ЕС: Заплахата от крайната десница е реална

0
37
Европейски парламент, Брюксел. Снимка. wikimedia commons
Снимка. wikimedia commons

Следващият Парламент на ЕС изглежда ще бъде по-проруски и по-малко зелен от сегашния, пише „Politico“. Може ли наистина да се стигне до крайнодесен ЕС?

На всеки пет години, като по часовник, водещите политици се вълнуват от възхода на радикалите и популистите преди европейските избори. След това обаче, изглежда, че опасността изведнъж сякаш се разсейва, тъй като традиционните лявоцентристки и дясноцентристки сили, които изградиха Европейския съюз, създават коалиции, които държат на разстояние по-радикалните партии. Анализатори твърдят, че този път не бива да се разчита на това.

През 2024 г. подемът на десницата в социологическите проучвания изглежда по-осезаем и по-влиятелен, като според една от прогнозите националистическата десница и крайната десница може да събере почти една четвърт от местата в Европейския парламент през юни. Дори ако дясноцентристката партия, която в момента е спрягана за победителка на изборите, откаже да сформира управляваща коалиция с все по-влиятелните крайнодесни партии, все още има значителен шанс крайната десница за първи път да може да окаже силно влияние върху политическия дневен ред на Европа. Това ще ѝ позволи да постави под въпрос изконните ценности на ЕС, свързани с върховенството на закона и човешките права, както и да блокира или дори да отмени важни закони в областта на екологията и климата.

През декември „Politico“ съобщи, че в близо дузина европейски държави, включително Франция и Германия, твърдолинейни антиимиграционни партии, някои от които по-крайни от партията на Герт Вилдерс, в момента са начело на социологическите проучвания или са класирани на второ място. В продължение на десетилетия гласоподавателите постепенно губеха доверие в основните партии в цяла Европа, докато те се опитваха да овладеят многобройните кризи, свързани с разходите за живот, големия финансов срив, милионите бежанци, пресичащи източните и южните ѝ граници, терористичните атаки в големите столици и драстичните скокове в енергетиката на фона на стагниращата война. Въпреки това, те успяваха да запазят позицията си на всички избори.

Вниманието е насочено към дясноцентристите

Крайнодесните фигури в Брюксел потриват доволно ръце пред перспективата да получат повече власт по наболели въпроси като имиграцията и законите в областта на климата, когато става въпрос за формиране на променливи коалиции, които се създават глас по глас в законодателния орган на ЕС.

Европейският парламент (ЕП) винаги е забранявал на членовете на крайната десница да заемат влиятелни постове в него, като например председателстване на комисии, участие в преговори или участие в Бюрото на висшите евродепутати, което се занимава с вътрешните работи на институцията и нейния годишен бюджет от 2 млрд. евро.

Ключовите политически играчи изглежда внимателно планират да разделят основните партийни групи, като откъснат дясноцентристите от социалистите и либералите. Италианският политик Марко Зани заяви, че това е добра тактика, която вече дава резултат, особено през последните месеци.

„Това, което беше направено по отношение на имиграцията и това, което беше направено по някои условията на „Зеления курс“, е резултат от този натиск, който оказахме върху дясноцентристите, за да променят позицията си и да направят този договор с левицата по-малко конкретен и по-малко институционален,“, поясни той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments