ЕС призовава лидерите на Косово и Сърбия за спешни преговори на фона на опасения от връщане към открит конфликт

0
59
Карта - Сърбия и Косово.
Карта на Косово и Сърбия. Източник: Wikimedia Commons

Днес Европейският съюз /ЕС/ привика лидерите на Сърбия и Косово на спешни преговори, за да се опитат да сложат край на поредицата от жестоки сблъсъци близо до границата им, които подхранват страховете от връщане към открит конфликт, предава „Асошиейтед прес“.

Върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел заяви, че ще проведе спешни срещи с косовския премиер Албин Курти и сръбския президент Александър Вучич в Брюксел. Не стана ясно дали двамата ще се срещнат лице в лице, или ще проведат отделни разговори с Борел. Преди провеждане на разговорите Борел написа в Twitter:

„Нуждаем се от незабавна деескалация и нови избори на север с участието на косовските сърби. Това е от първостепенно значение за региона и за ЕС.

27-членният блок от години води преговори, насочени към помиряване на двамата врагове, но с малък успех. Сърбия и нейната бивша провинция Косово са в конфликт от десетилетия. Техният конфликт от 1998-99 г. доведе до смъртта на повече от 10 000 души, предимно косовски албанци. Белград отказа да признае декларацията за независимост на Косово от 2008 г.

Напрежението избухна отново миналия месец, след като косовската полиция превзе сградите на местните общини в Северно Косово, където сърбите представляват мнозинство, за да назначи кметове етнически албанци, които бяха избрани на местни избори, които сърбите масово бойкотираха.

Сърбия постави войските си на границата в състояние на най-висока бойна готовност на фона на поредица от неотдавнашни сблъсъци между косовските сърби от една страна и косовската полиция и мироопазващите сили, ръководени от НАТО, от друга. През последните седмици НАТО изпрати подкрепления.

Напрежението продължи миналата седмица с експлозия на три шокови гранати близо до косовските полицейски участъци в северната част на страната, докато косовските сърби организираха протести пред сградите на общината.

Борел от няколко дни се опитваше да накара Курти и Вучич да дойдат в Брюксел, но те отказаха досега.

Все пак Вучич каза, че няма да разговаря с Курти в Брюксел. „Нямам за какво да говоря с него“, изтъкна той пред държавния телевизионен оператор RTS. Вучич даде да се разбере, че не може да има преговори, докато не бъдат освободени сърбите, които са били арестувани от косовската полиция за атаки срещу косовската полиция и ръководените от НАТО миротворци.

В туит в сряда Курти подчерта, че „ще настоява за спешно безусловно освобождаване на трима полицаи, държани за заложници от Сърбия, деескалация и нормализиране на отношенията“.

Говорителката на Борел Набила Масрали отказа да получи информация за това как ще протекат преговорите, като каза само, че срещите са „възможност, предложена и на двамата лидери, да покажат готовност да бъдат конструктивни и да намалят напрежението“.

Междувременно генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обеща, че неговите мироопазващи сили ще продължат да действат безпристрастно, като обясни:

„Увеличихме нашето присъствие и ще продължим да предприемаме всички необходими мерки, за да осигурим безопасна и сигурна среда и свобода на движение за всички общности в Косово.“

Само преди 4 месеца Борел от ЕС накара нещата да изглеждат толкова обещаващи. Той напусна разговорите с Вучич и Курти, за да обяви, че Сърбия и Косово са дали мълчаливото си одобрение за спонсориран от ЕС план за прекратяване на месеци на политически кризи и за подобряване на връзките им в по-дългосрочен план.

Сделката обаче се разпадна почти веднага, тъй като и двамата лидери изглежда се отказаха от ангажиментите, които Борел предположи, че са поели.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments