Богатството на 10-те най-богати хора в света се е удвоило по време на пандемията

0
34
Анализ
Анализ. Снимка: Pixabay

Според доклад на благотворителната организация „Oxfam“ COVID пандемията е направила най-богатите хора в света много по-богати, но паралелно с това е довела до увеличаване на броя на хората, живеещи в крайна бедност. В доклада се твърди, че по-ниските доходи на най-бедните хора в света допринасят за смъртта на 21 000 души всеки ден. Междувременно десетте най-богати хора в света са увеличили състоянието си повече от два пъти от март 2020 г. насам, разкрива „Oxfam“.

В началото на срещата на Световния икономически форум, който се провежда в град Давос, „Oxfam“ обикновено публикува актуален доклад за социалното неравенство в световен мащаб. По време на това събитие в швейцарския ски курорт се събират хиляди корпоративни и политически лидери, известни личности, активисти, икономисти и журналисти, които участват в дискусии, партита и срещи. За втора поредна година обаче срещата (насрочена за тази седмица) ще бъде само онлайн, тъй като разпространението на щама „Омикрон“ провали плановете за провеждане на събитието на живо. Дискусиите тази седмица ще бъдат посветени на вероятния бъдещ ход на пандемията, справедливия достъп до ваксини и енергийния преход.

Дани Срискандараджа, главен изпълнителен директор на „Oxfam“, заяви, че благотворителната организация всяка година определя времето за изготвяне на доклада така, че да съвпадне с форума в Давос, за да привлече по-лесно вниманието на икономическия, бизнес и политическия елит. По повод на това той коментира:

Това, което се случва тази година, е невиждано. Почти всеки ден по време на пандемията се появява нов милиардер, докато 99% от населението на света живее по-зле от преди заради ограничителните режими, по-слабата международна търговия и туризъм. В резултат на пандемията още 160 милиона души са изпаднали в крайна бедност. Нещо в нашата икономическа система е дълбоко дефектно.

Според данни на „Forbes“, цитирани от благотворителната организация, 10-те най-богати хора в света са: Илън Мъск, Джеф Безос, Бернар Арно и семейството му, Бил Гейтс, Лари Елисън, Лари Пейдж, Сергей Брин, Марк Зукърбърг, Стив Балмър и Уорън Бъфет. Въпреки че стойността на богатството им е нараснала от 700 млрд. долара на 1,5 трлн. долара, между тях има значителни разлики – състоянието на Мъск е нараснало с повече от 1000%, докато това на Гейтс с по-скромните 30%.

Как „Oxfam“ изчислява данните?

Докладът на „Oxfam“ се основава на данни от списъка на милиардерите на „Forbes“ и годишния доклад на института „Credit Suisse Global Wealth“, който представя разпределението на световното богатство от 2000 г. насам. Проучването на „Forbes“ използва стойността на активите на дадено лице, главно имоти и земи, минус дълговете, за да определи какво притежава то. Данните не включват заплати или доходи. В миналото тази методология е била критикувана, тъй като на практика означава, че един студент с големи дългове, но с висок потенциал за бъдещи доходи например, ще бъде считан за беден според използваните критерии.

„Oxfam“ също така твърди, че поради факта, че цените на много стоки и услуги са се повишили по време на пандемията, тя е коригирала инфлацията, като е използвала индекса на потребителските цени в САЩ (CPI), който проследява колко бързо се увеличават разходите за живот с течение на времето. В доклада на „Oxfam“, който се основава и на данни от Световната банка, се казва, че липсата на равен достъп до здравеопазване, гладът, насилието, основано на пола, както и климатичните промени допринасят за това някой да умира на всеки четири секунди. Според данните понастоящем 160 милиона души живеят с по-малко от 5,50 долара на ден, което е много по-зле спрямо начина, по който те биха живели без въздействието на пандемията от COVID-19.

Докладът гласи още:

  • Пандемията принуждава развиващите се страни да съкращават социалните си разходи, докато държавните дългове нарастват.
  • Равнопоставеността между половете се е влошила, като понастоящем 13 милиона жени работят по-малко, отколкото през 2019 г., а над 20 милиона момичета са изложени на огромен риск никога да не се върнат в училище.
  • Етническите малцинства са най-силно засегнати от пандемията, включително мигрантите от Бангладеш, които живеят в Обединеното кралство, и чернокожото население в САЩ.

По-рано този месец президентът на Световната банка Дейвид Малпас изрази опасенията си от задълбочаващото се неравенство в световен мащаб, като заяви, че въздействието на инфлацията и мерките за справяне с нея вероятно ще нанесат още щети на по-бедните страни.

Перспективите за по-бедните страни са да изостават все повече и повече.“, предупреждава Малпас.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments