Избори в Нигерия 2023: Младите хора възлагат надеждите си на аутсайдер

0
87
Избори
Избори. Снимка: Архив

Млади нигерийци превърнаха съботните президентски избори в най-конкурентните от края на военното управление през 1999 г., като мнозина подкрепят кандидат от трета партия, който да поеме двете основни политически машини на страната и да донесе промяна в страната след години на стагнация, корупция и несигурността в най-многолюдната нация в Африка.

Подтикнати от протестите „EndSars“ срещу полицейската бруталност през 2020 г., които се превърнаха в призиви за добро управление, милиони млади хора се регистрираха като избиратели за първи път. 24-годишната Рину Одуала, която беше сред протестиращите, които лагеруваха пред офиса на губернатора в Лагос в продължение на седмици, преди 2 години, сподели:

„Ако Нигерия продължи това нанадолнище, това ще бъде катастрофално, така че да, това е определящ момент.“

Въпреки че протестите бяха брутално спрени от армията, разпускането на полицейското звено „Sars“, известно с профилирането на млади хора, се смята за успех. Това изглежда разочарова младите нигерийци и сега те се насочват към най-високия пост в страната. Човекът, когото мнозина подкрепят, Питър Оби от Лейбъристката партия, не е толкова млад – на 61 години. Нито пък е нов кадър в нигерийската политика, тъй като преди това е бил кандидат за вицепрезидент на основната опозиционна Демократическа партия на народите. Но той е смятан за извънредно явление поради неговата достъпност, простота и неговата история на благоразумие с публични средства, когато беше губернатор на щата Анамбра. Ови Есан, 25-годишен мъж от Лагос, изтъква:

Аз съм в разгара на живота си точно сега, трябва да мога да се справям финансово и физически, но няма пари и има похитители навсякъде.“

Мнозина обвиняват президента Мухамаду Бухари, който се оттегля след 2 мандата, че е управлявал лошо икономиката и е наблюдавал най-несигурния период в страната след гражданската война от 1967-1970 г. Под негово наблюдение младите нигерийци от средната класа са видели финансите си разбити от рекордни нива на инфлация. Всеки трети от тях не може да си намери работа, студентите са преживели непрекъснати стачки на преподаватели и много от най-добрите в Нигерия отчаяно искат да напуснат страната.

На всичкото отгоре широко разпространената несигурност доведе до убийството на въоръжени групи над 10 000 души и отвличането на над 5000 само миналата година, според Международната кризисна група. Предлагайки надежда за нова ера, Оби се изправя срещу гигантите близнаци от управляващия Конгрес на всички прогресисти /АПЦ/ и Демократическа партия на народите, които се редуват на власт от края на военното управление през 1999 г. Техните кандидати са на 70 години в страна, в която една трета от 210-милионното население на Нигерия е на възраст под 35 години. Етническите и религиозните фактори също оказват влияние върху избора на много избиратели.

Оби беше открито подкрепен от огромното евангелско християнско движение на Нигерия на юг и може да разчита и на гласовете на християни, които се чувстват преследвани в предимно мюсюлманския север. Той е представител на игбо от изток, единствената голяма етническа група, която все още не е дала нигерийски президент. Докато някои подкрепят идеята, че техният ред е да бъдат на власт, кандидатите на АПЦ и Демократическа партия на народите ще се радват на подкрепата на мнозина в родните си райони – съответно югозапад и север. Победата за Оби далеч не е гарантирана.

АПЦ и Демократическа партия на народите имат предимството на признаването на името в цялата страна, с което Лейбъристката партия изглежда се бори, особено в богатите на гласове селски райони на север. И двете партии могат също така да призоват изпитани политически машини, за да изведат подкрепата в изборния ден в селата, където гласоподавателите са повлияни от местните лидери.

Въпреки че има огромни петролни и газови богатства, Нигерия е възпрепятствана от широкоразпространената корупция от независимостта през 1960 г.

Управляващата класа, независимо дали е военна или цивилна, не е в състояние да осигури основни неща като стабилно електричество, вода по тръбопровод или работа за огромното младо население. Сега на мнозина изглежда им писна от това, което шефът на избирателната комисия определи като „избор на млади хора“. Рекордните 93 милиона души са се регистрирали да гласуват, 40% от които са под 35 години. Ако тези хора се явят да гласуват в голям процент, това може да се окаже преломен момент в историята на страната – време за рестартиране и започване наново.

„Можем да вземем още толкова много, преди известната „нигерийска устойчивост“ да се разпадне. Значението на стабилността на Нигерия в Западна Африка, Африка и целия свят не може да бъде преувеличено“, смята Одуала.

В миналото младите нигерийци с висока мобилност и милиони от средната класа на юг до голяма степен бяха апатични по отношение на изборите поради страх от насилие в деня на гласуването и невдъхновяващ списък от кандидати. Но интересът към тези избори беше стимулиран от Оби.

„Той вярва в човешкия капацитет и инвестира толкова много в образованието“, коментира Атогу Ннека, заместник-директор на държавно средно училище в столицата на Анамбра, Аука, където кандидатът на Лейбъристката партия се радва на огромна популярност.

Самият Оби твърди, че много младежи се кандидатират да станат част от неговата кампания, по време на която той се обгради с много от участниците в протеста на „EndSars“. Сред тях е Айша Йесуфу, чиято снимка с вдигнат юмрук в деня, когато млади протестиращи лагеруваха пред полицейския щаб в Абуджа през 2020 г., се превърна в нещо като символ за младите протестиращи. Във вълнуваща реч по време на последния митинг на Оби преди две седмици в Лагос тя заяви:

„Те ни предизвикаха да влезем в политиката и да сменим правителството и това е, което всички правят.“

Но в избори, при които фаворитите идват от трите основни региона в страната, победителят ще се нуждае от гласове извън своя електорат, за да му бъде гарантирана победа и това е по-голямо предизвикателство за Оби, отколкото за другите двама. Една жена в Бакиява, селска общност в северния щат Кацина, изказа следното мнение:

„Тепърва започнахме да чуваме за него, но никой не го познава в нашето село.“

Мнозина смятат, че изборите са референдум за управляващата партия, чийто кандидат Бола Тинубу е широко смятан за промяна на търговския център Лагос като губернатор между 1999-2007 г.

70-годишният Тинубу допринесе за появата на президента Бухари през 2015 г., но противоречиво каза, че той не може да бъде съден въз основа на архивите на настоящото правителство. За мнозина обаче е трудно да погледнат отвъд трудностите през последните осем години, изострени от хаоса, който въвеждането на нови банкноти предизвика през последните седмици.

Мнозина са спали пред банкоматите и банките в очакване да получат новите банкноти наира, които са дефицитни в страна, където мнозина разчитат на пари в брой. Правителството коментира, че редизайнът ще помогне за намаляване на инфлацията и обвини банките за трупане на пари, но мнозина смятат, че упражнението е насочено към политици, участващи в купуването на гласове в деня на изборите, и има смесена реакция на политиката. Това доведе до широко разпространен гняв и безредици в някои щати и ще бъде в съзнанието на много избиратели в събота. Шофьор на такси на опашка за банкомат на остров Виктория в Лагос заяви:

„Човек би си помислил, че Целият конгрес на прогресистите не се опитва да спечели тези избори.“

На Тинубу също му е трудно да убеди млади хора извън родния си район, че той е човекът за работата, тъй като мнозина са загрижени за здравето му. Виждали са го на местата за провеждане на предизборната кампания да е подкрепян, когато се изкачва по стълби или стои прав и понякога е трудно да се разбере какво казва. Но той е обичан в югозападната част на страната, където мнозина смятат, че наследството му в Лагос, където той увеличи четирикратно държавните приходи и обнови инфраструктурата му, е точно това, от което Нигерия се нуждае. Жителят Рукаят Оволаранфе, пазарен шеф в района Балогун на остров Лагос, където Тинубу има площад, кръстен на него, сподели:

„Той има око за таланта и ще се обгради с хора, които могат да вършат нещата.“

Но той и кандидатът на Демократическата партия на народите, бившият вицепрезидент Атику Абубакар, текущо на 76 години и се възприемат от мнозина като част от стария ред, който е отговорен за злините на Нигерия.

Демократическата партия на народите беше на власт в продължение на 16 години, през повечето от които държавните приходи бяха увеличени от продажбите на петрол. Но това беше време, измъчено от обвинения в широко разпространена корупция, някои от които включваха Абубакар, което той отрече.

Абубакар сменя партиите няколко пъти – това е шестият му опит за президент от 1993 г. насам – което кара много млади хора да се съмняват в свежестта на идеите му за висшия пост.

Поддръжниците му обаче го смятат за най-опитния човек в бюлетината. Като единственият основен кандидат от север, той ще се радва на подкрепата на мнозина в този регион. Той обеща критични реформи, които ще преструктурират страната.

„Нигерийците търсят месия, но проблемите са институционални и могат да бъдат решени само чрез коригиране на фундаментални въпроси“, смята Франсис Угву в щата Ривърс, който винаги е гласувал за Демократическата партия на народите.

Но за 19-годишната гласоподавателка за първи път Блесинг Емумодак Оби представлява надеждата, на която почива нейното бъдеще. Тя потвърди:

„Само тези, които не мислят доброто за тази страна, ще позволят тази възможност да изберем Питър Оби да ни подмине. Осем години или дори четири години с лош президент са много време.“

Изборите изглеждат като сблъсък между неудържима сила и неподвижен обект за бъдещето на Нигерия. Който и да спечели, се чувства като началото на нова ера – в която огромното младо население на Нигерия вече няма да остава на заден план.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments