„Информационно обслужване“: Голям успех на България в здравеопазването

0
186
Лекар, здравеопазване
Лекар, здравеопазване. Снимка: „Информационно обслужване“

Общият брой на регистрираните прегледи в електронен формат през Националната здравноинформационна система /НЗИС/ надхвърли 47 млн. за последните 18 месеца. Данните на „Информационно обслужване“ показват, че средно на ден се регистрират над 130 000 електронни прегледа от над 13 500 лекарски практики в цялата страна, а общият брой на лекарите, които използват електронното документиране на извършените прегледи надхвърли 17 000. НЗИС дава възможност за пълно електронно документиране и съхранение на всички извършени медицински прегледи.

Модулът „Е-преглед“ е основна част от личното медицинско досие на всеки потребител и дава възможност на всички граждани да имат пълна проследимост на заболявания, диагнози, назначени терапии, изследвания и др. Пациентите вече не трябва да пазят и носят всички издадени им хартиени амбулаторни листове, нито да помнят какви медикаменти са им били предписани и как са им повлияли те. Цялата информация е налична в електронен формат и може да бъде достъпна по всяко време.

„Електронизацията на процесите в здравеопазването е изцяло насочена към защита на правата на пациентите“, обясни изпълнителният директор на „Информационно обслужване“ Ивайло Филипов. По думите му, чрез личното медицинско досие, което е достъпно през уеб портала my.his.bg и мобилното приложение „еЗдраве“, гражданите могат да контролират здравната система, да я предпазват от злоупотреби и източване на публични средства.

„Дигитализацията значително подобрява прозрачността и качеството на здравните услуги в България“, допълни Филипов. Чрез НЗИС оторизираните власти получават структурирани медицински данни, които се използват за извършване на различни анализи, планиране и прогнозиране.

Данните от НЗИС показват, че за по-малко от 2.5 години общият брой на издадените електронни рецепти надхвърли 34 млн. Средно на ден, централизираната онлайн система за предписване и отпускане на лекарствени продукти, обработва над 68 хил. е-рецепти. За по-малко от месец, откакто беше въведена новата функционалност в системата, са изписани над 410 хил. електронни рецепти за лекарства, съдържащи наркотични вещества.

Модулът „Е-рецепта“ се използва ефективно от близо 3 600 аптеки в цялата страна и над 4 300 фармацевти. Онлайн системата за предписване и отпускане на лекарства намали драстично риска от неправилно отпускане на медикаменти и облекчи максимално пациентите, лекарите и фармацевтите. С дигитализирането на процеса, на практика, се елиминира възможността за обработка на сгрешена, дублирана, изтекла или фалшива рецепта. Пациентите могат да следят срока на изпълнение на рецептата, както и да проверят по всяко време предписания им медикамент и конкретните инструкции за неговия прием.

Платформата за издаване на електронни направления, която беше пусната в експлоатация в началото на декември 2020 г., също отчита впечатляващи резултати. През НЗИС са издадени близо 30 млн. е-направления, като средно на ден системата генерира над 72 хил. направления. В пациентското досие могат да бъдат видени както актуалните издадени направления, така и вече изпълнените.

Реализираните електронни хоспитализации в болниците надхвърлиха 2 млн. Модулът за електронна обработка на приетите пациенти позволява на лечебните заведения да подават по електронен път извършените дейности по хоспитализация, дехоспитализация, лабораторни изследвания, консултации, издаване на епикризи и др. Средно на ден се регистрират по 10 000 електронни хоспитализации от 351 болнични заведения в страната.

„Въвеждането на електронни услуги в здравеопазването спестява тонове хартия, която доскоро се използваше за издаването на рецепти, направления, хоспитализации, епикризи и др.“, каза г-н Ивайло Филипов. По думите му дигитализацията на процесите помага за спасяването на хиляди декари дървесина и милиони литри вода, които са необходими за производството на хартия.

„Опазването на околната среда и намаляването на вредните емисии са основен приоритет за „Информационно обслужване“, допълни Ивайло Филипов.

Въпреки впечатляващите числа, все още по-голямата част от регистрираните електронни записи в системата са по линия на финансиране от Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/, което ограничава пълнотата на медицинската история на пациентите. НЗИС е създадена да обслужва всички медицински събития на пациента – прегледи, рецепти, изследвания, имунизации и др. документи независимо от източника на финансиране и всеки модул в системата предоставя необходимата техническа обезпеченост.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments