Германия се стреми да предотврати превземането на съдебната система от крайната десница

0
27
Райхстаг, Германия.
Райхстаг, Германия. Снимка: Пиксабей

Доскоро такъв сценарий изглеждаше твърде пресилен, за да се приеме сериозно, пише „Politico“. Популистки авторитарен лидер печели федералните избори в Германия и малко след като поема властта, започва да назначава нови кадри (свои поддръжници) в Конституционния съд, с които си поставят за цел да разрушат основите на демокрацията в страната. Подобни сценарии се разиграха в Полша и Унгария, където десни популистки правителства спечелиха избори и след това започнаха да подкопават независимостта на съдилищата. Сега германците се опасяват, че предвид влиянието на крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ и липсата на достатъчно подкрепа спрямо управляващото коалиционно правителство, това може да се случи и в тяхната страна.

Редица германски политици все по-често проучват начините за укрепване на демокрацията в страната, като гледат на Полша и Унгария като на поучителни истории. Най-новото предложение е разпоредбите, които регулират дейността на Конституционния съд на Германия, да бъдат записани в самата Конституция, следователно всяка промяна на тези разпоредби да изисква парламентарно мнозинство от две трети. Понастоящем тези промени изискват обикновено мнозинство.

„Грипен сезон за демокрацията“

Предложението за разпоредбите, касаещи съдебната система, илюстрира нарастващата тревога сред много германци от възхода на „Алтернатива за Германия“ – партия, която става все по-популярна, дори когато идеологията  ѝ става все по-радикална. В момента партията е на второ място в национален мащаб, което означава, че в повечето региони на бившата Източна Германия, където през септември ще се проведат избори, тя води в проучванията.

„Хората осъзнават, че това е нещо като грипен сезон за демокрацията. В момента нещата стават опасни. Затова хората се замислят за „имунната система на демокрацията“, обясни Улф Бюрмайер, германски експерт по конституционно право.

Следвоенната конституция на Германия – създадена, за да се избегне повторение на нацисткото минало, съдържа разпоредби, които не позволяват на една антидемократична партия да използва демократични средства, за да се издигне на власт. Партиите, които се считат за антидемократични, могат да бъдат лишени от държавно финансиране или да бъдат напълно забранени. Въпреки че правните пречки за подобни мерки са много, в Германия интензивно се разрастват дебатите дали правителството трябва да се опита да забрани дейността на  „Алтернатива за Германия“. В крайна сметка обаче решението дали партията може да бъде забранена ще бъде взето от съдиите от Конституционния съд. Съдиите от Федералния конституционен съд на Германия имат 12-годишен мандат и, за да се гарантира тяхната независимост, те не могат да бъдат преизбирани. Политици както от лявоцентристките, така и от дясноцентристките партии се изказаха в полза на това подобни правила да бъдат застъпени силно в Конституцията. Въпреки този очевиден консенсус не е ясно дали лидерите на консервативната опозиция в германския парламент, в атмосфера на нарастваща партийна ненавист, ще дадат на управляващата коалиция необходимите за това гласове.

„Ние сме много предпазливи, когато става въпрос за по-нататъшни изменения на конституцията,“, заяви наскоро в парламента Фридрих Мерц, лидер на дясноцентристкия „Християндемократически съюз“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments