Генералният директор на СЗО е цензуриран в Китай заради изказване, свързано с COVID-19

0
55
Генералният директор Тедрос Адханом Гебрейес
Генералният директор Тедрос Адханом Гебрейес. Снимка: Кадър от видео на СЗО

Генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) беше цензуриран в китайското интернет пространство, след като постави под съмнение устойчивостта на здравната политика на страната, насочена към нулевото разпространение на COVID-19. Цензурата в Weibo и WeChat, двете най-големи китайски социални медийни платформи, беше наложена по повод коментарите на Тедрос Адханом Гебрейесус, които изразяват необичайно несъгласие със стратегията на Пекин.

Що се отнася до стратегията, насочена към нулево разпространение на COVID-19 в Китай, не смятаме, че тя е устойчива, като се има предвид ходът на вируса сега и това, което очакваме в бъдеще.„, заяви Тедрос по време на медиен брифинг, проведен вчера, като се позова на факта, че щамът „Омикрон“ е изключително заразен.

Критиките на Тедрос, който беше обвинен, че е твърде близък до Китай, особено в началото на пандемията, дойдоха само няколко дни, след като китайският лидер Си Дзинпин обеща да затегне още повече политиката си и „решително да се бори“ срещу всички критици. Официалният акаунт на ООН в китайския Twitter, подобен на Weibo, публикува коментарите на генералния директор рано тази сутрин, което предизвика вълна от саркастични коментари от страна на китайските потребители. Преди обяд обаче публикацията вече не беше видима в платформата на Weibo поради настройките за поверителност на автора. Засега не е ясно при какви обстоятелства тази настройка е била променена.

Хаштагът на името на Тедрос Адханом Гебрейесус в Weibo също е цензуриран, а изображенията с неговото лице са изтрити от платформата, въпреки че публикациите, съдържащи името му, все още са видими. Коментарите на Тедрос, макар и в съответствие с оценката на повечето учени, също предизвикаха гнева на Пекин, който ги нарече „безотговорни“. В WeChat статия от официалния акаунт на ООН, която включва коментарите на Тедрос, е забранена за споделяне поради нарушаване на съответните закони и разпоредби, считано от днес сутринта. Видеоклиповете с речта му също вече са премахнати от платформата.

Подходът на Китай за нулева толерантност към разпространението на вируса, който се състои от внезапни забрани, масово тестване на населението и задължителна карантина, действително успя да предпази по-голямата част от жителите на страната от заразяване през последните две години. Въпреки това този подход предизвика нарастващо несъгласие, тъй като забраните стават все по-строги и чести на фона на бързото разпространение на новия щам „Омикрон“.

Шанхай, най-населеният и космополитен град в страната, е под шестседмичен локдаун, който предизвика силно обществено недоволство, а столицата Пекин затвори училища, ресторанти и въведе чести масови тестове, за да ограничи епидемията. На други места все повече местни власти налагат бързо забрани дори когато са налице само няколко случая на заразени. Китайските власти обаче продължават да настояват за строги мерки, като твърдят, че разхлабването им неизбежно ще доведе до мащабно заразяване, голям брой пациенти с усложнения и много смъртни случаи поради големия брой възрастни хора в страната и недостатъчните медицински ресурси.

До момента повече от 88% от китайските граждани са напълно ваксинирани, но процентът е много по-нисък сред възрастните хора. Към 17 март само половината от хората на възраст над 80 години в Китай са били напълно ваксинирани, а по-малко от 20% от тази уязвима възрастова група са получили бустерна доза. За разлика от повечето страни, възрастните хора в Китай първоначално бе бяха сред приоритетните групи в кампаниите за масова ваксинация. След последната епидемия китайските власти обещаха да ускорят процесът по масова ваксинация сред възрастните хора, но в затворените райони е почти невъзможно те да се ваксинират, тъй като местните жители са затворени в домовете си и им е позволено да излизат само, за да се тестват за вируса.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments