Бойко Борисов пред The Guardian: Няма по-добро място за живеене от ЕС

0
108
Бойко Борисов. Снимка: Уикипедия
Бойко Борисов. Снимка: Уикипедия

Докато някои политици от Централна и Източна Европа печелят от враждебност към Брюксел, Бойко Борисов поема по различна пътека. Той се стреми да извлича ползи чрез чар и ласкателство, пише „The Guardian“.

„Бил съм по целия свят и мога да кажа, че няма по-добро място за живеене от Европейския Съюз“, каза Бойко Борисов в интервю за „The Guardian“ в София.

Българският премиер е внимателен да не критикува никой от европейските си колеги. Дори Тереза Мей, която е разочаровала много лидери за две години с „Брекзит“, получи положителна оценка.

„Видях се с Тереза, която полага огромни усилия да представи аргументите си пред всички 27 членове, които е оспорила. Не бих искал да съм на нейно място в този момент. Тя се бори усилено.“

На въпроси за бъдещето на Европа, свързани с френската визия на Емануел Макрон и унгарската на Виктор Орбан, Борисов отказа да критикува.

„Имаме българска визия. В някои аспекти нашата идея съвпада с тази на Макрон и Орбан, в други – не“, каза той.

Отговорите на Борисов отразяват ловката му политика да не обижда никой от европейските си партньори и да избягва антибрюкселската реторика. Предпочита да подчертае ползите, които европейската интеграция е донесла на България след присъединяването й към блока през 2007 година.

„Бойко иска да бъде най-добър приятел на всички. Той иска да изслуша всички и да ги накара да повярват, че застава на тяхна страна“, казва българският политолог Иван Кръстев.

Българският министър-председател е възприеман положително в Брюксел, където мнозина предпочитат да пренебрегват темата за корупцията и върховенството на закона в страната.

„Той не е човек, който блокира нещата. Ще опита да покаже колко е трудна ситуацията в неговата страна, макар това да не се казва гласно и после ще заяви „Това е причина да ни дадете повече пари“, казал източник.

Като бивш пожарникар и бодигард, Борисов притежава земен чар на човек от народа, което му е помогнало да остане министър-председател за по-голямата част от последното десетилетие. Той има черен колан по карате и е участвал във втора дивизия по футбол в България през 2013 г., когато е бил на 54 години.

Същата година той подаде оставка след протести, породени от високите цени на тока и корупцията. След сблъсъкa на полицията с протестиращите, Борисов заяви, че не може да понесе кръв по ръцете си и подаде оставка. Отново става премиер година по-късно. В интервюто той твърди, че няма жажда за власт. Говори за поста си по-скоро като „мъченик на каузата“.

„Никога не съм предполагал, че ще се занимавам с това, което правя сега. Честно казано, това е труден живот. Когато се появиха въпроси дали правителството ми управлява правилно, аз се отказах от властта. Но след това имаше избори и хората отново избраха нас. Тогава се запитах какво трябва да направя?“

Той използва скромния си произход на политически срещи от високо ниво. На едно европейско събитие миналата година италианският премиер Джузепе Конте размаха акредитацията си за професор по право, за да се оплаче от начина на провеждане на преговорите.

„Аз бях пожарникар и това не е начинът за водене на преговори“, отговорил Борисов, твърди източник на The Guardian.

Българският премиер настръхнал, когато го попитали за корупционния скандал, в който български и румънски журналисти разкриха безнадзорното използване на пари от ЕС.

„Представете си в кабинета на Тереза Мей да беше получен сигнал от някакъв уебсайт в този момент. Дали тя щеше да се свърже с правните служби да реагират?“, отговорил Борисов.

Той се разгневил на въпроси, свързани с корупцията и отблъснал „идиотското твърдение“, че не е отворен за въпроси от критични местни медии.

„Няма нито една медия, която да не е направила интервю с мен и няма тема, която да съм отхвърлил“, казал той.

Независими местни журналисти твърдят, че на българския медиен пазар доминират олигарси, които са в приятелски отношения с правителството. „Репортери без граници“ класираха България на 111-то място за свобода на печата през изминалата година – най-ниската позиция на държава, членка на ЕС.

Проблемите с корупцията бяха изтъкнати в седмиците след интервюто, когато заместник-председателят на Борисов подаде оставка заради обвинения, че е купил апартамент на много ниска цена.

Въпреки всичко Борисов получава кредит за това, че не създава главоболия на Европейската комисия в момент, когато отношенията с Полша, Унгария и Румъния са обтегнати.

Борисов трябваше внимателно да изгради линия между западните си партньори и Русия. Много политически сили в страната благоприятстваха по-тесни връзки с Москва, позовавайки се на топлите отношения в историята. България беше една от малкото страни членки на ЕС, която не изгони всички руски дипломати в знак на солидарност с Великобритания, по повод убийството на Сергей Скрипал миналата година. Това е странно, след като един от руските агенти, за който се твърди, че е замесен, може би е бил в България по времето, когато местен търговец на оръжие е бил отровен преди четири години.

Запитан дали Русия е стратегически партньор или стратегическа заплаха за България, Борисов отново извъртял:

„Би било грешно да се твърди, че Русия е враг или заплаха“.

Това беше класическият Борисов, винаги внимателен да не обиди.

„Той смята, че трябва да заеме всички позиции едновременно. Той е проамериканец, проруснак, и проевропеец повече от всеки друг“, каза политологът Кръстев.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments