Импийчмънт за Тръмп: Демократите предприемат действия срещу протестите в Капитолия

0
122
Доналд Тръмп
Снимка: Facebook

Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси сподели с депутатите плановете си да отстрани президента Доналд Тръмп от длъжност преди предприемането на процеса по импийчмънт, предаде BBC.

Камарата на представителите възнамерява да гласува резолюция, призоваваща вицепрезидента Майк Пенс да премахне президентските правомощия на Тръмп. Ако този ход се провали, демократите ще повдигнат обвинение срещу Тръмп за подбуждане към насилствени протести заради ролята му в щурмуването на Капитолия. Първото гласуване вероятно ще се случи още днес.

Вчера Пелоси се обърна към депутатите, излагайки плановете за резолюция, с която официално да се призове вицепрезидентът Пенс да се позове на 25-ата поправка от Конституцията. Този ход би позволил на Пенс да стане временно изпълняващ длъжността президент, като междувременно Тръмп ще бъде отстранен от Белия дом. В нейното писмо се казва, че това ще бъде първата стъпка към окончателната победа и че демократите от Камарата на представителите ще предприемат действия по стартирането на процедурата по импийчмънт.

Конгресменът с демократични възгледи Джеймс Клайбърн, заяви по-рано пред „CNN“, че макар гласуването за импийчмънт срещу Тръмп по всяка вероятност да се проведе тази седмица, партията не смята да предприема никакви съдебни искове, докато не изтекат първите 100 дни от управлението на Байдън. Това на свой ред би позволило на Байдън да започне убедително работа с новия си кабинет и да въведе ключови реформи в различни области на политиката, включително в здравеопазването, и по-специално в борбата с коронавируса – стъпка, с която ще трябва да се изчака, ако Сенатът вече е получил исковете за импийчмънт.

Към момента Тръмп не е отправил публични изявления, след като в петък получи забрана да използва профила си в няколко платформи за социални медии, включително Twitter. Вчера обаче от Белия дом обявиха, че президентът ще пътува до Тексас утре, за да посети участък от граничната стена с Мексико и да извърши надзор над възложените от него задачи.

Държавният глава беше обвинен от демократите и все по-голям брой републиканци, че насърчава бунтовете в Конгреса от миналата сряда насам, при които загинаха петима души. Въпреки това нито един републикански сенатор засега не е обявил публично, че ще гласува, за да го осъди за неправомерните му действия в Сената. Междувременно Пат Тоуми, републикански сенатор, призова Тръмп да подаде оставка вчера.

Смятам, че най-доброто за нашата страна е президентът да подаде оставка и да си отиде възможно най-скоро.“, обясни той пред „NBC“. Малко след това бившият губернатор на Калифорния Арнолд Шварценегер определи Тръмп като „най-лошия президент, избиран някога“ във видео, публикувано в социалната мрежа вчера.

Обстановката в страната остава размирна, като силите на реда са предприели действия, с които целят да заловят протестиращите, нахлули в Капитолия. Полицейските управления във Вирджиния и щата Вашингтон освободители от длъжност свои служители заради обвинения за присъствие на събитията, докато са били извън служба. Пожарните служби във Флорида и Ню Йорк също заявиха, че някои от членовете им вероятно също са присъствали, когато тълпата е проникнала в Капитолия, предаде агенция „Reuters“.

Белият дом отхвърли предложението за импийчмънт като „политически мотивиранход, който би послужил единствено за допълнително разединяване на позициите в страната. Ако процесът все пак се задвижи активно, Тръмп ще бъде единственият президент в историята на САЩ, срещу когото процедурата е предприета цели два пъти. За да се случи това, трябва да бъдат повдигнати обвинения за импийчмънт в Камарата на представителите и те да бъдат подкрепени с гласуване. След това производството ще бъде изпратено и до Сената, където са необходими две трети от гласовете за отстраняването на президента. В случай, че целта се изпълни, Сенатът също има право да проведе гласуване, за да забрани на Тръмп да заема отново държавна длъжност.

Клайбърн, конгресмен от Южна Каролина, заяви, че не смята, че би било възможно да се изпълни процедурата по импийчмънт и да се проведе процес, преди Тръмп да напусне поста си, което предстои да се случи след 10 дни. Вместо това демократите обмислят да забавят изпращането на искането си за импийчмънт в Сената. Те вече неофициално призоваха Пенс да се позове на 25-та поправка. В последно време Пенс се дистанцира от президента, като междувременно заяви вчера, че планира да присъства на церемонията по встъпването в длъжност на Байдън на 20 януари. Въпреки това той не показа по никакъв начин, че възнамерява да използва правомощията си и да даде зелена светлина на исканото предложение.

Тръмп заяви, че няма да присъства на церемонията в чест на Байдън. В крайна сметка той призна поражението си на изборите на 3 ноември и обеща мирен процес по предаването на властта, но продължи да разпространява неоснователни твърдения за мащабна измама по време на изборния процес. Байдън на свой ред коментира, че процедурата по импийчмънтът трябва да бъде окончателно решена от Конгреса, но все пак смята, че „от дълго време насам президентът Тръмп не е годен да изпълнява задълженията си“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments