COVID-19: Тръмп удължава правителствените мерки след Великден

0
86
Доналд Тръмп
Снимка: The White House, Facebook

Президентът Доналд Тръмп обяви, че националните мерки за борба с коронавируса, включително и за социално дистанциране, ще бъдат удължени на територията на страната най-рано до 30 април. Първоначално държавният глава заяви, че мерките може да отпаднат Великден, който се пада в средата на април, пише „BBC“.

„Пикът на смъртните случаи се очаква да настъпи до две седмици“, добави още Тръмп.

Изглежда президентът визираше пика на броя на заразените, за които има опасения, че може да залеят американските болници.

Здравният съветник към Белия дом д-р Антъни Фаучи предупреди по-рано, че вирусът има потенциала да погуби до 200 000 американски граждани. Той обясни още, че е напълно възможно вирусът да зарази милиони американци. Към момента в Съединените Американски Щати има над 140 000 потвърдени случая. По данни от неделя на университета Джонсън Хопкинс броят на смъртните случаи в страната, свързани с COVID-19, е достигнал 2 493.

Миналата седмица САЩ надмина Китай и Италия по брой на заболели с коронавирус.

Какво всъщност каза Тръмп?

По време на последната пресконференция на работната група за борба с коронавируса от Белия дом президентът обяви, че анти-кризисни мерки като социална дистанцираност са “пътя към победата”. Той добави още, че Съединените Щати ще “започнат да се възстановяват” до юни.

Съгласно мерките гражданите трябва да продължат да избягват пътувания, ходене на работа, както и посещения на ресторанти и барове. Събиранията са ограничени до групи от 10 души.

Във връзка с коментара, че пикът на смъртните случаи в САЩ може да дойде до 2 седмици, президентът добави още, че “най-лошото би било да обявим победа преди да е реално постигната. Това би била най-тежката загуба от всички.” Анализатори допускат, че говорейки за пик на смъртните случаи, президентът по-скоро визира общия брой на заразените с коронавирус.

Тръмп обясни, че е взел решението за социална дистанция, след като е бил информиран, че “броят на смъртните случаи в страната може да достигне до 2.2 милиона, в случаи че не се вземат нужните мерки”. Той добави още, че броят на смъртните случаи може да се ограничи до 100 000, което би било “много добре свършена работа”. 

Числото за 2.2 милиона смъртни случая бе първо публикувано в доклад за последиците от коронавируса, пуликуван от Импириъл Колидж в Лондон на 16 март.

Президентът Тръмп коментира по-рано, че Великден – 10-13 април, би бил перфектен период, за да се отвори поне една част от страната. В неделя той обясни, че свалянето на ограничителни мерки до Великден е било “просто надежда”.

“Иска ми се да можехме да се върнем стария начин на живот… за целта работим много осърдно, това е всичко, което знам. Виждам фактите и числата, но те не са важни за мен. Важното за мен е да постигнем победа, колкото се може по-бързо”.

В неделя Тръмп говори също и за взетите медицински мерки. Той информира, че “бързи тестове” са вече одобрени за употреба и ще дават резултати до 5 минути. Лекари и медицински сестри предстои да бъдат изследвани за заболяването.

Относно недостига на оборудване

В изказването от неделя Тръмп обяви болници в “презапасяване” на обдишващи апарати, маски и друго ключово медицинско оборудване.

“Имаме проблем с презапасяването, включитело и с обдишващите апарати. Болниците следва да освободят част от запасите си, тъй като на места има прекалено много, и е е редно да се използват целесъобразно”.

Няма как да се допусне болниците да се презапасяват, “защото очакват проблеми след седмици”, добави още Тръмп, намеквайки, че някои болници са презапасени.

Недостигът на обдишваща техника е голям проблем сред здравните работници, тъй като се очаква пик на търсенето с разпространението на вируса. Редица щати предупредиха вече, че скоро няма да имат достатъчно техника за обдишване на нуждаещите се пациенти.

Президентът Тръмп зададе на General Motors в Детройт да увеличат продукцията на медицинското оборудване, за да се посрещне очакваното търсене.

Същевременно нов обдишващ апарат е бил разработен от състезателния екип на Mercedes Formula One в колаборация с университета Колидж в Лондон. Устройството може да помогне на боледуващите с коронавирус да избегнат интензивното отделение.

Какво се случва по света?

Над 33 000 души са починалите от коронавирус в световен мащаб. Някои от най-ключовите факти около разпространението на заразата включват:

  • Австралия затегна мерките за движение, като събирания са ограничени до двама човека, а площадките, парковете и фитнесите на открито са затворени от понеделник.
  • Южна Корея обяви кризисни финансови помощи, които ще достигнат до всички домакинства с изключение на 30% от имащите най-високи доходи.
  • Във Великобритания министър-председателят Борис Джонсън обяви, че около 20 000 бивши служители на здравното министерство са се включили в борбата с коронавируса.
  • Испания достигнах нов рекорден брой смъртни случай в рамките на един ден, след като докладва 838 починали в неделя. Бяха взети извънредни мерки всички второстепенни служители да останат в домовете си за следващите 11 дни.
  • Италия регистрира лек спад в броя на смъртните случаи със 756 жертви в рамките на 24 часа, като общият брой на жертвите достигна 10 779
  • Франция е докладвала 292 нови смъртни случаи, като общият брой на жертвите достигна 2 606. Специализирани влаци започнаха да извозват пациенти от най-тежко засегнатите източни региони на страната към южните й части.
  • В столицата на Русия, Москва, бяха взети мерки за ограничаване на движението, като гражданите имат право да напускат домовете си само в крайни случаи, за неотложна работа и за пазаруване.
  • Стотици пасажери от заразения с коронавирус круизен кораб в близост до Панама са в очакване на нидерландската фирма-собственик да намери вариант за настаняването им.

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments