Борисов към министрите: Не залитайте към забрани, а към обгрижване

0
185
Премиерът Бойко Борисов
Премиерът Бойко Борисов, Снимка: Правителствена информационна служба

Да бъде приложен по-гъвкав подход във всяка една сфера на социално-икономическия живот у нас, така че тя да може да функционира максимално пълноценно в условията на пандемия разпореди премиерът Бойко Борисов по време на работно видеоконферентно съвещание с членовете на Министерския съвет. Това съобщиха от правителствената информационна служба. 

„Искам да не залитате в най-лесното – заповеди за забрани. Искам точно обратното – всеки човек да бъде обгрижен, всеки един бизнес, затова от вас изисквам тази гъвкавост!“, категоричен беше Борисов.

Така за пореден път премиерът обявява, че е против въвеждането на нови рестрикции за гражданите и бизнеса заради увеличаващия се брой нови случаи на COVID-19 у нас. На практика обаче се случва нещо съвсем различно. Вчера със заповед на здравния министър влязоха в сила редица нови мерки, които силно ограничават живота на гражданите и влияят на бизнеса – нощните заведения бяха затворени, студенти и ученици от горни класове минаха на онлайн обучение, спряха дейността си и занимални и школи

Тук изниква въпросът дали министрите не изпълняват заповедите на своя пряк началник – премиера, или това, което казва Борисов, е само за пред обществото? Освен това кой на практика взима решенията за въвеждането на новите мерки и кой ги одобрява?

От правителствената информационна служба съобщиха още, че Борисов е наредил всеки от министрите, независимо за коя сфера отговаря – образование, спорт или култура, да е в непрекъснат контакт с министъра на здравеопазването Костадин Ангелов, за да може да се предприемат нужните мерки с цел безопасно провеждане на дейности в контекста на изискванията за ограничаване на разпространението на COVID-19.

В рамките на онлайн съвещанието министър-председателят Борисов постави специален акцент върху образователната система. Той поиска здравният и образователният министри да предложат решение за продължаването на извършването на образователния процес в условията на кризата от коронавируса. Целта е след изтичане на двуседмичния срок в сега действащата заповед на министъра на здравеопазването по отношение на училищата, да бъде прилаган локален подход в зависимост от решенията на областните щабове, епидемичната ситуация (достигнатите прагове) и предложенията на училищата. При университетите решенията ще бъдат взимани от академичните ръководства.

Премиерът разпореди също Министерството на здравеопазването и Регионалните здравни инспекции да засилят контрола върху карантинираните

„Ако всички контактни се затворят и не излизат, заразяването се спира. И когато контролът за спазване на карантината се следи от компетентните органи, мерките дават ефект, овладява се заразяването.“

По време на онлайн съвещанието премиерът Борисов запозна членовете на кабинета с дискусията, която е водил с държавните и правителствени ръководители на страните членки на ЕС по време на неформалното видеоконферентно заседание Европейския съвет по въпросите на COVID-19 вчера. Министър-председателят постави акцент върху дискутираната теза за купуването на ваксини, които ще бъдат пуснати на пазара на ЕС.

Според премиера въпросът е от огромно обществено значение и се отнася до опазване на здравето и живота на всеки гражданин. Министър-председателят подчерта, че темата изисква максимална информираност на населението и широк консенсус затова решението за ваксините може да бъде взето само от парламента, където да се произнесат народните представители.

„Ако ни подкрепят, тогава купуваме и действаме в условията на пандемия. Ако не ни подкрепят, няма да купуваме“, подчерта премиерът Борисов.

„Много бързо хората забравят кризата – те забравиха свинския грип, птичия грип, африканската чума, а след тях остават само сметки. А този път сметката ще бъде много дебела. Затова – очакваме решението на парламента“, е казал още министър-председателят. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments