Депутати от VII-ото Велико Народно събрание с остри критики към промените в Конституцията

0
58
Конституция
Конституция. Снимка: БТА

Дискусия между представители на парламентарните групи в 49-ото Народно събрани, бивши депутати от VII-ото Велико Народно събрание, настоящи и бивши конституционалисти се проведе в парламента по повод предлаганите промени в Конституцията, предадоха от „Фокус“. Тя бе организирана от парламентарната група на БСП.

„Времето доказа, че въпреки някои недостатъци, тази конституция е стълб на правовата и демократична държава. Проектът внесен от колегите от мнозинството, ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС, всички становища на професионални организации, неправителствени организации, Венецианската комисия са отрицателни. Това е смущаващо. Когато това няма широка обществена подкрепа, като промени, вече е проблем“, заяви Нинова. Тя повдигна и въпроса доколко Обикновено Народно Събрание има правомощията да изменя Конституцията и крие ли това риск някой да сезира Конституционния съд след това.

Третият голям въпрос за БСП са промените в съдебната власт и предложението хора с двойно гражданство да заемат висши публични постове.

Нинова отново бе критична, че нито един от текстовете, приети на първо четене, няма да остане в същия вид между двете разглеждания. Според нея всичко това крие риск конституционния въпрос да се задълбочи, а не да се разреши.

Правосъдният министър Атанас Славов коментира, че Конституцията от 1991 година е демократична и отговаря в основните си части на възприетия международен стандарт. Той отбеляза, че именно с нея България е станала член на Европейския съюз и всички останали международни институции. Той заяви, че поправките в Конституцията основно са насочени към съдебната власт. Според него това се дължи на повишаващия се стандарт към съдебната система. За него в тази сфера има утвърдени стандарти, с които трябва да се съобразява и нашата страна.

Еленко Божков коментира, че щом има нужното мнозинство от 2/3, управляващите трябва да свикат Велико Народно правителство и едва тогава да започнат реформите в института на служебното правителство.

Димитър Йончев, депутат от VII-ото Велико Народно събрание, заяви, че обществеността трябва да имат възможността да изкажат позициите си по предложенията за промени. Според него без консенсус, няма как да се правят опити за изменения. Йончев подчерта, че Конституцията от 1991 година е постигнал някакъв баланс на силите, който не е идеален, но все пак се запазва.

Според него предлаганите промени в института на служебния кабинет са от политически съображения, а не от належащи институционални.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments