Израелски оръжия тихомълком помогнаха на Азербайджан да си върне Нагорни Карабах

0
152
Обстрел, Нагорни Карабах.
Обстрел, Нагорни Карабах. Снимка: Пиксабей

Израел тихомълком е помогнал за кампанията на Азербайджан за отвоюване на Нагорни Карабах, като страната е доставила мощни оръжия на Азербайджан преди светкавичната му офанзива миналия месец, която върна под негов контрол етническия арменски анклав, твърдят официални лица и експерти, цитирани от „Асошиейтед прес“.

Само няколко седмици преди Азербайджан да започне 24-часовата си атака на 19 септември, азербайджански военни товарни самолети многократно са прелитали между южна израелска военновъздушна база и летище близо до Нагорни Карабах, според данни от проследяване на полети и арменски дипломати, дори в момент, когато западните правителства настояват за мирни преговори.

Полетите разтревожиха арменските власти в Ереван, които отдавна се опасяват от стратегическия съюз между Израел и Азербайджан, и хвърлиха светлина върху националните интереси на Израел в размирния регион на юг от Кавказките планини. Ето какво коментира пред „Асошиейтед прес“ посланикът на Армения в Израел Арман Акопян:

„За нас е голяма тревога, че израелски оръжия стрелят по нашия народ.“

В поредица от дипломатически разговори Акопян заяви, че през последните седмици е изразил тревога пред израелски политици и законодатели във връзка с доставките на израелски оръжия. Пред медията той потвърди:

„Не виждам защо Израел да не е в състояние да изрази поне известна загриженост за съдбата на хора, които са изгонени от родината си.“

Септемврийският блицконтрол на Азербайджан, включващ тежка артилерия, ракетни установки и безпилотни самолети – до голяма степен доставени от Израел и Турция, според експерти – принуди арменските сепаратистки власти да оставят оръжията си и да седнат на масата за преговори за бъдещето на сепаратисткия регион.

Според официални лица в резултат на азербайджанската офанзива са убити над 200 арменци в анклава, по-голямата част от които са бойци, и около 200 азербайджански войници.

Последствията надхвърлят границите на нестабилния анклав с площ от 4400 кв. км (1 700 кв. мили). Сраженията накараха над 100 000 души – повече от 80% от етническите арменци, живеещи в анклава, да избягат през последните две седмици. Азербайджан пое ангажимент да зачита правата на етническите арменци.

Арменският министър-председател Никол Пашинян определи бягството като „пряк акт на етническо прочистване. Министерството на външните работи на Азербайджан категорично отхвърли обвинението, заявявайки, че заминаването е „лично и индивидуално решение и (няма) нищо общо с принудително преместване.

Министерствата на външните работи и на отбраната на Израел отказаха да коментират използването на израелски оръжия в Нагорни Карабах или притесненията на Армения относно военното партньорство с Азербайджан. През юли израелският министър на отбраната Йоав Галант посети Баку, столицата на Азербайджан, където похвали военното сътрудничество на страните и съвместната „борба срещу тероризма.

Израел има голям дял в Азербайджан, който служи като критичен източник на петрол и е верен съюзник срещу заклетия враг на Израел – Иран. Той е и доходоносен клиент на сложни оръжия. Аркади Мил-ман, бивш посланик на Израел в Азербайджан и настоящ старши изследовател в Института за изследвания на националната сигурност в Тел Авив, изтъква:

„Няма никакво съмнение относно нашата позиция в подкрепа на отбраната на Азербайджан. Ние имаме стратегическо партньорство за сдържане на Иран.

Въпреки че някога бедният на ресурси Израел сега разполага с много природен газ край бреговете на Средиземно море, Азербайджан все още доставя поне 40% от петролните нужди на Израел, поддържайки автомобилите и камионите по пътищата му. Израел се насочи към офшорните залежи на Баку в края на 90-те години на миналия век, създавайки петролопровод през турския транспортен възел Джейлян, който изолира Иран, който по това време се възползва от петрола, течащ по неговите тръбопроводи от Казахстан към световните пазари.

Азербайджан отдавна е подозрителен към Иран, своя съсед по Каспийско море, който е шиитски мюсюлманин, и е недоволен от подкрепата му за Армения, която е православна християнка. Иран обвинява Азербайджан, че е база за израелски разузнавателни операции срещу него – твърдение, което Азербайджан и Израел отричат. В тази връзка арменският дипломат Тигран Балаян подчертава:

„За нас е ясно, че Израел има интерес да поддържа военно присъствие в Азербайджан, като използва територията му за наблюдение на Иран.“

Малцина са се възползвали повече от близките отношения на двете страни, отколкото израелските военни контрактори. Според оценки на експерти Израел е доставил на Азербайджан близо 70% от арсенала му между 2016 г. и 2020 г. – което дава на Азербайджан предимство срещу Армения и стимулира голямата отбранителна индустрия на Израел. Ето и едно твърдение на Питер Веземан, старши изследовател в Стокхолмския международен институт за изследване на мира, който следи продажбите на оръжия:

„Израелските оръжия са изиграли много важна роля, за да може азербайджанската армия да постигне целите си.“

Израелските ракети с далечен обсег и взривяващите се безпилотни самолети, известни като „лоялни боеприпаси“, компенсират малките военновъздушни сили на Азербайджан, казва Веземан, като понякога дори нанасят удари дълбоко в самата Армения. В същото време израелските ракети земя-въздух „Барак-8“ са защитавали въздушното пространство на Азербайджан, като са сваляли ракети и дронове, добави той.

Непосредствено преди офанзивата миналия месец азербайджанското министерство на отбраната обяви, че армията е провела тест на ракета „Барак-8. Нейният разработчик, Израел Аероспейс Индъстрис, отказа да коментира използването от страна на Азербайджан на нейната система за противовъздушна отбрана и бойни дронове. Азербайджан обаче се похвали с успеха на израелските безпилотни самолети при прорязването на арменската отбрана и накланянето на баланса в кървавата шестседмична война през 2020 г. А през 2016 г. министърът на отбраната на страната нарече боен дрон, произведен от израелската компания Aeronautics Group, „кошмар за арменската армия, която подкрепяше сепаратистите в региона по време на конфликта на Азербайджан с Нагорни Карабах през същата година.

Президентът Илхам Алиев през 2021 г. – година на смъртоносни сблъсъци на азербайджанско-арменската граница – беше заснет от камера да се усмихва, докато гали малкия израелски дрон самоубиец „Хароп“ по време на изложение на оръжия.

Израел е използвал подобни самоубийствени дронове по време на смъртоносни армейски рейдове срещу палестински бойци в окупирания Западен бряг.

„Радваме се за това сътрудничество, то беше доста подкрепящо и доста полезно за отбраната, заяви пред „Асошиейтед прес“ посланикът на Азербайджан в Израел Мухтар Мамедов, говорейки общо за подкрепата на Израел за азербайджанската армия. Той уточни:

„Ние не го крием.

В решаващ момент в началото на септември – когато дипломатите се опитват да предотвратят ескалация – данните от проследяването на полетите показват, че азербайджански товарни самолети започват да се акумулират към Овда – военна база в Южен Израел с 3000-метрова писта, известна като единственото летище в Израел, което се занимава с износ на взривни вещества.

Според сайта за проследяване на авиацията FlightRadar24.com „Асошиейтед прес“ идентифицира най-малко шест полета, изпълнявани от азербайджанската авиокомпания Silk Way Airlines, които кацат на летище Овда между 1 и 17 септември от Баку. Азербайджан започва офанзивата си два дни по-късно.

През тези шест дни произведеният в Русия военнотранспортен самолет „Илюшин Ил-76“ се е задържал на асфалта на летището в Овда в продължение на няколко часа, преди да отлети за Баку или за Ганджа, втория по големина град в страната, разположен на север от Нагорни Карабах.

През март беше проведено разследване на вестник „Хаарец“, според който са били преброени 92 азербайджански военни товарни полета до летище Овда в периода 2016-2020 г. Внезапното нарастване на броя на полетите е съвпаднало със засилването на бойните действия в Нагорни Карабах. Арменският посланик Акопян изтъкна:

„По време на войната през 2020 г. наблюдавахме полети всеки втори ден, а сега отново виждаме тази интензивност на полетите, водеща до настоящия конфликт. За нас е ясно какво се случва.

Израелското министерство на отбраната отказа да коментира полетите. Посланикът на Азербайджан Мамедов заяви, че е запознат с докладите, но отказа да ги коментира.

Решението да се подкрепи автократично правителство срещу етническо и религиозно малцинство разпали дебат в Израел относно либералната политика на страната за износ на оръжие. От 10-те най-големи производители на оръжие в света само Израел и Русия нямат законови ограничения за износ на оръжие, основани на опасения за правата на човека. Авидан Фридман, основател на израелската правозащитна група „Яншуф“, която се стреми да спре израелските продажби на оръжие на нарушители на човешките права, обясни:

„Ако някой може да се идентифицира с продължаващия страх на арменците от етническо прочистване, то това е еврейският народ. Ние не сме заинтересовани да ставаме съучастници в този акт.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments