Част от родителите са против връщането на децата в училище

0
162
Училище
Снимка: Pixabay

Родителите са против връщането на учениците от 1 до 4 клас в сградите на училищата и децата в детските ясли и градини от 4 януари. Това обявиха от „Science in the Crisis“ и „Родители за безопасно образование“ в отворено писмо до здравния министър Костадин Ангелови и образователния министър Красимир Вълчев. Те уточняват, че подобно решение, в условията на реалната епидемична обстановка, пряко излага на огромен риск живота и здравето на голяма част от българските граждани. В писмото се споменава още:

„Твърденията, че децата нямат основен принос за разпространението на COVID-19 и че отварянето на училищата не представлява опасност, лесно могат да бъдат оборени, защото заключения въз основа на натрупана до момента информация в света сочат обратното.“

Родителите подчертаха, че научните данни и заключения от голям брой масови проучвания, категорично показват, че училищата са основно място за разпространение на COVID-19 поради редица фактори – като особености на помещенията, липсата на вентилация в тях, големият брой ученици и учители, присъстващи на едно място, начинът, по който се провеждат учебните занятия, общуването и поведението, характерни за децата, липсващата или неясно изразена симптоматика при малчуганите. Тези особености са решаващи за разпространението на заразата в общността.

В писмото се споменава още, че училищата в Германия, Румъния, Чехия, Полша са затворени. В Австрия учебният процес ще бъде възобновен не по-рано от 18 януари. В Обединеното кралство, училищата ще останат затворени в по-силно засегнатите райони. Те припомниха, че заразените деца имат значително по-високо количество на вирусни частици в дихателните пътища, отколкото възрастните. Доктор Велислава Петрова, вирусолог в Университета в Кеймбридж и консултант по здравни иновации към ООН обяснява:

В момента, когато ваксинацията тепърва започва, трябва още повече да се спазват мерките и да се ограничи мащабът на разпространението на вируса, защото колкото повече се разпространява в обществото, толкова повече мутациите му ще бъдат по-чести.“

В писмото се припомня, че починалите учители са повече от 70 души. Предложенията в него са да се разшири обхватът на електронно обучение, като директорите на училищата бъдат задължени да информират писмено родителите за възможността в условията на извънредна епидемична обстановка и при тяхно желание да изберат точно него за децата си, независимо дали училищата работят присъствено. Исканията са и РЗИ да има достъп до системата на МОН за регистрация на заразени ученици, учители и персонал в училищата, за своевременно карантиниране на засегнатите паралелки. Задължително да се носят маски във всички помещения на територията на училищата от всички ученици, учители, помощен персонал. Да не се носят шлемове, защото те създават риск от заразяване на лицето.

Да се тестват учителите, преди началото на първия учебен час, при връщането на децата в клас, с бързи антигенни тестове. След това и в началото на всяка работна седмица, преди започване на учебните часове. Да се следи за недопускане на учители със симптоми за COVID-19 в училищата. Да бъдат разделени учениците от начален етап в класните стаи, като се ползват помещенията на големите, по този начин ще бъде избегнато излишно взаимодействие. В началните училища, в които не може да има разреждане на паралелките, да се изследват учениците след предварително оповестяване. Да се спазват стриктно всички здравни мерки в училищата от всички членове на училищните общности, препоръчват още в писмото.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments