COVID-19: Антителата бързо намаляват след отшумяване на инфекцията

0
91
Вирус
Снимка от Pixabay

Нивата на защитните антитела при заразените с COVID-19 пациенти намаляват доста бързо след отшумяване на инфекцията, твърдят учени. Антителата са ключова част от нашата имунна защита, тъй като спират попадането на вируса в клетките на тялото.

Екипът на Кралския колеж в Лондон е установил, че броят на хората, които са дали положителна проба за наличие на антитела, е спаднал с 26% между юни и септември. Експертите твърдят, че имунитетът се понижава и съществува риск от заразяване с вируса повторно или дори няколко пъти.

До момента над 350 000 души в Англия са били подложени на тестове за откриване на антитела, като част от проучването “REACT-2“. В първия кръг на тестването, който се е провел в края на юни и началото на юли, около 60 на 1000 души са имали откриваеми антитела в организма си. В последния набор от тестове обаче, извършени през септември, само 44 на 1000 души са дали положителна проба. Това предполага, че броят на хората, които имат антитела срещу вируса, е спаднал с повече от една четвърт в периода между лятото и есента. Спадът е по-голям при хората над 65 години в сравнение с по-младите възрастови групи и при пациентите, при които инфекцията е протекла без симптоми. Броят на здравните работници с антитела остава относително висок, което според учените се дължи на факта, че те се излагат редовно на контакт с вируса.

Антителата се закрепват към повърхността на клетките на коронавируса, за да го спрат да нахлуе в клетките на нашето тяло, като междувременно „призовават“ останалата част от имунната система също да се бори. Друг важен елемент на имунната система са и така наречените Т-клетки, които също играят важна роля в борбата с инфекцията. Експертите обаче предупреждават, че антителата са много „предсказуеми“ относно това кой точно е защитен.

Има четири други човешки коронавируса, с които човек се заразява многократно в живота си. Те причиняват симптоми на обикновена настинка и ние можем да се заразим на всеки шест до 12 месеца. Има обаче много малко потвърдени случаи на хора, които могат да се заразят с COVID-19 два пъти. Въпреки това учените предупреждават, че това се дължи на имунитета, който обаче вече е доста по-понижен след пиковите нива на инфекция през март и април. Надеждата е, че повторното прихващане на инфекцията ще бъде с много по-леки прояви от първото, дори ако имунитетът е понижен, тъй като тялото има „имунна памет“ и вече е „наясно“ как да реагира.

Научният екип обясни, че техните открития не оспорват разработването на потенциална ваксина, която може да се окаже по-ефективна от естествения имунитет, придобит след заразяване с вируса. Коментирайки научните открития, проф. Джонатан Бол от Университета в Нотингам заяви: „Това проучване потвърждава съмненията, че имунният отговор на антителата, особено при уязвимите възрастни пациенти, отслабва с течение на времето.“ Въпреки това той обясни, че все още е важно да се получи по-добра цялостна представа за това какво представлява защитният имунитет срещу COVID-19.

Проф. Елинор Райли от Университета в Единбург заяви, че би било твърде прибързано да се приеме, че имунитетът срещу този вирус не е траен, макар че получените данни потвърждават опасението, че антителата, придобити след естествено заразяване, могат да се окажат краткотрайни, какъвто е случаят и при други сезонни коронавируси.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments