ЕВН се оправдава с прелетните птици за ежедневните токови удари в три бургаски квартала

0
223
Електрически стълб
Електрически стълб. Снимка: Pixabay

Ежедневни токови удари тормозят жителите на три бургаски квартала – „Банево“, „Ветрен“ и „Сарафово“. Както Искра.бг вече писа проблемът е от години, но и до ден-днешен не е разрешен. На 4 юли е била проведена среща между ЕВН и граждани, на която тези въпроси са били подложени на обсъждане. Хората не са останали доволни от отговорите, които са получили, защото е станало ясно, че докато не бъде реализиран спечелен от ЕВН европейски проект по програмата „LIFE +“, токовите удари явно ще продължат.

Редакцията на Искра.бг също се обърна към електроразпределителното дружество с редица въпроси, на които получихме дълъг, но лаконичен отговор. Основното в него е, че виновни за честото спиране на тока са прелетните птици:

„Както е известно, в района около бургаските езера преминава Via Pontica („Виа Понтика“) – един от основните миграционни пътища на птиците между Европа и Африка. През пролетната миграция от Африка към Европа преминават над 550 000 птици, през есенната от Европа към Африка прелитат над 880 000 птици. По този миграционен път преминава над 78% от цялата световна популация на белия щъркел, например. Районът около Бургас, освен че е на пътя на миграция на птиците от Европа към Африка, е и един от най-гъсто населените жилищни райони в страната с множество квартали и малки населени места. Всички те се захранват от гъсто наситена мрежа от въздушни електропроводи, заобикалящи бургаските езера и блатни зони, и които електропроводи се използват от хилядите прелетни птици за кацане. Множеството населени места също означава и множества места за съхранение на отпадъци, които са естествен притегател за птиците, търсещи храна, което особено в периодите на миграция води до тяхното струпване.“

ЕВН твърдят още, че токовите удари най-често се случват при излитането на птиците, които са накацали по електропроводите:

„При разперване на крилата се получава ефект на „дъга“, който може да доведе до временно изключване, превключване или по-дълготрайна авария.“

От Инициативния комитет от трите квартала, с представители на който разговаряхме преди провеждането на срещата, са категорични, че птиците не могат да бъдат причина за честите спирания на тока, защото такива се случват и през тъмната част на денонощието. А, както е известно, по това време птиците не са активни. Тоест, много вероятно е причината да е друга, а не тази, която посочват от ЕРП-то.

Компанията посочва и като предпоставка за честите токови удари факта, че през 50-те и 60-те години на миналия век разпределителната мрежа в района е била изградена като въздушна, а не подземна. Те твърдят, че ако това не е било направено, днес проблем е нямало да има. Затова ЕВН са взели решение всяка мрежа вече да бъде изграждана само под земята. Но оставал въпросът за съществуващата такава около бургаските езера.

„Поради големия им брой и километри дължина автоматичното им вкарване под земята е разход, който пресметнат през цените, които клиентите би трябвало да заплатят, трудно би се приел от обществото. Така компанията прие смесен подход: извършва обезопасяване и изолиране на съществуващите въздушни електропроводи, а там където е възможно – осигуряване на алтернативни трасета за захранване на клиентите“, посочват още от дружеството.

Затова ЕВН са кандидатствали с европейски проект, но той ще бъде реализиран чак до 2026 година. Притесненията на гражданите са, че през това време проблемът ще продължи и техните електроуреди отново ще изгарят, тоест те няма да получават качествена услуга, за което очевидно не се предприемат необходимите и навременни действия.

Иначе общата стойност на проекта е 5,5 милиона евро, като 75% от средствата се предоставят от Европейската комисия /ЕК/, а 25% – от ЕР Юг, обясниха от ЕВН. С тях ще се осъществи:

• Подземно полагане (кабелиране) на 52 км въздушни електропроводи 20 kV (средно напрежение), което напълно премахва рисковете за дивите птици
• Обезопасяване (чрез защитни изолации) на 2000 стълба от електроразпределителната мрежа 20 kV (средно напрежение)
• Монтаж на 2000 броя дивертори (светлоотразителни маркери) по въздушните електропроводи. Чрез тях се намалява вероятността летящи птици да се сблъскат с въздушните проводници.
• Изграждане на 18 трафопоста и нова възлова станция.

Друг голям проблем в момента за гражданите е, че дружеството отказва да предостави информация за броя и честотата на токовите удари. Затова един от представителите на Инициативния комитет Явор Славов е подал искане за поставяне на измервателен уред в неговия дом. По този начин ще се докаже, че токовите удари са ежедневие. Той все още очаква отговор на своето искане и не е бил потърсен от компанията, съобщи самият Славов пред Искра.бг.

На срещата на 4 юли е присъствал и бившият зам.-министър на енергетиката от ГЕРБ Жечо Станков. Искра.бг успя да се свърже с него и поиска да разбере в какво си качество той се е включил в разговора. Станков каза, че е отишъл като гражданин. Той също говори за проекта по европейската програма „LIFE“ и за птиците, които кацали по жиците. На въпрос на Искра.бг защо не е направил необходимото, за да може проблемът да бъде разрешен по времето, по което е бил на ръководен пост в министерството, той отговори:

„Това е страхотен въпрос, който ми здавате. И ако проследите този проект как е спечелен, ще видите какви действия е предприела държавата, за да съдейства. Когато консумирате ток в сметката Ви, освен електрическа енергия има друг ред и ако това се случи със средства на някой от ЕРП-тата, те го подават към КЕВР и те ги начисляват по Вашата сметка. И затова най-добрият вариант, който намерихме, е да се кандидатства по европейски проект и това по никакъв начин няма да се отрази в сметките на хората, защото те няма как да бъдат предявени от електроразпределителното дружество.“

Искра.бг поиска да знае мнението на Станков и за правилата за качествена услуга, които са разписани от Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ и дали те трябва да бъдат променени. Той не посочи дали и какви редакции трябва да бъдат направени, но стана ясно, че се отнася положително към подобни изменения, ако те ще бъдат в полза на потребителите. И подчерта, че КЕВР е независим орган, а каквито и промени да бъдат направени, те преди това ще бъдат подложени на обществено обсъждане.

Искра.бг потърси за коментар и главните експерти на потърпевшите бургаски квартали. Манчо Дончев, който отговаря за кв. „Банево“, посочи, че този проблем не е в неговото юрисдикция и трябва да се обърнем към ЕВН.

„По въпроса трябва да говорите с ЕВН. Той е оператор. Нямам правомощия, за съжаление. Когато бях кмет в Банево ЕВН поднови изцяло въздушната мрежа – с нови стълбове, нови проводници. Вложиха се много пари от страна на дружеството, за да може да се подобри услугата. Последното, което направиха, е нова възлова станция на Минералните бани, която обслужва и „Банево“ и „Ветрен“. ЕВН си имат инвестиционна програма, която тогава беше изпълнена. И подобренията в „Банево“ са очевидни, каза той.

Христина Янчева, която е технически секретар за „Ветрен“, също е наясно с проблема, защото жителите на квартала се обръщат към нея. Тя, от своя страна, е изпращала писма до ЕВН. Но както е видно проблемът все още не е решен. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments