Изследване сочи, че още милиони хора ще бъдат изложени на риск от наводнения

0
13
Наводнение
Наводнение. Снимка: Pixabay

Ново научно изследване показва, че процентът на световното население, изложено на риск от наводнения, се е увеличил с почти една четвърт от 2000 г. насам. По време на изследването са използвани сателитни снимки за документиране на промените, които са далеч по-мащабни спрямо прогнозираните чрез компютърните модели.

Анализът сочи, че до 2030 г. още милиони хора ще пострадат при многобройни наводнения, причинени от климатичните и демографските промени. Експертите предупреждават, че наводненията са екологично бедствие, което засяга много повече хора от всеки друг вид бедствие. Тези факти се обсъждат с притеснение по целия свят през последните седмици на фона на мащабните наводнения, които унищожиха живота и имуществото на редица засегнати, предава „BBC“.

В Германия и Китай рекордното количество дъжд, което се изля през последните седмици се оказа пагубно за системите за защита против наводнения. Това доведе до разпалени спорове относно надеждността на мерките, които се вземат, както и нивото на готовност за реагиране в извънредни ситуации.

В рамките на това ново изследване авторите му разглеждат ежедневните сателитни изображения, за да преценят както степента на опасност от наводнения, както и броя на хората, които са били изложени на над 900 интензивни наводнения между 2000 и 2018 г. Данните сочат, че между 255 и 290 милиона души са били пряко засегнати от природното бедствие, а между 2000 и 2015 г. броят на хората, живеещи в места, които се наводняват често, се е увеличил с 58-86 милиона.

На практика това представлява увеличение с 20-24% на дела на световното население, изложено на риск от наводнения, като цифрата е около 10 пъти по-високо от предишните оценки. Статистиката не е равномерно разпределена в целия свят. Страните с повишен риск от наводнения са предимно в Азия и района на Африка, на юг от Сахара.

Един от озадачаващите аспекти на изследването е защо хората в много страни се преместват в райони, които са в рисковата зона за опасни наводнения, противно на логиката да бъдат далече от тях. Интересен факт е че, докато световното население се е увеличило с над 18% между 2000 и 2015 г., в райони, където често се наблюдават наводнения, населението се е увеличило с цели 34%. Д-р Телман, който е един от експертите, участвали в анализа, смята, че един от аспектите на тази статистика е свързан с климатичните промени, които променят местоположението на заливните равнини и засягат негативни живота на все повече хора. Според него икономиката също играе важна роля.

Учените казват, че основните причини за наводненията са обилните валежи, тропическите бури или прекалено обилното топенето на сняг и лед. От друга страна, повредите в системите на язовирите представляват по-малко от 2% от причините за наводнения. Гледайки към бъдещето, авторите на материала, се опасяват, че  рискът от наводнения ще продължи да расте осезаемо. Според техните прогнози до 2030 г. ще има още 25 държави, които ще бъдат тежко засегнати от нарастващия брой наводнения в допълнение към вече познатите 32, които страдат от бедствието в момента.

По наши изчисления още 179,2 милиона души ще бъдат изложени на риск от наводнения до 2030 г., като в повечето случаи това ще бъде заради демографските промени.„, споделя д-р Телман.

По официална информация базата данни за наводненията, използвана в помощ на изследването, е най-подробната и най-точната, като предстои тя да бъде усложнена още. Изследването вече е публикувано в научното списание „Nature“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments