Дунчев: Отговорни за унищожаването на горите във вододайните зони са политиците и обслужващите ги монополи

0
1044
Вековна гора
Вековна гора. Снимка: Александър Дунчев, Facebook

Отговорност за унищожаването на горите във вододайните зони и за пресъхването на чешмите трябва да се търси от политиците и обслужващите ги монополи. Това твърди народният представител Александър Дунчев, който продължава да е по следите на дървената мафия. Този път той е проверил случващото се във вододайната зона на брезовското село Розовец, където приблизително 300 жители са подписали искане за спиране на сечите заради пресъхване на чешмите през последните лета.

„Сигналът е за започнала мащабна сеч на вековните буки в района на хижа „Братан“. И действително – половината гора около изворчето и чешмата под хижата вече я няма, наредена на безкраен временен горски склад. Горският път е заприличал на голяма ерозионна бразда, а по някои пъни се разпознават пресни фалшиви марки за узаконяване на незаконна сеч. А останалата гора във вододайната зона? Добре се вижда, че лесовъдите са я пазили от сечи десетилетия наред – все още се срещат и уникални вековни буки.“, пише депутатът от „Продължаваме промяната“ във Facebook.

През последните 10 години обаче под натиска на дървената мафия са били задействани сечи в почти цялата зона, коментира Дунчев. Той и съмишлениците му са посетили много отдели, където повече от половината вековна гора е била изсечена преди 8-9 години. По думите му на голяте полянки има отделни букови фиданки, на които обаче ще има трябват поне 100 години, за да възстановят вододайните функции на вековната гора. Според него по-страшното е, че дори в тези силно изредени стари гори са планирани нови сечи с интензивност 20-25% – и то „възобновителни“, които не са допустими съгласно Наредба №3 от 2000 г. за Санитарно-охранителните зони /СОЗ/ и съгласно ограниченията в заповедта на Басейновата дирекция за санитарно-охранителната зона на село Розовец.

Дунчев изтъква, че е важно с колегите си в Народното събрание да подкрепят искането на жителите на село Розовец в горите на вододайната им зона, а именно:

  1. Да не се допускат „възобновителни сечи“, а отгледните сечи в млади гори да бъдат сведени до 5% интензивност.
  2. Да не се прокарват нови горски пътища.
  3. Да бъдат защитени горите над 100 г. по силата на горската сертификация по FSC като „гори във фаза на старост“ или по силата на Заповед №РД49-196/21.05.2021 г. на служебния земеделски министър проф. Хр. Бозуков, изискваща 30% от планирания дърводобив в горите над 100 г. да отпада ежегодно. Защитата на вековните гори (запазени в България в повечето вододайни зони) е един от приоритетите в европейската Зелена сделка и европейските стратегии за биоразнообразието и за горите.

„Ще питаме новия земеделски министър кога ще бъде приета и отлежаващата вече 10 години Наредба за екосистемните услуги в горите, съгласно която горските стопанства ще могат да получават приходи от опазването на горите във вододайните зони, вместо да се поддават на натиска за изсичането им. А трябва да се знае, че над половината вододайни зони в България дори нямат заповед за СОЗ!!! Вижте новата публична карта на СОЗ на Изпълнителна агенция по горите.“, добавя народният представител.

„Разберете… Повечето колеги лесовъди са пазили тези гори и нямат никакво желание да се водят сечи в тях. И ако трябва да търсим отговорност от някой за унищожаването на горите във вододайните зони и за пресъхването на чешмите Ви, това са политиците и обслужващите ги монополи!“, заключва той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments