Големите производители на автомобили съдят правителството на САЩ за китайския данък

0
73
Електрически автомобил Тесла.
Снимка: Пиксабей

Основните производители на автомобили водят дела срещу американското правителство за данъци върху вноса, които е наложило върху китайските части, информира “BBC”Тесла е последната автомобилна фирма, която се противопоставя на митата, въведени от администрацията на Тръмп, и изисква възстановяване на суми.

САЩ и Китай наложиха гранични данъци върху стоките и услугите си като част от търговската война помежду си. Напрежението между Вашингтон и Пекин бързо ескалира през последните седмици, главно по отношение на технологичните фирми. Съобщава се, че редица дела са били заведени от производителите на автомобили през последните няколко дни в базирания в Ню Йорк Съд за международна търговия.

Mercedes-Benz в своята декларация обвинява Вашингтон в “преследване на безпрецедентна, безмерна и неограничена търговска война, засягаща над 500 милиарда долара внос от Китайската народна република”Tesla в своята декларация нарече тарифите “произволни, капризни и злоупотреба с преценка”Основателят на компанията Илън Мъск иска тарифите да бъдат отменени, заедно с “възстановяване на лихва” на платените данъци върху вноса, според декларацията.

Търговска война

Търговската война между САЩ и Китай започна през 2018 г. между двете най-големи икономики в света. Американският президент Доналд Тръмп отдавна обвинява Китай в нечестни търговски практики и кражби на интелектуална собственост. В Китай съществува схващането, че Америка се опитва да ограничи възхода си като глобална икономическа сила.

В началото на тази година двамата подписаха своята сделка от “фаза 1”, която частично приключи спора. Вашингтон отстъпи от тарифите за китайски стоки на стойност 160 млрд. долара, особено потребителска електроника. Оттогава обаче напрежението между двете нации нарасна значително.

По-рано този месец Световната търговска организация (СТО) постанови, че митата, наложени от САЩ върху китайски стоки, са “несъвместими” с правилата за международна търговия.

СТО заяви, че САЩ не са предоставили доказателства, че твърденията им за несправедлива кражба на технологии в Китай и държавна помощ оправдават граничните данъци.

САЩ обаче отвърнаха, заявявайки, че СТО е “напълно неадекватна” за задачата да се изправи срещу Китай. Посланик Робърт Лайтхайзър, водещият търговски преговарящ в Америка, заяви, че на САЩ “трябва да бъде позволено да се защитават от нелоялни търговски практики”.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments