COVID-19: Сателитни изображения на автомобилния трафик показват, че вирусът може да е ударил Ухан по-рано

0
204
Град Ухан
Град Ухан Илюстративна снимка: Pixabay

Необичайно интензивен трафик на автомобили около болница в Ухан през август 2019 година показва, че е възможно вирусът да е ударил китайския град по-рано от официално докладваното. Това става ясно от проучване, цитирано от “BBC”.  Изследователите от Харвард споделят, че сателитните снимки сочат за засилен трафик около пет болници в Ухан за периода между август и декември.

Активността на пътя впоследствие се прехвърля в интернет, където се наблюдава засилено търсене на информация за симптоми като “кашлица” и “диария”. В отговор Китай отвърна, че проучването е “нелепо” и базирано на “повърхностна” информация.

Към момента се счита, че вирусът се е зародил в Китай през ноември. На 31 декември 2019 година местните власти докладваха пред Световната Здравна Организация за нетипично огнище на пневмония с неизяснен произход.

“Очевидно е, че е имало известна суматоха в периода преди официално да се обяви началото на пандемията”, коментира за “ABC News” д-р Джон Браунщайн, водещ изследовател на доклада, който предстои да бъде обсъден от научна комисия.

Какво сочи изследването?

Учените са изследвали сателитни изображения в района на пет ухански болници, като са сравнили информацията с данни от късното лято и есента на 2018 и 2019 година. На една от снимките от октомври 2018 изследователите са изброили 171 паркирани автомобили пред една от най-големите болници в Ухан  – болницата “Тианьо”. Сателитни снимки от 2019 изобразяват 285 превозни средства около същата сградата, което е ръст с 67%. Увеличение в търсенето на ключови думи, свързани със симптомите на COVID-19, е регистрирано от китайската търсачка “Baidu” за същия период.

“Това е огромен източник на информация, сочещ за нещо случващо се в Ухан в периода преди обявяването на световната пандемия”, коментира д-р Браунщайн за “ABC News”.

“Има нужда от допълнителни изследвания, които да разбулят мистерията около случилото се, за да можем да изучим как подобни зарази се зараждат и развиват в обществото. Нашето изследване е просто една отправна точка”.

Говорителката на Министерството на Вътрешните Работи на Китай Хуа Чунинг отхвърли откритията по време на пресконференция от вторник.

“Мисля, че е нелепо и невероятно абсурдно да се налага да отговаряме на заключения, базирани на повърхностни заключения като обема на трафика в региона.“

Какви са потенциалните приложения на изследването?

Кореспондентът на “BBC” в Пекин Джон Зюдуърт смята, че няма ограничения за прилагането на информацията, включително и при други изследвания предвид, че невинаги могат да се открият качествени сателитни изображения от едни и същи периоди и от различни години, поради честото заоблачаване на Земята. Но от друга страна, без значение дали заразата е била установена или не, миргранцията на местното население заедно с други установени доказателства за зараждането пандемията могат да се окажат ключови за разнищването й, смята кореспондентът на “BBC”.

Същевременно обаче смята, че би било прибързано да се стига до заключения за укриване на информация от страна на китайското правителство, тъй като е много вероятно да е имало известен период на неяснота, докато се установи източника на заразата.

На 31 декември Световната Здравна Организация обяви зачестили случаи на пневмония с неясен причинител. Девет дни по-късно китайските власти разкриха, че са открили нов коронавирус (впоследствие наречен Sars-CoV2 – вирусът причиняващ COVID-19) сред редица от пациентите. Ухан и редом с други китайски градове бе поставен под карантина на 23 януари 2020. Световната Здравна Организация обяви COVID-19 за световна здравна криза на 30 януари 2020, след като последваха 82 потвърдени случая извън Китай.

Интригуващи нови доказателства

Точният развой на пандемията от новия коронавирус все още остава неизяснен вече повече от шест месеца след избухването й. Първото огнище на заболели в Ухан бе регистрирано през декември 2019 в близост до местен “мокър” пазар, на който също са се продавали дивечово месо и екзотични животни.

Изследвания сочат, че част от щамът на вируса е свързан с пазара, но не всички заразени се свеждат до него. Има доказателства, че вирусът може да е циркулирал и по-рано, сред които са и на френски лекар, който е установил болен от коронавирус пациент към края на декември.

От интригуващите нови доказателства от сателитните изображения се вижда, че активността около уханските болници се е засилва в края на лятото и началото на есента. Само последващи изследвания на вируса сред хора и животни биха дали отговора на мистерията, макар и да остава възможно никога да не разберем какво точно се е случило.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments