ЕС сключи историческо споразумение за миграцията

0
33
Миграция
Снимка: Pixabay

Днес Европейският съюз преодоля дългогодишна политическа безизходица, като постигна съгласие по споразумение, което значително ще промени начина, по който блокът обработва данните на мигрантите, придвижва ги в страните от ЕС и на практика улеснява извеждането на неуспелите кандидати за убежище, съобщи „Politico“.

Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола приветства споразумението, като го определи като историческо. Преговарящите от Парламента, Съвета и Комисията са заседавали през цялата нощ, за да постигнат единодушие по цялостното преразглеждане на процедурите на ЕС за предоставяне на убежище на чуждестранни граждани. Това се случи след години на неуспешни опити, като целта на разпоредбите беше да се намери баланс между опасенията както на граничните държави, които искат да получат помощ при проблемите, свързани с потока на мигранти, така и на държавите, които твърдят, че твърде много мигранти пристигат в една държава от ЕС и след това се прехвърлят в други.

Съгласно споразумението, което е предварително и тепърва подлежи на официално ратифициране от страна на Европейския парламент и Съвета, граничните държави в Южна Европа ще въведат по-строга процедура за предоставяне на убежище и ще имат по-големи правомощия да депортират отхвърлените кандидати за убежище. На страните, които са разположени по-далеч от границите, ще бъде предоставен избор дали да приемат определен брой мигранти на своята територия или да плащат финансови средства в общ фонд на ЕС.

Въпреки че представителите на ЕС приветстваха радостно споразумението по пакта за миграцията, представен за първи път от Комисията през 2020 г., правозащитни организации предупредиха за последиците от споразумението за хората, търсещи убежище, които достигат европейските граници.

„Окончателното споразумение води до изключително разочароващи резултати във всички области. Основното му въздействие ще бъде увеличаване на страданията на хората, които достигат границите, и затрудняване на търсенето на безопасност,“, заяви Оливия Сундберг Диез, застъпник на организацията „Amnesty International“.

Над 50 организации с нестопанска цел, защитаващи човешките права, предупредиха в отворено писмо, че пактът за миграцията ще позволи на страните произволно да задържат деца, да извеждат мигранти в така наречените „сигурни трети страни“, както и да увеличат „расовото профилиране“.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че сделката е „ефективен европейски отговор на това европейско предизвикателство“.

„Споразумението означава, че европейците ще решават кой да дойде в ЕС и кой да остане, а не контрабандистите. Това означава да се защитят нуждаещите се,“, изтъкна Урсула фон дер Лайен в изявление.

Нидерландският министър-председател Марк Рюте също изрази оптимизъм относно сделката, като я нарече „голям пробив“. Той заяви още: „Това споразумение ще ни даде по-голям контрол върху миграцията, например чрез по-добри и по-бързи процедури за предоставяне на убежище по външните граници на ЕС.“

Шведският десноцентристки депутат Томас Тобе, главен преговарящ на Парламента по една от миграционните клаузи, сподели: „Новите правила ще ни позволят да възстановим контрола върху външните си граници и да намалим миграционния натиск към ЕС“, като допълни: „Ние бяхме конструктивна и обединяваща сила по време на преговорите.“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments