Каква е възможността от появата на нов супервирус COVID-22?

0
24
Коронавирус
Снимка: Pixabay

Между 86 и 92% е ефективността, която всички ваксинационни препарати продължават да поддържат. Това заяви пред „bTV“ епидемиологът д-р Петър Марков.

Той смята, че няма причина да се говори за имунизационен пробив на новодиагностицирани, които вече са получили някоя от субстанциите против вируса.

Повторното боледуване, въпреки имунизацията, в никакъв случай не е такъв пробив. Ваксините, твърди Марков, не предпазват от заразяване, а от тежко заболяване и смърт. Следователно не трябва да се съди за тяхната полезност по броя на заразените.

Лекарят направи и разяснение по отношение на разликата между третата ваксина и бустерната такава. Първата се поставя при хора, чиито случаи се характеризират с определени специфики – такива с тежки автоимунни заболявания, онкоболни, ХИВ положителни лица, пациенти, претърпели трансплантация. Техният имунитет е по-слаб и двете дози не са достатъчни, за да им осигурят нужната защита.

Бустерната доза е насочена за здрави хора, при които имунитетът е тръгнал да отслабва и има нужда да бъде подсилен, но към момента не е необходимо това да се прави.

Д-р Марков разказа и каква е възможността на световната сцена да се появи нов супервирус – COVID-22. Той смята, че още варианти, дори по-заразни от сегашните, не са изключени. Такива циркулират на по-ниска честота и са доста по-адаптивни.

„Големият бъдещ риск обаче е когато части от два различни вируса се съчетаят, което предстои да наблюдаваме“, предупреди епидемиологът.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments