Изборите в Южна Корея придобиват грозен облик

0
45
Южна Корея
Южна Корея. Снимка: Pixabay

В надпреварата между двамата водещи кандидати за президент на Южна Корея се наблюдават безпрецедентни нива на язвителна реторика, взаимно злепоставяне и съдебни дела.

Колко лошо е това всъщност?

Хитлер„, „звяр“ и „паразит“ са някои от най-честите обиди, отправени и от двата лагера. Някои дори правят сравнение с един от мегахитовете на Netflix – драма за оцеляване, в която хората биват убивани, ако загубят детски игри.

А залозите? Широко разпространени са спекулациите, че загубилият ще бъде арестуван.

Броени дни преди изборите Ли Дже-Мюн от либералната управляваща Демократическа партия и Юн Сук Йол от основната консервативна опозиционна партия „Народна сила“ са в изключително напрегната надпревара. Негативните им кампании задълбочават и без това сериозното политическо разделение в Южна Корея в момент, когато страната е изправена пред сериозни трудности заради съсипаната от пандемията икономика и е принудена да балансира конкуренцията между основния си съюзник Вашингтон и най-големия си търговски партньор Китай. Наред с това, тя непрекъснато е обект на множество заплахи и оръжейни тестове от страна на съперничещата й Северна Корея.

Проучванията на общественото мнение показват, че понастоящем и двамата кандидати имат повече критици, отколкото поддръжници. Същевременно Юн Сук Йол упреква опонента си за евентуалните му връзки с предполагаем корупционен скандал за застрояване на земя. Ли отрича каквато и да било връзка и на свой ред се опитва да свърже Юн със същия скандал, като едновременно с това го критикува за твърденията, че той има връзки с шаманизма – древна местна религия. Двамата си размениха и нападки  за съпругите си, които бяха принудени да се извинят заради няколко различни скандала.

Юн описва партията на Ли като партия на „Хитлер“ и „Мусолини„, а негов сътрудник нарича приближените на Ли „паразити„. Подкрепящите Ли нарекоха Юн „звяр„, „диктатор“ и „празноглавец„, като се подиграха на предполагаемата пластична операция на съпругата му. Техните екипи и поддръжници на кампаниите им са завели десетки съдебни дела, обвинявайки се взаимно в клевета и разпространение на невярна информация, наред с други обвинения.

Сред основните причини за напрежението между кандидатите са изявените регионални съперничества в Южна Корея, възгледите за Северна Корея, конфликтът между поколенията, икономическото неравенство и проблемите, свързани с правата на жените. Юн Сук Йол е по-популярен сред по-възрастните гласоподаватели и сред избирателите от югоизточния регион Кьонсан, откъдето произхождат предишните консервативни и авторитарни лидери. Поддръжниците му обикновено се застъпват за по-силен военен съюз със САЩ и по-твърда позиция спрямо Северна Корея и отдават дължимото на предишните авторитарни управници за бързото развитие на икономиката след Корейската война.

Опонента му Ли Дже-Мюн се радва на по-голяма подкрепа от страна на по-младите хора и тези от провинция Джеола, съперничещ на Кьонсан регион в югозападната част на страната. Поддръжниците му обикновено искат равнопоставеност в отношенията със САЩ и сближаване със Северна Корея, като същевременно са изключително критични към правата на човека, които според тях са били сериозно накърнени по време на управлението предишните авторитарни лидери. Много проучвания показват, че Юн е получил по-голямо одобрение в сравнение с Ли от избирателите на възраст между 18 и 29 години, повечето от които са родени след като Южна Корея стана развита нация.

Дълбоките разделения в Южна Корея са се отразили негативно на последните трима лидери. Техните поддръжници твърдят, че обстойните разследвания за корупция след напускането им на постовете им са били политически мотивирани от техните съперници. По повод тези твърдения по време на неотдавнашен телевизионен дебат Юн и Ли се съгласиха да не започват политически мотивирани разследвания един срещу друг, ако спечелят. Въпреки това много хора  се съмняват в тяхната искреност. В интервю за вестник, дадено миналия месец, Юн заяви, че ако бъде избран, неговото правителство ще разследва мащабно евентуални нарушения от страна на правителството на предишния лидер, както и скандала със застрояването на земя, с който се твърди, че е свързан настоящия му опонент.

Чо Джинман, професор в университета „Дуксунг“ в Сеул, коментира, че новият президент трябва да прояви сдържаност и да успокои призивите за политическо отмъщение от страна на привържениците на опозиционната партия. По негови думи отговорността да се измъкне страната от настоящата напрегната ситуация трябва да бъде главно на новия президент.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments