Илиян Василев: Все по-осезаемо се усеща отсъствието на темата корупция от дневния ред на управлението!

0
64
Илиян Василев
Илиян Василев. Снимка: Ilian Vasilev, Facebook

Все по-осезаемо се усеща отсъствието на темата корупция от дневния ред на управлението и това ще се отрази негативно, включително и на правителството на Николай Денков. Това написа в свой коментар в социалната мрежа Facebook анализаторът Илиян Василев. Публикуваме го без редакторска намеса:

„Отсъствието на темата корупция от дневния ред на управлението все по-осезаемо се усеща и ще се отрази негативно върху всяко правителство, включително това на кабинета Денков и особено след това на кабинета Габриел. Но най-много ще се отрази върху ППДБ, защото обществото не очаква от ГЕРБ или ДПС да се променят, но очакват от ППДБ да наложи тази тема и изчисти авгиевите обори на властта.

Да, има обективни пречки за реалната битка, и това трябва да се отчита. От уравнението де факто отсъстват прокуратурата и КПКОНПИ – основните инструменти на държавната политика в тази сфера. Веднъж, защото ефектът от реформите не се е усетил, втори път заради човешкия фактор /липсата на кадровите промени/.

НО – нищо и никога не е отменяло необходимостта от публичност в тази борба и то с инструментите на властта – там, където той е достатъчен, за да се правят разкрития и да се оформят преписки до прокуратурата, не само за минал период, но и за текущ.

Познавам нещата в енергетиката и там корупционният натиск изобщо не е отслабвал – само погледнете кадрите на ГЕРБ как се настаняват удобно по всички ключови постове – АЕЦ Козлодуй, новата проектна компания за нова ядрена мощност, Булгартрансгаз, БЕХ – няма спиране.

Не е нужно да си пророк, за да откриеш, че тези мрежи на зависимости от времето на ГЕРБ и ДПС се възпроизвеждат и ще си функционират, като изсмукват ресурси на развитието, критично важни за реализацията на каквато да и политика или стратегия на развитие – още повече изпреварващо. Да не говорим, че ще блокират всяка реформа, защото тя има нужда от ресурси – време, доверие, финанси, за да спечели популярност и да успее.

Трябва да приемем, че осъществяването на власт при отсъствие на достатъчно самостоятелна подкрепа неизбежно предполага „договаряне“ с ГЕРБ и ДПС, но базата на това договаряне трябва да не бъде запазването на мрежите на влияние и зависимости. И в тази сфера борбата с коруцията не е пасив, а огромен потенциален актив на ППДБ, ако я провеждат системно, без да спестяват собствени кусури.

Този пример със завода за боклук в София е очеваден – ГЕРБ просто рекетира, че ако не падне темата, няма да има подкрепа за председател на СОС. И това се повтаря като схема на национално равнище. А трябва да бъде иначе – ППДБ да вдигат постоянно темата корупция и да притискат, и така да вземат инициативата за предефиниране на базата на сътрудничество и взаимодействие с ГЕРБ и ДПС.

Ако не станеш субект на борбата с корупцията, неизбежно с времето, ще се превърнеш в неин обект. Ако темата антикорупция не я превърнеш в актив, ще ти стане пасив. Неминуемо. С всички произтичащи от това последици. Днес ще затвориш око за едно нещо, утре за друго и това ще стане система – а „съображения“ винаги ще има.

А без да се освободим от този товар, не да го премахнем, а просто да сведем до допустими граници, България никога няма да може да се откъсне от последното място в Европа. Ще се превърнем в нация на перманентно обречените, по Айн Ранд: „Наблюдавайте парите. Парите са барометър за достойнствата на обществото. Когато видите, че покупко-продажбите се извършват не със съгласие, а по принуда; когато видите, че за да произвеждате, ви е нужно разрешението на някой, който не произвежда нищо; когато видите, че парите се стичат при онези, които търгуват не със стоки, а с влияние; когато видите, че някои хора стават по-богати чрез подкупи и облагодетелстване, отколкото чрез работа, и вашите закони не закрилят вас от тях, но закрилят тях от вас; когато видите корупцията да се възнаграждава, а честността да се превръща в саможертва – тогава трябва да знаете, че обществото ви е обречено.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments