Икономист пред Искра.бг: Минималната работна заплата ще продължи да се увеличава

0
285
Пари, икономика
Снимка: Пиксабей

„Преди да се качим на върха, ще трябва да минем през калта!“, смята икономистът Румен Гълъбинов. С тази фраза той има предвид, че постигането на целите, които сраната ни си е поставила, очевидно ще станат по трудния начин – членството в еврозоната, Шенген, членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Гълъбинов изрази мнението си пред Искра.бг и за други наболели теми у нас, свързани с политически и институционален характер. Той каза:

„Вече сме в средата на годината, дори да се приеме Бюджет 2023 година, той ще е за следващите 6 месеца. Най-рано ще влезе от 1 юни или от 1 юли в действие. Бюджетът ще важи за втората половина от годината, а пък няколко месеца по-късно ще трябва да почнем да правим бюджета за 2024 година, т.е. в тези оставащи 6 месеца до края на година, има натрупване на два бюджета – за 2023 и с хоризонт да се направи бюджет за 2024. Това от една страна е неудобство, но от друга страна може да бъде и добре използвано, като предимство. В рамките на тези 6 месеца, ние да можем да разпределим в две отделни години – тази и следващата, да разпределим някой бюджетни тежести – разходната част, увеличение на минимална заплата, минимална пенсия, социални плащания и разходи. В приходната част ще ни даде възможност за увеличение на събираемостта на държавните приходи и да започне усвояването и получаването на втория транш по националния План за възстановяване и устойчивост от Брюксел, което да ни даде свежи пари за работа в икономиката.“

По думите на икономиста минималната работна заплата ще продължи да се увеличава, „ако сега не е възможно с Бюджет 2023, който е за второто полугодие на годината, то тогава може да се планира за последващо увеличение за 2024 година“. Той е категоричен, че трябва да се увеличат доходите на хората, защото „България продължава да е с най-ниската минимална работна заплата в ЕС, с най-ниската минимална пенсия, така че трябва да се увеличава“. Според него това може да се случи, ако се планират и разпределят правилно средствата.

„В момента дори имаме извън политическа ситуация с благоприятно стечение на обстоятелствата в международен план като икономиката. Тъй като в еврозоната инфлацията спада и в България също спада за четвърти пореден месец. В момента сме на годишна база към април – 11,6% инфлация, т.е. звучи съвсем реално, до края на година да е свалим до едноцифрена под 10% и да доближим средната инфлация в ЕС. Ние вървим в правилната посока. Другото е, че Европейската комисия ни дава забавяне в ръста на брутния вътрешен продукт за тази година – 1,5%. Международният валутен фонд ни дава 1,8%, но това пак е сравнително добре, ако успеем да го реализираме. На фона на това, че има западноевропейски държави, например Германия, която се дава повече от 1% ръст на брутен вътрешен продукт за тази година. Сраната ни не стои толкова зле във финансово и икономическо отношение“, посочи икономистът.

Румен Гълъбинов подчерта, че трябва да се оправи политическата ситуация у нас, за да не се объркат сметките до края на годината.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments