Как да гледате холандските избори като професионалист?

0
54
Знамето на Нидерландия
Снимка: Pixabay

В сряда холандците ще гласуват, за да изберат нов парламент на вот с много остриета на ножа, като три големи формации се състезават да предложат следващия министър-председател, пише „Politico“. След 13 години като лидер на Нидерландия Марк Рюте напуска Хага, след като четвъртият му кабинет подаде оставка миналото лято заради миграционни спорове.

Дилан Йешилгьоз, наследникът на Рюте, начело на консервативно-либералната Народна партия за свобода и демокрация (VVD), води полето – и победа ще я направи първата жена, която ще бъде министър-председател на Холандия. Но тя е една до друга в анкетите с центриста Питер Омцигт, който се носи на вълна от популярност, след като създаде партия само преди три месеца.

Кой участва в надпреварата?

Въпреки че изминаха само две години от последните холандски избори, много от претендентите са нови, включително двамата фаворити. Йешилгьоз стана новият лидер на VVD след съобщението на Рюте през юли, че напуска холандската политика. Въпреки че е дъщеря на кюрдско-турски бежанци, тя възприе твърда позиция по отношение на имиграцията, обещавайки да въведе двустепенна система за убежище.

Омцигт се очертава със своята новосъздадена партия Нов социален договор (NSC) като фаворит на изборите в социологическите проучвания, но досега не е ясно дали иска да бъде министър-председател. Неговите критики към лошата администрация и грубите правителствени грешки, като скандала с детските надбавки през 2021 г., му спечелиха месиански статут, който опонентите му трудно оспориха.

Франс Тимерманс напусна работата си като еврокомисар по климата, за да ръководи съвместната кампания на Лейбъристката и Зелената партия. Единственият ляв кандидат, който има високи позиции в социологическите проучвания, Тимерманс призовава за нова най-висока ставка на данъка върху доходите и 65-процентно намаление на холандските емисии на парникови газове до 2030 г. – над целта от 55 процента за ЕС.

Герт Вилдерс е най-дълго управлявалият депутат с 25 години зад гърба си, но неговата антиислямска и антиевропейска партия никога не е била в правителството. Той даде знак за готовност да смекчи антиислямската реторика, за да бъде част от следващата коалиция; партията му в момента е четвърта в статистиките след съюза на Зелените и лейбъристите.

Каролайн ван дер Плас стана любимка на медиите през март, когато нейното дясно популистко Движение на фермери и граждани BBB победи на провинциалните избори и стана най-голямата партия в горната камара на холандския парламент. Тази инерция изчезна и партията в момента е на пето място в прогнозата. Общо 26 партии участват в изборите, но само 17 се очаква да спечелят място.

За какво да следите

В Холандия в крайна сметка винаги е игра на числа.

Нито една от големите партии не събира над 20 процента. Следователно е много вероятно една нова коалиция да се състои от поне три, а може би дори повече партии. Това също означава, че партиите вече говорят за възможни формации.

За разлика от своя предшественик, ръководителят на VVD Йешилгьоз не изключи да работи с Вилдерс, което може да доведе до коалиция, съставена от четири центристки и десни партии, включително BBB и NSC. Но Омцигт подчерта, че не е отворен да работи с Вилдерс, защото „като партия можете да съставите само правителство, което се придържа към класическите основни права“. Вилдерс отдавна призовава за забрана на джамиите, Корана и ислямските училища. Това оставя възможността за правителство на малцинството, в което VVD, NSC или BBB биха получили подкрепата на партията на Уайлдър. Йешилгьоз обаче призна, че няма голям интерес да ръководи кабинет на малцинството, ако нейната партия спечели най-голям дял от гласовете.

Дясноцентристко правителство би било голямо разочарование за Тимерманс. Ръководителят на Зелената сделка флиртуваше с потенциална коалиция, включваща NSC, дори стигна дотам, че постави под въпрос крайния срок на страната до 2030 г. за намаляване наполовина на азотните емисии – ключов момент в предизборната програма на алианса.

Ако изключим възможни спекулации, социологическите проучвания все още могат да се променят значително. Значителен дял от избирателите решават през последните няколко дни за коя партия да гласуват, което означава, че финален дебат или неочаквано събитие все още могат да раздвижат нещата.

Как работи всичко?

Парламентът се състои от 150 депутати, които се избират на всеки четири години или по-рано, ако правителството се разпадне (което се случва доста често). Гласуването в Холандия се основава на пропорционално представителство, което означава, че всички гласове, подадени за даден кандидат, се броят като гласове за партията на кандидата. За разлика от Обединеното кралство и Германия, Холандия не е разделена на избирателни райони, като избирателите избират кой да ги представлява в техния конкретен избирателен район. Вместо това има единен национален избирателен район, с места, разпределени пропорционално на общия национален вот. Освен това няма фиксиран избирателен праг за представителство, какъвто е в Италия например, където партиите трябва да получат поне 3 процента от гласовете, за да получат място в парламента. Вместо това общият брой валидни гласове, подадени на изборите, се разделя на 150, за да се получи квота от гласове, необходима за осигуряване на едно място. На последните избори тази квота беше почти 70 000 – което означава, че ако една партия спечели 700 000 гласа, например, тя получи 10 места. Понякога партиите прехвърлят своите излишни гласове (т.е. остатъците, които не се добавят към друга квота) на друга партия, за да ѝ позволят да спечели допълнително място.

Депутатите се избират според позицията им в кандидатската листа на тяхната партия. Въпреки това, ако политик, който се е класирал по-надолу в списъка, получи много „преференциални“ бюлетини, които избирателите имат право да хвърлят, за да посочат предпочитания от тях кандидат, те могат да се придвижат нагоре в списъка, за да заемат място в парламента, като изтласкат по-малко „предпочитан“ кандидат.

Кога ще разберем резултатите?

В изборната нощ и сигурно не късно. Социологическата компания Ipsos ще публикува първите прогнози за резултатите, които обикновено са доста точни, в 21:00 часа. като затварят избирателните секции. Те се основават на екзитполове, които на изборите през 2021 г. бяха само част от процентния пункт от крайните резултати на всички партии с изключение на една.

Около полунощ най-голямата информационна агенция в страната публикува първоначалната си прогноза, базирана на отчетените резултати от избрани общини, които отразяват цялостното избирателно поведение в страната.

Какво се случва след това?

В деня след изборите 150-те новоизбрани депутати обсъждат резултатите и избират информатор – висш държавник, който разглежда възможни правителствени коалиции.

След като бъде идентифицирана потенциална коалиция, информаторът назначава форматьор, обикновено лидер на най-голямата партия, който има за задача да изработи коалиционно споразумение. Това може да отнеме месеци и всъщност продължи рекордните 299 дни, преди Рюте да сформира своя четвърти и последен кабинет през 2021 г.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments