Израел: Делото за корупция срещу Нетаняху е насрочено за януари

0
115
Бенямин Нетаняху. Снимка: wikimedia commons
Бенямин Нетаняху. Снимка: wikimedia commons

Делото за корупция срещу израелския министър-председател ще бъде възобновено през януари, като ще се вземат предвид свидетелите и доказателствата, събрани от последните три седмици, отсъди йерусалимският съд, цитиран от Ал-Джазира. Не стана ясно дали Бенямин Нетаняху ще трябва да да присъства на всички от предстоящите изслушвания, макар че някои израелски медии съобщиха, че ще бъде задължен.


Изморителният съдебен процес ще задържи правните неволи на Нетаняху във фокуса на общественото внимание и дебати, като ще продължи да повдига въпроси дали би следвало да задържи поста си, докато тече съдебният процес.

Решението на съда бе взето по време на второто заседание по делото – процедурно обсъждане, което заложи темпото за протичането на останалата част от производството. Изпитанието на Нетаняху бе възобновено в неделя, когато дългогодишният лидер се изправи пред още по-остра критика за подхода на правителството при справянето с пандемията на коронавирусАдвокатът му поиска отлагане на производството заради заразата, изтъквайки като аргумент, че носенето на защитни маски възпрепятства разпитването на свидетелите.

По време на първото изслушване от месец май, малко преди да се изправи пред съдиите, Нетаняху се качи на подиума в съдебната палата и заобиколен от членовете на своята партия разгроми правните институции в страната с гневна тирада. Впоследствие премиерът не се яви на изслушването, провело се в неделя.

Въпреки че електоратът му остава твърдо зад него, малка част от привържениците му се събраха пред съда, за да изразят подкрепата своята подкрепа. Събралите се бяха далеч по-малко от тълпите, които се бяха събрали при откриването на процеса.

“Оркестриран от медиите лов на вещици”

70-годишният Нетаняху бе обвинен в измама, злоупотреба с доверие и приемане на подкупи в серия от скандали, в които се твърди, че е получавал охолни подаръци от приближени милиардери и е извършвал регулаторни услуги на медийни магнати в замяна на по-благоприятно представяне на обществения му имидж. 

Нетаняху отрече злодеянията, описвайки обвиненията като оркестриран от медиите лов на вещици, подет от предубедената правна система в страната. Обвиненията в подкуп заплашват премиера със затвор до 10 години, докато измамата и злоупотребата с доверие се наказват със затвор до три години.

Нетаняху се сблъска по-рано тази година с остър обществен гняв заради подхода на кабинета му при борбата с кризата от коронавируса. Докато страната изглеждаше, че е овладяла първоначалната вълна на заразата, прибързаното отваряне на икономиката доведе до остър ръст в заболелите. 

Въпреки това Нетаняху и сформираното от него с цел справяне с кризата извънредно правителство, изглежда пренебрегнаха притеснителните статистиките и продължиха с  преследването на други правителствени приоритети и придържането към плановете за възобновяване на икономиката. Впоследствие кабинетът отстъпи от действията си и дори върна ограничителните мерки, сред които и карантина за уикендите, която се очаква да бъде въведена по-късно тази седмица.

Правителството на Нетаняху бе критикувано и за реакцията си спрямо вторичната вълна от заболели, при която всеки ежедневният брой на заразените нарасна до близо 2000. Той също бе упрекнат и за реакцията на правителството спрямо икономическия спад от кризата.

Общественият гняв доведе до протести от последните няколко седмици, които завършиха с жестоки сблъсъци с полицията. В събота полицията прибегна до употребата на водна оръдия, за да разпръсне събралите се демонстранти около резиденция на Нетаняху в Йерусалим.

Пред търговския център на Израел в Тел Авив хиляди се събраха, за да изискат по-ефикасна държавна помощ за предприятията, пострадали от здравната криза. Макар и Израел да обеща финансова помощ в размер десетки милиарди щатски долара, средствата не достигнаха до всички нуждаещи се.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments