COVID-19: Премиерът Борис Джонсън е приет в болница

0
133
Премиерът на Великобритания Борис Джонсън. Снимка: EU2017EE Estonian Presidency/wikimedia commons
Премиерът на Великобритания Борис Джонсън. Снимка: EU2017EE Estonian Presidency/wikimedia commons

Премиерът на Великобритания Борис Джонсън беше приет в болница, за да му бъдат направени изследвания, 10 дни след като даде положителна проба за коронавирус, съобщиха от „Даунинг Стрийт“.

Той беше откаран в болница в Лондон в неделя вечерта, тъй като е изпитвал трайни вирусни симптоми, включително температура. Твърди се, че това е „предпазна стъпка“, предприета по съвет на лекуващия го лекар. Премиерът продължава да ръководи правителството, но се очаква външният секретар да оглави срещата, на която ще се дискутира кризата с  коронавируса в понеделник сутринта.

55-годишният Джонсън прекара нощта в болницата, като в момента му се провеждат редица рутинни изследвания. В изявление говорителка на правителството заяви:

„По съвет на своя лекар премиерът тази вечер е приет в болница, за му бъдат направени изследвания.“

„Това е предпазна стъпка, тъй като премиерът продължава да има трайни симптоми на коронавирус, 10 дни след  като даде положителна проба.“

„Премиерът благодари на служителите на здравните служби за цялата им невероятна упорита работа и призовава обществеността да продължи да следва съветите на правителството и да си остане у дома, за да запази здравната система и да спаси живот.“

Президентът на САЩ Доналд Тръмп започна пресконференция си в Белия дом, като изпрати добри пожелания на британската нация, насърчаващи личната борба на Джонсън с вируса.

„Всички американци се молят за него. Той е много скъп мой приятел, страхотен джентълмен и велик лидер“, заяви Тръмп и добави, че е сигурен, че премиерът ще се оправи, защото е „силен човек“.

Лидерът на Лейбъристката партия Кийър Стармър също пожела на Джонсън здраве, като заяви, че се надява той да се възстанови бързо.

Премиерът, заедно с кралицата, олицетворява реакцията на обществото на страната спрямо тази пандемия. А Борис Джонсън, на свой ред, продължава да изживява лично неприятната реалност, свързана с вируса.

Високопоставените лица на правителството са категорични, че Джонсън продължава да ръководи адекватно страната и да поддържа контакт с колегите си министри и държавните служители.

Въпреки че на премиера се правят рутинни тестове ситуацията е далеч от нормална. Коронавирусът многократно е доказал способността си да превръща пресилените опасения в реалност, отново и отново. Всички съветници, длъжностни лица и министри, които са били в контакт с Джонсън, бяха принудени да се самоизолират.

Д-р Сара Джарвис, общопрактикуващ лекар, заяви пред BBC , че вероятно Джонсън ще бъде подложен на рентгенография на гърдите и белите дробове, особено ако е имал проблеми с дишането. Тя каза, че също така има вероятност да му се направи електрокардиограма за проверка на функцията на сърцето, както и тестове за нивата на кислород в кръвта, броя на белите кръвни клетки и състоянието на черния дроб и бъбреците, преди да бъде освободен от болницата.

Премиерът работи от дома си, след като бе съобщено, че е дал положителна проба за коронавирус на 27 март.

За последно той беше видян на публично да ръкопляска на здравните служители и други ключови работници от апартамент си в „Даунинг Стрийт“ в четвъртък вечерта. В петък сутринта Джонсън оглави дистанционно срещата, свързана с коронавируса.

В петък премиерът публикува и видео в Twitter, в което казва, че все още проявява незначителни симптоми на инфекцията.

„Все още имам температура. Така че в съответствие с правителствените съвети трябва да продължа да се самоизолирам, докато тези симптоми не изчезнат“, обясни той.

„Все пак ние работим адекватно през цялото време по нашата програма, за да победим вируса.“

В събота бременната му партньорка Кари Саймъндс заяви, че е прекарала седмица на легло с основните симптоми на инфекцията. Тя добави, че засега не е тествана за вируса.

Здравният министър Мат Ханкок също даде положителна проба за вируса, но се завърна от карантината си в четвъртък, за да бъде застане начело на ежедневната пресконференция на „Даунинг Стрийт“.

Главният медицински съветник на правителството, проф. Крис Уити, също беше поставен под карантина,  след като започна да проявява симптоми на вируса.

Миналия месец говорителят на премиера заяви, че ако премиерът не се чувства добре и не е в състояние да работи, външният министър Доминик Рааб ще поеме поста.

Новината за приемането на Джонсън в болница дойде малко след като кралицата предаде окуражително съобщение на нацията, заявявайки, че Великобритания ще успее в борбата си срещу пандемията от коронавирус.

В изключителна реч монархът благодари на хората, че спазват правителствените правила и си стоят вкъщи, и похвали онези, които „се обединяват, за да помогнат на другите“.

Допълнителна информация:

  • Главният медицински експерт на Шотландия подаде оставка, след като осъществи две пътувания до втория си дом, въпреки правителствените указания, призоваващи хората да избягват ненужното пътуване.
  • Националната телефонна линия за домашно насилие отбеляза 25% увеличение на обажданията и онлайн молбите за помощ след въвеждането на ограничителния режим
  • Според Кралското фармацевтично дружество фармацевтите са изложени на ненужен риск поради липса на лична защитна екипировка
  • Проучвания на Института за фискални изследвания сочат, че най-засегнатите от ограничителния режим вероятно ще бъдат младите служители и най- ниско платените работници.

В неделя от Министерството на здравеопазването заявиха, че 621 повече души са починали в болници във Великобритания, след като са дали положителна проба за коронавирус, като общият брой на смъртните случаи вече е 4 934. Около 09:00 ч. местно време в неделя 47 806 души са дали положителна проба за коронавирус, добавят експертите.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments