Горещи вълни в Европа: При покачващите се температури в Гърция бушуват горски пожари

0
36
Горски пожар
Горски пожар: Снимка: Червен кръст на Канада, архив

Големи части от Южна Европа продължават да бъдат измъчвани от рекордните горещини, а на континента бушуват горски пожари, предава „BBC“. Температурите достигнаха връх от 46,3 градуса по Целзий в Сицилия във вторник, а екипите се бориха с пожари в Гърция и швейцарските Алпи. Повечето от големите градове в Италия са с тревога в червено, което означава, че екстремните горещини носят риск за здравето на всички, не само на уязвимите групи.

Учените казват, че изменението на климата прави горещите вълни по-дълги, по-интензивни и по-чести. По целия свят милиони хора са засегнати от екстремни климатични условия – от високите температури в САЩ и Китай до обилните валежи в Източна Азия.

Световната метеорологична организация /СМО/ обяви, че горещите вълни ще станат по-сериозни през следващите години и че екстремните климатични модели подчертават необходимостта от повече действия в областта на климата.

„Тези събития ще продължат да нарастват по интензитет и светът трябва да се подготви за по-интензивни горещи вълни“, смята Джон Наирн, старши съветник по екстремни горещини в агенцията на ООН.

От понеделник в Гърция избухнаха множество горски пожари на територията на цялата страна – включително един, който доведе до евакуацията на 1200 деца от летен лагер. Най-тежкият пожар в Гърция в момента е в района на Дервенохория северно от Атина, където на сателитни снимки може да се види извиващ се дим.

Други пожари продължават да бушуват в градовете Лутраки – крайбрежен град близо до град Коринт – и в Куварас, южно от столицата. Говорителят на противопожарната служба Янис Артопиос съобщи:

„Основната ни грижа е да защитим човешкия живот.“

На други места в Европа екипите в Швейцария се борят с горски пожар близо до село Бич в кантона Вале, който според властите е започнал в понеделник следобед и се е разпространил „експлозивно“ през нощта. Друг горски пожар на испанския остров Ла Палма, който започна в събота, унищожи 20 къщи. По-ниските температури през нощта и по-високите нива на влажност на въздуха обаче помогнаха на пожарникарите да спечелят надмощие в битката си с огъня и да го овладеят.

Червените тревоги, предупреждаващи хората за много висок риск за здравето поради силните горещини, остават в сила за по-голямата част от Италия, Испания, Гърция и части от Балканите. Официалните максимални температури за вторник все още не са потвърдени, но резултатите показват високи 45,3 градуса по Целзий във Фигерас в северозападна Испания, 44,5 градуса в Бауладу на остров Сардиния, а термометрите в Ликата на Сицилия  сочат 46,3 градуса.

Най-високата температура, регистрирана някога в Европа, беше регистрирана през август 2021 г., когато живакът достигна 48,8 градуса по Целзий в района на Палермо, Сицилия.

Екстремните температури обхванаха и други части на земното кълбо, включително САЩ и Китай. Повече от 80 милиона души в западните и южните американски щати са под предупреждения за „широко разпространена и потискаща“ гореща вълна.

Температурите в Долината на смъртта в Калифорния достигнаха почти рекордните 52 градуса по Целзий в неделя, докато в понеделник столицата на щата Аризона Финикс изравни своя рекорд от 18 последователни дни над 43 градуса. Китай временно счупи своя рекорд за най-висока температура за всички времена в неделя, когато регистрира 52,2 градуса в западния си регион Синцзян, според метеорологичната служба на Обединеното кралство. Също така в Азия, на източното крайбрежие на Китай проливните дъждове, причинени от тайфуна Талим, изместиха хиляди. Талим се насочва към Виетнам, където 30 000 души по пътя на бурята са се преместили на по-безопасно място.

Това идва, след като президентът на Южна Корея Юн Сук Йол обеща да „преразгледа напълно“ подхода на страната към екстремните метеорологични условия, след като десетки бяха убити при широко разпространени наводнения и свлачища през уикенда.

Водещият британски учен д-р Фредерике Ото от Imperial College London коментира пред „BBC“:

„Това, което виждаме в момента, е точно това, което очакваме в свят, в който все още изгаряме изкопаеми горива.“

По думите ѝ:

„Хората са „на 100% зад“ възходящата тенденция на глобалните температури.

Международната агенция по енергетика заяви, че не може да има нови проекти за нефт, газ или въглища, ако правителствата са сериозни за справяне с изменението на климата. Учените подчертават, че Европа се затопля по-бързо, отколкото много климатични модели прогнозират.

С усещането сме, че всичко излиза извън контрол“, обяснява проф. Хана Клоук от университета в Рединг. Тя допълва

„Имаме много работа да свършим, за да определим точно какво се случва. Тези горещи вълни са плашещи…Знаем, че това ще бъде наистина смъртоносно.“

Тя изтъкна, че повече от 61 000 души са умрели от горещини в Европа миналата година, като тази година се очакват подобни цифри.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments