Бившият премиер на Пакистан: Страната е на ръба на голяма катастрофа

0
38
Имран Хан
Имран Хан. Снимка: Facebook

Бившият министър-председател на Пакистан Имран Хан каза пред „BBC HARDtalk“, че военните са вкаменени от изборите, които се очаква да се проведат по-късно тази година. Той твърди, че „фашистите“ водят страната към „тъмни векове“.

Хан беше избран през 2018 г., управляваше по-малко от 4 години и през 2022 г. беше свален с парламентарен вот на недоверие. Според анализатори основната причина това да се случи е че той е изпаднал в немилост пред могъщата армия. В продължение на десетилетия пакистанската армия държи твърд контрол върху това как се управлява страната.

Бившият премиер твърди, че неговата партия „Pakistan Tehreek-e-Insaf“ /PTI/ е „единствената, която не е създадена от военни диктатори“, въпреки че много критици твърдят, че Хан е имал подкрепата на армията по време на възхода си на власт. Според него заради това е имало кампания за разрушаването му.

През последните няколко месеца партията стана свидетел на значителни дезертьорства и арести на ключови членове.

„Как така, въпреки че естаблишмънтът открито върви срещу нас, опитвайки се да ни разтури, как така, след като сме извън правителството, ние спечелихме 30 от 37 частични избора?“ каза той в интервю за Стивън Сакър от „BBC“.

Той добави, че тези, които са го свалили от власт, са се надявали, че отстраняването му ще отслаби партията му.

„Обикновено това се случва, когато сте извън властта за известно време. Но вместо това това, което се случи, беше, че популярността на партията продължи да расте“, каза Хан.

„Опитаха какво ли не. Вкараха 10 000 души в затвора, включително жени и мирни протестиращи. И още по-лошо, те измъчваха хора“, заяви той, добавяйки, че ако партито не е „завършено“, както твърдят неговите клеветници, властите ще обявиха датата на изборите.

Поддръжниците на Хан го смятат за политически аутсайдер, незасегнат от корупцията и обвиниха военните, че са организирали отстраняването му от длъжност – твърдения, които армията отрича.

Бившият премиер е затънал в правни проблеми, след като напусна властта. Неговият екип казва, че той е изправен пред почти 200 обвинения, включително бунт, тероризъм и подбуждане към убийство, които го карат да се движи между строго охранявания си дом и съдилищата.

Силата на популярността му беше демонстрирана, когато беше арестуван в съда през май, което предизвика протести в цялата страна. Хиляди негови поддръжници маршируваха по улиците, атакувайки военни сгради в Пакистан и подпалвайки някои. Мнозина, включително членове на партията на Хан, го обвиняват, че е прекрачил червената линия и е насърчил насилието. Въпреки това бившата звезда на международния крикет, превърнал се в политик, отрича да е замесен в случаите на палежи и каза, че трябва да бъдат разследвани отделно. Според Хан военните са подбудили насилието, като са изпратили войници вместо полицаи, за да го арестуват.

Говорейки пред „BBC“ от двуетажното си имение в Лахор, Хан, който се позиционира като реформатор, каза: „Факт е, че страната е на ръба на голяма катастрофа. Насочваме се /към/ това, което наричам „тъмните векове“. Единственото решение за Пакистан са свободни и честни избори. Това е единственият начин да се измъкнем от тази каша.“

Поредица от закони бяха обсъдени в парламента през последните няколко месеца, много от които според критиците са предназначени да направят по-трудно за Хан и неговата партия да участват в изборите, ако не и да им попречат да го направят изцяло. Един от внесените законопроекти препоръчва 3 години затвор за всеки, признат за виновен за разкриване на самоличността на офицер от армейското разузнаване. Това идва на фона на нарастващата критика от Хан към военните и офицерите от разузнаването. Той е първият политик, който публично назова висши офицери от разузнаването, обвинявайки ги в заговор срещу него.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments