ЕП призова ваксините срещу COVID-19 да бъдат освободени от патент

0
54
Европейски парламент, Страсбург. Снимка: wikimedia commons
Европейски парламент, Страсбург. Снимка: wikimedia commons

Европейският парламент призовава да бъдат освободени от патент ваксините срещу COVID-19. Целта е да бъде ускорено разпространението на препаратите в световен мащаб. Премахването на защитата на правата ще бъде временно. 

В резолюцията, приета днес с 355 гласа „за“, 263 гласа „против“ и 71 гласа „въздържал се“, Парламентът предлага да започнат преговори за временно освобождаване от прилагането на Споразумението ТРИПС на СТО относно патентите, с цел да се подобри глобалният достъп до достъпни лекарствени продукти, свързани с COVID-19 и да се преодолеят световните производствени ограничения и недостигът на доставки.

Доброволното лицензиране (когато разработчикът на ваксината решава на кого и при какви условия може да бъде лицензиран патентът, за да се даде възможност за производство), трансферът на ноу-хау и технологии към държави с производства на ваксини са най-важният начин за увеличаване на мащаба и ускоряване на световното производство в дългосрочен план, заявиха членовете на ЕП.

За да се справи с пречките пред производството, Парламентът призовава ЕС „бързо да премахне пречките пред износа и да замени нейния собствен механизъм за износ с изисквания за прозрачност на износа“. САЩ и Обединеното кралство от своя страна трябва „незабавно да премахнат забраната за износ на ваксини и суровини“, казват евродепутатите. Необходими са 11 милиарда дози за да се имунизира 70% от населението на света, а е произведена само малка част от това количество.

Тъй като по-голямата част от 1,6 милиарда дози ваксини, поставени досега, са отишли в индустриализирани държави, произвеждащи ваксини, а само 0,3% – в 29-те най-бедни държави, ЕС трябва да подкрепи производството в Африка, подчертават те. Друго важно средство за осигуряване на ваксини за икономики с ниски доходи е глобалният механизъм за разпространение на ваксини COVAX, към който Парламентът насърчава да се правят вноски.

Парламентът изисква бъдещите предварителни споразумения за закупуване да бъдат оповестени в пълен размер, особено за ваксините от следващо поколение, и тези договори да включват изисквания за прозрачност за доставчиците.

Всяко решение за отмяна на правата върху интелектуалната собственост ще бъде взето от Съвета по ТРИПС на СТО, който заседава на 8-9 юни, където Комисията представи европейското предложение, което не включва отмяна на патентите. По време на пленарния дебат, предшестващ приемането на резолюцията, няколко политически групи се изказаха в полза на премахването на защитата на правата на интелектуална собственост върху ваксините, свързани с COVID-19, съобщиха още от Брюксел.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments