйна.

Защо е страхът и шумът за хиперзвуковите ракети?

Първо, важно е да разберете термина. По същество всички ракети са хиперзвукови – което означава, че пътуват поне 5 пъти по-висока от скоростта на звука. Почти всяка бойна глава, изпусната от ракета на мили в атмосферата, ще достигне тази скорост, насочвайки се към целта си. Това не е нова технология.

Това, върху което военните сили – включително Русия, Китай, Съединените щати и Северна Корея – работят в момента, е хиперзвуково плъзгащо превозно средство (HGV). HGV е изключително маневрен полезен товар, който теоретично може да лети с хиперзвукова скорост, като същевременно коригира курса и височината, за да лети под радарно откриване и около противоракетната отбрана. HGV е оръжието, което е почти невъзможно да бъде спряно. И се смята, че Русия има в арсенала си HGV, системата „Авангард“, която руският президент Владимир Путин през 2018 г. нарече „практически неуязвима“ за западната противовъздушна отбрана.

Но „Кинжал“, като вариант на SRBM „Искандер“, не е HGV. Въпреки че има ограничена маневреност като „Искандер“, основното му предимство е, че може да бъде изстрелян от изтребители МиГ-31, което му дава по-дълъг обхват и способност да атакува от различни посоки, според доклад от миналата година на Центъра за Стратегически и международни изследвания. В доклада се казва:

„МиГ-31К може да нанася удари от непредсказуеми посоки и може да избегне опитите за прихващане като цяло. Летящият носител може също да бъде по-жизнеспособен от пътно-мобилната система „Искандер“.“

Същият доклад също така отбелязва, че наземният „Искандер“ се е оказал уязвим за системи за противоракетна отбрана по време на войната в Нагорни Карабах през 2020 г., по време на която азербайджанските сили прихванаха арменски „Искандер“. В доклада е подчертано:

„Това предполага, че твърденията за неуязвимостта на Кинжал към системите за противоракетна отбрана също могат да бъдат донякъде преувеличени.“

Украйна има ли противоракетна отбрана?

Съединените щати и техните съюзници от НАТО вече изпращат няколко ракетни системи земя-въздух в Украйна, за да помогнат в нейната отбрана. Според висш служител на САЩ тези допълнителни системи включват мобилните системи за противовъздушна отбрана от съветската епоха SA-8, SA-10, SA-12 и SA-14.

Членката на НАТО Словакия се съгласи да изпрати още по-добри батареи за противоракетна отбрана С-300 в Украйна, след като получи подходящи заместители от партньорите в НАТО, казаха запознати пред „CNN“.

Защо Путин използва ракетата „Кинжал“?

Използването ѝ в Украйна бележи боен дебют за руската система „Кинжал“. От Министерството на отбраната на Русия съобщиха:

„На 18 март авиационният ракетен комплекс „Кинжал“ с хиперзвукови аеробалистични ракети унищожи голям подземен склад за ракети и авиационни боеприпаси на украинските войски в село Делятин, Ивано-Франковска област.“

„CNN“ не успя да провери независимо това твърдение. По-късно американски служители заявиха пред медията, че Русия е изстреляла хиперзвукови ракети срещу Украйна и е успяла да проследи изстрелванията в реално време. Изстрелванията вероятно са имали за цел да тестват оръжията и да изпратят съобщение на Запада за руските способности, казаха множество източници пред „CNN“.

И тъй като войната на място в Украйна се превръща в патова ситуация, Русия може да търси победи, които може да рекламира. Министерството на отбраната на Обединеното кралство заяви, че Москва вероятно е разположила „Кинжал“, за да „отстрани липсата на напредък в наземната кампания на Русия“.

Министърът на отбраната на САЩ Остин използва подобен език в интервюто си за „CBS“, посочвайки, че Путин се опитва да възстанови някаква инерция в инвазията си в Украйна. Остин попита дали на руската армия липсват прецизни боеприпаси, или Путин няма увереност в „способността на неговите войски да възстановят инерцията“. Той каза лаконично:

„Вероятно вие се питате защо той би направил това.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments