0
736
Писта
Снимка: БФМ

Българските фенове на мотоциклетизма отново имат щастието да наблюдават на живо любимия си спорт. Този уикенд, както Искра.бг по-рано, спомена, летищен комплекс „Долна Митрополия“ е домакин на второто издание на Grand Prix Bulgaria 2020. Припомняме, че заради пандемията от COVID-19 и предприетите от правителството мерки, първото се проведе без публика в края на юли.

Вчера обаче любителите на високите скорости и адреналина отново намериха своите места по трибуните и около трасето, за да се насладят на атрактивното каране на 94 състезатели от България, Румъния, Чехия и Русия. Денят включваше свободните тренировки и квалификациите за 4-тия кръг от BMU European Road Racing Championship, както и пълната програма на предпоследния кръг от Европейския шампионат по СуперМото (FIM European SuperMoto Championship).

Какво се случи вчера?

Мотоциклетизъм на писта

В клас SP125 без изненада първа беше фаворитката за победата Жулиета Ленкова – Апостолова (МСК Плевен, Aprilia), която завъртя най-бързата си обиколка за 1:55.927. Втори е съотборникът й Пламен Христов (Aprilia). Плевенчанката обаче ще стартира от 4-та позиция на решетката, тъй като пред нея са трима пилоти от клас SSP300.

В клас F600 на първата стартова позиция днес ще застане Васил Кичуков (АИТ Рейсинг Тийм, Yamaha). Вчера той регистрира най-добро време – 1:37.175. Втори стана Павел Драганов (МСК Екстра Форс Рейсинг, Yamaha, +0.884), а трети – Михаил Иванов (Еко Рейсинг Тийм, Honda, +2,347).

Изключително голяма конкуренция се очертава в клас F1000, където първи без изненада се класира Велислав Марков (МСК НСА Моторспорт, Kawasaki). Той спря хронометрите във вчерашната квалификация на 1:37.819 минути. Втори, на само 0.086 секунди в комбинираните времена остана другият фаворит в категорията Михаил Атанасов (Дъ Девилс МК, Suzuki). На третата позиция на първа редица днес ще застане Валентин Георгиев (Камикадзе Рейсинг Тийм, Suzuki, +0.643 секунди).

Както знаете, на „Долна Митрополия“ класовете SBK и SSP стартират заедно. Първата стартова позиция вчера без проблеми в най-очакваната от зрителите категория грабна Мартин Чой (МСК ЕКО BMW Моторад МС77 България, BMW) с време 1:31.824 секунди. На втората позиция след него ще се нареди Иван Грозев – Доксата (Хела Мотор Спорт, BMW, +1,8 секунди). В доминацията на 1000 сс мотоциклети тук се намеси Милен Георгиев (SB Moto Racing Team, Yamaha), който регистрира най-добро време в по-малкия клас SSP (600 сс машини) с време 1:34.806 минути. Първа редица ще оформи Димитър Митов (МК Боляри, BMW, +3.379).

СуперМото

По правилник за европейския шампионат по СуперМото се взема класирането от категориите SM Junior, S3 и и Senior, а точките в станалите класове важат за BMU European SuperMoto Championship 2020.

В клас Junior на Европейския шампионат по СуперМото,  Ян Улман (47 т., Чехия, ТМ) е крайният победител за кръга. Той записа победа в първия манш, а във втория остана след руснака Иван Мосин (45 т, ТМ). Трети на подиума се качи Живко Иванов (42 т., България, КТМ), който финишира в първия манш на втората позиция, а във второто пробягване за деня остана трети.

В клас S3 Хакан Халми (МСК НСА Моторспорт, КТМ) и Радостин Михайлов (СК Киппен МХ Рейсинг Тийм, КТМ) си размениха по една победа в двата манша. Двамата се оказаха с равен брой точки за крайното класиране за деня – 47, но с по-добър втори манш, златото взе Халми.

В клас SM65 две категорични победи спечели Никола Николаев (МСК ЕКО БМВ Моторад МС 77 България, КТМ, 50 т.). След него се наредиха Полина Иванова (СК Киппен МХ Рейсинг тим, КТМ, 44 т.) и нейния брат Божидар Иванов (СК Киппен МХ Рейсинг тим, КТМ, 38 т.).

При 85 сс мотоциклети челната тройка вчера оформиха Ян Улман с 47 точки, Иван Мосин с 45 точки и Живко Иванов с 42 точки.

В клас Open перфектното представяне на Майкъл Иванов (Husqvarna) продължи и днес. Талантът на МСК НСА Моторспорт повеждаше конкуренцията от старта до финала и грабна безапелационна победа с пълен актив от 50 т. До него за награждаване се качиха Янко Ташев (МСК Ридо Самоков, КТМ, 44т.) и Виктор Нейчев (МСК БГ Пауър, КТМ, 40 т.).

В клас SM Senior двоен успех за Александър Латишев (Русия, Honda, 50 т.). Втори и трети завършиха Красен Кънчев (МСК БГ Пауър, КТМ, 44 т.) и Владислав Димитров (СК Тийм Гис, КТМ, 40 т.).

Официалното откриване на Grand Prix Bulgaria 2020 е днес от 11:00 часа на летищен комплекс „Долна Митрополия“, а веднага след това са и състезанията в двете зрелищни дисциплини.