COVID-19: Спорът за мащабния план за възстановяване на ЕС продължава четвърти ден

0
106
Европейски съюз
Европейски съюз. Снимка: Pixabay

Спорът на лидерите на ЕС, опитващи се да постигнат споразумение относно солидния фонд за възстановяване след пандемията от новия коронавирус, продължава четвърти пореден ден. Съобщава се, че има дълбоки разногласия между лидерите, които се опитват да договорят сделката, наред със следващия дългосрочен бюджет на блока, пише „BBC“.


Някои държави-членки смятат, че предложеният пакет от 750 милиарда евро е твърде голям и затова е по-добре да бъде под формата заеми, подлежащи на връщане, а не безвъзмездни средства. Твърди се, че проведените дискусии до момента са били доста разпалени. Информационна агенция „AFP“ предаде, че в ранните часове днес сутринта френският президент Еманюел Макрон се е разгневил и е заплашил да прекрати участие в дискусиите. Предстои обсъждането на спорния въпрос да продължи в 12:00 часа днес.

След като лидерите не успяха да постигнат консенсус по въпроса в неделя вечерта, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел им припомни, че до този момент от вируса са умрели над 600 000 души по целия свят, като подчерта, че се надява, че утрешните заглавия на пресата ще гласят, че ЕС е изпълнил невъзможната си мисия. По официални данни днес сутринта беше съобщено, че общият брой на потвърдените случаи на COVID-19 е почти 14,5 милиона души в световен мащаб.

Как вървят преговорите на ЕС?

Лидерите на ЕС за първи път се срещнаха в петък в Брюксел, за да обсъдят седемгодишния бюджет на блока на стойност повече от 1 трилион евро и планирания пакет от финансови стимули за подпомагане на силно засегнатите от пандемията страни.

Това е първата среща, която се провежда на живо между лидерите, след обявяването на ограничителен режим в отделните държави в опит да се ограничи разпространението на вируса, което започна през март. Държавите-членки са разделени в позициите си на два лагера – най-силно засегнатите от пандемията, които се нуждаят от спешна помощ и тези, които имат опасения и несъгласие относно разходите по плана за възстановяване на икономиките.

Някои северни държави като Холандия и Швеция изразиха несъгласие за предложения план, твърдейки, че той трябва да бъде под формата на заеми, а не безвъзмездни средства. Други страни, включително Италия и Испания обаче, изпитват трудности да съживят пострадалите си икономики и обвиняват ЕС, че не прави достатъчно, за да помогне на страните, засегнати от пандемията.

Италия беше една от първите европейски страни, в която избухна пандемията, като отчетените смъртни случаи там са  35 000 – една от най-високите цифри в световен мащаб. Унгарският премиер Виктор Орбан обвини холандския премиер Марк Рюте в лична вендета и в опит да обвърже финансовата помощ с политическите въпроси на правителствата. Орбан и неговият съюзник по въпроса – Полша заплашиха да наложат вето върху пакета, ако се приеме политика за отказване на отпуснати средства на нации, които не отговарят на определени демократични принципи.

Австрийският канцлер Себастиан Курц заяви, че има още стъпки, които трябва да се извървят, но постигането на споразумение е възможно. Меркел заяви: „Все още не мога да кажа дали ще намерим решение. Има добро желание, но и много различни позиции.“

Как се справя Европа в борбата си с вируса?

Много европейски държави са премахнали ограничителните си режими, но вирусът остава огромна заплаха. Правителствата се борят с мащабната пандемия, обхванала целия континент, като най-голямото огнище в момента е в североизточния регион на Каталуния в Испания. Сред наложените ограничителни мерки са забраната за посещение на публични или частни събирания в присъствието на повече от 10 души, забраната за посещения в старчески домове и затварянето на фитнес залите и нощните клубове.

Еврокомисарят по бюджета Йоханес Хан напомни в събота, че пандемията  все още не е приключила. „Крайно време е да се постигне споразумение, което да ни позволи да осигурим спешно необходимата подкрепа за нашите граждани и икономики.“, написа той в социалната мрежа.

Как се разпространява вирусът в другите части на света?

В събота Световната здравна организация (СЗО) регистрира най-голямото увеличение на потвърдените случаи на заразени с COVID-19 за един ден в световен мащаб. Най-голям е броят в  Бразилия, Индия, Южна Африка и САЩ.

В момента Флорида е епицентър на пандемията в САЩ. В събота щатът е регистрирал над 10 000 нови случаи на заразени и още 90 нови смъртни случая, с което общият брой на заболелите вече е над 337 000, а починалите са над 5 000.

В Бразилия, където коронавирусът и мерките за неговото овладяване са силно политизирани, случаите продължават да нарастват, въпреки че СЗО обяви миналата седмица, че потвърдените случаи вече не нарастват експоненциално. Индия регистрира 34 874 нови случая за едно денонощие в събота и още 671 смъртни случая, причинени от COVID-19. В Южна Африка, където се наблюдава един от най-големите скокове на новите  случаи, регистрирани за ден, е отчетен най-високият брой потвърдени случаи на територията на целия африкански континент.

 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments