Джон Кери: COP26 в Глазгоу е последната най-добра надежда за света

0
11
Джон Кери.
Снимка: Профила на Джон Кери във Фейсбук.

Американският пратеник по климата Джон Кери смята, че срещата на високо равнище COP26 по изменението на климата, която ще се състои в Глазгоу, е последната най-добра надежда за света да се обедини, пише BBC.

Кери коментира пред „BBC“, че ключови държави водят политика, която граничи с „голяма опасност“. Той каза, че ако емисиите на парникови газове не бъдат намалени достатъчно през следващите 9 години, няма шанс за постигане на дългосрочни цели. А целта е да се задържи покачването на земната температура до 1,5 градуса по Целзий. Учените заявиха, че това ще изисква глобалните въглеродни емисии да спаднат с 45% спрямо нивата от 2010 г. до края на това десетилетие.

Но освен кратък период по време на блокирането поради COVID-19, емисиите продължават да се покачват. Китай, най-големият излъчвател в света, ще бъде ключ към всякакви надежди за силен резултат на COP26, след провеждането на срещата в Глазгоу от 31 октомври до 12 ноември. На срещата ще присъстват лидери и делегати от цял ​​свят, включително Кери и американският президент Джо Байдън.

„Най-големият тест за гражданите на света

Наскоро Кери заяви, че САЩ ще настояват за бързи действия след 4 години „безразсъдно поведение“ при предишния президент Доналд Тръмп. Той каза, че сега САЩ ще продължат напред със „смирение и амбиция“ в глобалните преговори.

Като бивш кандидат за президент, Кери отдавна е мощен глас в политиката за климата. Като държавен секретар на президента Обама той изигра ключова роля в осигуряването на Парижкото споразумение през 2015 г. Специалният пратеник на САЩ по изменението на климата каза за документалния филм на „BBC Radio 4“ за Глазгоу:

Последната ни най-добра надежда, имаше много големи обещания без необходимите действия

Истината е, че емисиите се увеличават по целия свят, а не в достатъчно страни, а ключовите държави водят политика, която граничи с това, че е много опасна за всички.

Джон Кери преди това призова Китай да увеличи скоростта и дълбочината на усилията си за намаляване на въглерода. Китай от своя страна обеща да достигне пикови емисии до 2030 г. – но американският дипломат добави, че това не е достатъчно добро. Той смята още:

Ако не намалите достатъчно емисиите между 2020 и 2030 г., учените ни казват, че не можем да стигнем там, където трябва да отидем. Няма да можем да задържим покачването на земната температура до 1,5 градуса и няма да можем да постигнем нетната нула до 2050 г.

Джон Кери заяви, че иска Глазгоу да повиши амбицията на 20-те големи икономики в света. Той изтъкна, че ще търси конкретни пътни карти за постигане на нулеви емисии и пари, за да помогне на по-слабо развитите страни също да постигнат целите си, без да понасят икономически трудности. Кери определи това „най-голямото изпитание за глобално гражданство“, за което е могъл да се сети. И беше категоричен:

Глазгоу идва в момент, в който тези учени ни казаха, че имаме още около девет години, в които да вземем най -важните решения. Тези решения трябва наистина да започнат сериозно и в значителна сума в Глазгоу.

„Трябва да излезем на пътя тук и говорим за това от 30 години, смята още Кери и дпълва:

„Значи това е главното за Глазгоу, последната най-добра надежда да направим това, което учените ни казват, че трябва, което е да избегнем най-лошите последици от климата, като вземаме решения сега и ги прилагаме още на момента.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments