Експерти: Западните Балкани ще бъдат сред най-важните теми по време на френското председателство на ЕС

0
22
Европейски съюз, флаг. Снимка: wikimedia commons
Снимка: wikimedia commons

Западните Балкани ще бъдат във фокуса на френското председателство на Съвета на Европейския съюз. Това коментираха пред „БНР“ експерти. Тук най-важният момент е темата с европейското бъдеще на тези държави. Но според експертите е много малко вероятно да се постигне сериозен напредък по въпроса с разширяването на Общността. Причината е, че през месец април във Франция ще има президентски избори, а пред Европейския съюз в момента стоят много други предизвикателства, свързани предимно с очакваната нова тежка вълна от COVID-19.

Експертът по европейски въпроси Владимир Шопов и журналистът Райна Асенова коментираха, че въпреки всички тези трудности подкрепата на ЕС и диалогът му със страните от Западните Балкани ще продължат. Шопов подчерта, че през последната година-две сме станали свидетели на негативна тенденция в тази посока.

Асенова пък каза, че Париж не може да не осъзнава, че противоречията на Западните Балкани остават и периодично дори напрежението ескалира. Тя даде пример в тази посока като Босна и Херцеговина, както и отношенията между Косово и Сърбия. Шопов пък коментира, че политическата безтегловност в тези държави би трябвало да притеснява всички европейски столици.

Асенова потвърди неговите думи като обяви, че ще бъде в интерес на всички страни това да се промени, защото и сега има сили, които се опитват да дестабилизират Стария континент. И като примери тя посочи Русия, Саудитска Арабия, Турция и Китай, които искат да засилят своето влияние на Балканите.

Що се отнася до темата с разширяването според журналиста този въпрос няма да бъде сред удобните за президента на Франция Еманюел Макрон, особено с оглед на предстоящите избори за нов държавен глава. Причината е, че той ще трябва да взима под внимание общественото мнение. А хората в западната държава не са съгласни с разширяването на Общността.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments