Ченду: САЩ напускат консулството в Китай след изтичане на крайния срок

0
156
Американското посолство в Ченду
Снимка: Wikimedia commons

Американският персонал на дипломатическите мисии напусна консулството си в китайския град Ченду, след като изтече 72-часовия срок. Китай нареди затварянето на консулството на САЩ в отговор на закриването на китайското консулство в Хюстън, Тексас, миналата седмица, пише „BBC“. Преди крайния срок в понеделник служителите бяха видени да напускат сградата, табелата беше премахната, а американският флаг – свален. Говорител на Държавния департамент на САЩ заяви:

Консулството стои в центъра на отношенията ни с хората в Западен Китай, включително Тибет, в продължение на 35 години. Разочаровани сме от решението на Комунистическата партия на Китай и ще се стремим да продължим да достигаме до хората в този важен регион чрез другите ни постове в Китай.“

Докато траеше процедурата по затварянето, тълпи местни жители се бяха събрали отвън, размахвайки китайски знамена и правейки снимки. Пекин разпореди затварянето на отдела в отговор на разпореждането на САЩ китайското консулство в Хюстън да бъде закрито заради твърденията, че то е използвано като център за шпиониране.

Напрежението между двете страни ескалира по редица въпроси:

  • Администрацията на американския президент Доналд Тръмп имаше многократни пререкания с Пекин заради търговията и пандемията от COVID-19
  • Вашингтон отправи критики и към налагането от страна на Китай на спорния нов закон за сигурността в Хонконг
  • Миналата седмица задържан мъж в Сингапур се призна за виновен в американски съд за работа като агент на Китай
  • Също миналата седмица срещу четирима граждани на Китай бяха повдигнати обвинения, свързани с измама за получаване на американска виза, като задържаните са излъгали, че служат в китайската армия

Какво се случи в Ченду?

Китайските държавни медии показаха снимки на камиони, които напускат консулството на САЩ, и служители, които премахват дипломатическите знаци от сградата. В понеделник сутринта държавната телевизия „CCTV“ публикува онлайн видео на сваления флаг на САЩ.

Десетки китайски полицаи бяха на пост извън сградата, призовавайки преминаващите граждани да не се спират на мястото. Когато миналата седмица китайските дипломати напускаха Консулския си отдел в Хюстън, те получиха подигравки от протестиращите.

Консулството в Ченду – създадено през 1985 г., беше представителен орган за интересите на САЩ върху обширна зона от югозападен Китай, включително автономния регион Тибет, където има дългогодишен натиск за независимост. По-голямата част от общо над 200 служители бяха наети на местно ниво.

След закриването посолството САЩ ще разполагат с четири консулства в континентален Китай и посолство в столицата Пекин. Освен това има и действащо консулство в Хонконг, бившата британска колония.

Какво се случи в Хюстън миналата седмица?

Китай се раздели с консулството си в Хюстън миналата седмица, но все още има 4 други консулства в САЩ и посолство в столицата Вашингтон. Американският държавен секретар Майк Помпео разкри подробности за затварянето на органа в Хюстън, като заяви, че Вашингтон е действал така, защото Пекин „краде“ интелектуална собственост. Говорителят на китайското външно министерство Ван Венбин отговори, че ходът на САЩ се основава на „поредица от антикитайски лъжи„.

Защо има напрежение между Китай и САЩ?

Има редица неща, които имат ключова роля в настоящата ситуация. Американските служители обвиняват Китай в глобалното разпространение на COVID-19. По-конкретно президентът Тръмп твърди, без доказателства, че вирусът произхожда от китайска лаборатория в Ухан. На свой ред, в необосновани коментари, говорител на китайското външно министерство заяви през март, че американските военни може да са пренесли вируса в Ухан.

САЩ и Китай водят и „тарифна война“ от 2018 г. насам. Тръмп отдавна обвинява Китай в нелоялни търговски практики и кражба на интелектуална собственост, а в Пекин витае схващането, че САЩ се опитват да попречат на възхода на азиатската страна като глобална икономическа сила.

САЩ също така наложиха и санкции на китайски политици, които според тях са отговорни за нарушаването на правата на човека срещу мюсюлманските малцинства в Синдзян. Китай е обвинен в масови задържания, религиозно преследване и принудително изселване на уйгури и други групи от хора. Пекин отрича твърденията и обвинява САЩ в „груба намеса“ във вътрешните им работи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments