Каква е ролята на светлината в подобряването на ортопедичните импланти?

0
40
Изследване. Лаборатория
Илюстративна снимка: Пиксабей

През изминалите години необходимостта от ортопедични импланти с цел подобряване качеството на живот на хората се е увеличила драстично. Въпреки непрестанното им развитие, все още съществуват недостатъци, които могат да наложат ревизионни хирургични намеси или да доведат до отхвърлянето му от тялото.

Основна причина за тези ситуации е възникването на инфекции вследствие бактериално колонизиране на ортопедичния имплант. Една такава инфекция може да доведе до антибиотична резистентност на колонизиращите бактерии и да влоши състоянието на даден пациент. Ето затова има сериозна нужда от разработване на антибактериални повърхности, които могат да предотвратят захващането на микроби към импланта без да се налага използването на антибиотици. С такава задача се е заел мултидисциплинарен изследователски екип от 15 младши изследователи, работещи в повече от 10 института в Европа, като част от европейския проект „AIMed“ /Antimicrobial Integrated Methodologies/.

Специфичната задача на българския екип от Института по електроника на БАН включва използването на лазери, генериращи импулси с продължителност 130 фемтосекунди. Такъв тип лазери позволяват да се модифицират повърхностите на различни биосъвместими материали, като по този начин може да се променя едновременно тяхната морфология и химична структура. До момента научните резултати показват, че повърхнинно третирани материали могат да предотвратят захващането на бактерии като същевременно стимулират растежа на костни клетки. Екипът на проекта вярва, че подходът му може да спомогне за развитието на научните постижения в областта на регенеративната медицина и да допринесе за подобряване качеството на живот.

Двама млади докторанти – Емил Филипов и Данте Мария Ачети от Института по електроника на БАН ще бъдат модератори в Европейската нощ на учените. Те ще разкрият повече за работата си по големия европейски проект.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments