CNN: Предполагаем кръг от руски шпиони открадна тайни на НАТО и ЕС от България

0
91
Шпионаж
Шпионаж. Снимка: Pixabay

Тайно заснето видео разказва историята на предполагаем кръг от руски шпиони и тяхната работа в столицата на България. От кадрите се вижда как жена в бяло яке пристига в руското посолство в София, като малко след това се чува неин разговор с неидентифицирано лице. Вътре в един от офисите на институцията охранителна камера е уловила мъж, който брои пари на бюрото си, които очевидно са отплата за шпионажа му. По време на накъсано телефонно обаждане се чува как предполагаемият лидер на групата разказва на свой съучастник как баща му е плакал, когато Сталин е починал. Тогава те също говорят за пари, пише днес „CNN“.

Записите, направени от български следователи, бяха публикувани в петък, когато Прокуратурата обяви, че ще повдигне обвинения по подозрение за участие в шпионаж в полза на Русия срещу шестима българи – няколко от тях са настоящи или бивши високопоставени служители на отбраната. Обвинението твърди, че групата представлява сериозна заплаха за националната сигурност, тъй като събира и предава на чужда държава държавни тайни на България, НАТО и Европейския съюз.

Друго доказателство, което стана публично достояние, беше бележка, за която се твърди, че е написана от лидера на шпионската група, в смесица от български и руски език. Както стана ясно, там са изложени приоритетите на шпионския кръг, които включват събиране на информация за срещите на НАТО, политиката на ЕС спрямо Русия и разузнавателни данни за Украйна и Беларус. Според Прокуратурата от особен интерес за шпионите е откритият наскоро Морски координационен център на НАТО във Варна.

Гръмкото разобличаване на групата дойде само дни преди първото посещение на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен в НАТО, който трябваше да проведе дискусии с Русия, на фона на опасенията, че настоящата администрацията на Байдън възнамерява да заеме по-строга позиция спрямо Москва от тази на бившия президент Доналд Тръмп. Миналата седмица говорител на Държавния департамент написа в социалната мрежа Tweeter, че САЩ внимателно следят българското разследване и подкрепят българите в борбата им с тези неправомерни действия.

Прокурорите заявиха, че арестуваната жена, която засега не е назована публично, има двойно българо-руско гражданство и е била посредник в посолството. В замяна тя твърди, че е получила пари за участието си в операциите, поръчани от групата. Стана ясно още, че тя е съпруга на лидера на шпионския кръг, който условно е наречен „Резидентът“ , като за него е известно също, че той е високопоставен бивш член на българското Министерство на отбраната. Няколко от арестуваните също са заемали ръководни длъжности в българското Министерство на отбраната и във Военното разузнаване, което предполага, че потенциалният заговор е бил извършен чрез достъп до високо класифицирана информация.

Главният прокурор на България Иван Гешев определи шпионажа като „невиждан от 1944 г. насам„. В понеделник управляващите на страната обявиха експулсирането на двама руски дипломати, ката така общият брой руски високопоставени служители, изгонени от България от края на 2019 г. станаха осем. Както е известно, миналия декември руският военен аташе в София беше отстранен от длъжност след твърденията, че е събирал информация в полза на военнослужещи от САЩ, които са били на българска територия по време на военни учения.

През уикенда българският премиер Бойко Борисов призова Москва да прекрати шпионските си операции в България. Въпреки това, предвид споделеното с Русия славянско наследство и зависимостта на България от Русия в енергиен план, Борисов добави: „Приятелството си е приятелство и ние винаги сме го демонстрирали.“.

До 1989 г. България беше един от най-лоялните членове на ръководения от Съветския съюз Варшавски договор. Сега, като член на НАТО и Европейския съюз, западните анализатори смятат, че страната се е превърнала в главна мишена за руския шпионаж. Ако Виена е била епицентърът на шпионажа след Втората световна война в Европа, то днес София може да претендира за тази не много престижна „титла“.

Руски граждани, близки до Кремъл, подкрепят демонстративно проруските групи в България. Една от тези групи – Националното движение „Русофили“ – се ръководи от Николай Малинов, който беше обвинен от българските прокурори през 2019 г. в шпионаж и пране на пари в помощ на руски организации. Делото му тепърва предстои да бъде разгледано, а самият той отрича да е виновен.  Българският генерален прокурор твърди, че Малинов е предоставял разузнавателни данни на шпионска група в Русия, наречена „Двуглав орел“, която се управлява от олигарха Константин Малофеев. Малофеев е активен член на Руската православна църква и управлява телевизионна мрежа в Русия. Преди време той дори предложи Владимир Путин да бъде провъзгласен за руски цар. Неотдавна Малофеев беше санкциониран от САЩ и Европейския съюз за финансиране на сепаратистки военни групи в Източна Украйна, като самият той отрича обвинението.

Както досега, Русия продължава отрича обвиненията в шпионаж, извършен в България. Миналата година Сергей Иванов – говорител на Руската външна разузнавателна служба обвини американските разузнавателни служби, че са предприели кампания срещу хората от Източна Европа, които просто искат да поддържат добри отношения с Русия. Според него България се е превърнала в епицентър на тази кампания.

Последните арести предизвикаха нова криза в отношенията между Москва и София, които като цяло винаги са били близки заради споделената славянска и православна култура. Все пак, ако българските прокурори се окажат прави, Кремъл наистина разглежда България като привлекателна мишена под формата на „задна врата“ към разузнаването, насочено към НАТО и Европейския съюз, както и оръжията, достигащи до Украйна.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments